Kalaõlid ja oomega-3

Väga oluline on, et toiduga saadavate rasvade koostises oleks iga päev natuke oomega-3 rasvhappeid. Põhjamaade toidusoovituste järgi peaks vähemalt 0,5% toidurasvadest moodustama alfa-linoleenhape - oomega-3 rasvhape, mida leidub peamiselt mitmetes seemnetes (chia-, lina- tudra-, kanepi-, seedermänni-, soja- ja rapsiseemned ning ka kreeka pähklid). Inimese organism muudab selle rasvhappe EPA-ks ja DHA-ks (eikosapentaeenhape ja dokosaheksaeenhape) ehk kõrgemateks oomega-3 rasvhapeteks, ning nendest omakorda moodustatakse paljud olulised koehormoonid. Kuna oomega-3 rasvhappeid organismis ei ladestata ega muudeta energiaks, siis pole neid väga palju tarvis.
 
Viimastel aastatel on leitud, et keha ei pruugi alfa-linoleenhappe muutmisega EPA-ks ja DHA-ks alati piisavalt hästi toime tulla, seda eriti haiguste puhul, mistõttu on hea neid hankida kalarasvast ja kalaõlist, kus nad on valmiskujul olemas.

Rasvade õige vahekord menüüs on enamuse krooniliste haiguste ärahoidmiseks ja raviks väga oluline. Põletikuvastased ja hüübimist vähendavad koehormoonid moodustatakse oomega-3 rasvhapetest, täpsemalt EPA-st. Seetõttu on praktiliselt kõikide krooniliste haiguste korral oluline lülitada menüüsse kala või võtta kalaõlipreparaate.


Missugune on oomega-3 rasvhapete sisaldus erinevate kalade rasvas?

Kättesaadavates allikates toodud arvud alati ei kattu, lisaks sellele sõltub oomega-3 sisaldus ka kalade elukeskkonnast ning toiduks valmistamise meetoditest. Andmeid üldistades on mõnede tuntumate kalaliikide oomega-3 sisaldus 100g kohta järjestatuna suuremast väiksema suunas umbes selline: heeringas ja forell 3g, lõhe, sardiinid ja makrell 2g, tuunikala ja anšoovis 1,5g, tursk ja angerjas 0,2g, rääbis ja koha 0,07g, ahven ja haug 0,02g. Kalas on ka oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete suhe tervise seisukohast üldjuhul väga hea, kuid paljudes töödeldud kalatoodetes on oomega-6 rasvhappeid võrreldes oomega-3 rasvhapetega liiga palju - näiteks kalamarjapastas ja õliga sprotikonservides. Kõige tõenäolisemalt on see tingitud sinna lisatud õlidest. 
 

Missugust kalaõli valida?

Kalaõli on võimalik osta nii maitsestatud õlidena kui kapslites, nii kalaõlina kui kalamaksaõlina. Tänapäeval ei ole kalaõlid enam nii tugeva kalamaitsega, nagu paljud aastakümnetetagusest ajast mäletavad. Samuti võivad nad olla hästi maitsestatud – tuleb vaid veenduda, et naturaalsete maitseainetega. Kalaõli tarbimisel on oluline selle kvaliteet. Oomega-3 rasvhapped rääsuvad väga kergesti ning kalad võivad olla püütud reostunud veekogudest. Suured kiskjakalad aga võivad aastate jooksul oma saagist endasse koguda rohkesti raskmetalle. Seepärast soovitame kalaõlipreparaate hoolikalt valida, uurides tootjatelt kalade püügipiirkondi ning ka seda, kas on teostatud raskmetallide sisalduse uuringud, lisatud antioksüdante rääsumise vältimiseks, ning kas tooteid on õigesti säilitatud.
 
Teine oluline aspekt kalaõlide juures on rasvhapete ja muude toitainete sisaldus. Näiteks on kalamaksaõlis EPA ja DHA sisaldus väike, aga sellest õlist saame rohkem A- ja D-vitamiini. Poest leiame ka preparaate, kus kalamaksaõli on segatud kalaõliga ning kalamaksaõli sildi all müüakse suurema EPA ja DHA sisaldusega tooteid. Kalaõli EPA ja DHA sisaldus on kalamaksaõlist suurem, kuid täpsustage seda kindlasti silte lugedes. Näiteks on ühes tootes eikosapentaeenhapet (EPA) 885mg ühekordse doosi kohta ja dokosaheksaeenhapet (DHA) 590mg, teises aga eikosapentaeenhapet (EPA) 165mg ja dokosaheksaeenhapet (DHA) 110mg. Osadesse kalaõlidesse on lisatud teisigi õlisid, sagedamini oliiviõli ja astelpajuõli, mistõttu tootes leidub ka muid oomega-rasvhappeid.

See, missugust kalaõli ja missugustes annustes tarbida, sõltub tervislikust seisundist ning kalaõlilisandi tarvitamise eesmärgist - ravi, haiguse ennetamine või lihtsalt tervise toetamine. Kui te olete terve, kuid ei tarbi regulaarselt kala või oomega-3-rikkaid seemneid, siis võiksite võtta päevas ühe kapsli väiksema EPA ja DHA sisaldusega kalaõli, raviotstarbel aga sobivad lühiajaliseks tarvitamiseks õlid, mis sisaldavad neid rasvhappeid rohkem.
 
Kalaõli tarbimine pikaaegselt ja suurtes annustes võib verd vedeldada, seetõttu  ei soovitata kalaõlisid võtta ka umbes nädal enne operatsioone ja sünnitust, samuti võivad need suurendada menstruaalverejooksu. Konsulteerige selliste preparaatide võtmisel arstiga ka siis, kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid.

Artikkel on ilmunud ajakirjas Toitumisteraapia nr 11, 2014.
 

Via Naturale e-poes saadaolevad kalaõlid

Mega EPA Forte 60 kapslit. Kontsentreeritud kalaõli preparaat. Sisaldab puhast kalaõli, mida on saadud anšoovistest ja sardiinidest. Kontrollitud erinevate saasteainete ja pestitsiidide suhtes. Mega EPA tootmisel on kasutatud unikaalset NEO-3™ tehnoloogiat, mis tagab kalaõli parima kvaliteedi ning rasvhapete kõrge kontsentratsiooni. Päevane annus kaks kapslit sisaldab  sisaldab 790 mg EPA-t ja 530 mg DHA-d.
Vaata lähemalt


Mega EPA 30 ja 60 kapslit. Mega EPA on kalaõli, mis sisaldab heas annuses oomega-3 rasvhappeid looduslikus triglütseriidi vormis. Mega EPA tootmisel on kasutatud unikaalset NEO-3™ tehnoloogiat, mis tagab kalaõli parima kvaliteedi ning rasvhapete kõrge kontsentratsiooni. Kontrollitud erinevate saasteainete ja pestitsiidide suhtes. Väga hea toode igapäevaseks tarvitamiseks. Päevane annus 2 kapslit sisaldab sisaldab 524 mg EPA-t & 375mg DHA-d.
Juuli lõpuni -20% soodsama hinnaga! Vaata lähemalt

Lemon Fish Oil 200 ml Tugevatoimeline kalaõli, mis on maitsev võetuna otse lusikalt. Sisaldab looduslikku sidruniõli, mis kaotab kala maitse. See kalaõli on garanteeritud puhtusega ja lisaainetevaba, regulaarselt kontrollitud saasteainete ning PCB suhtes. Saadud väikestest kaladest - sardiinidest ja anšoovistest. Soovitav annus 1 tl sisaldab 690 mg EPA't ja 460 mg DHA'd.
Vaata lähemaltOmega-3 Fish Oil 30/90/180 kapslit Higher Nature esmaklassilise kvaliteediga puhas kalaõli on kontsentreerimata, sisaldades looduslikes kogustes EPA-t ja DHA-d. Selle kalaõli iga partii on kontrollitud võimalike saasteainete ja pestitsiidide suhtes. Saadud metsikult kasvanud sardiinidest, anšoovistest ja makrellidest. Ühes kapsils on 165mg EPA-t ja 110 mg DHA'd, soovitav annus 1-3 kapslit päevas. Vaata lähemaltKids Smart Focus 27 želeepastilli Maitsvad apelsini-ja sidrunimaitselised pehmed närmistabletid lastele . Sisaldavad asendamatuid oomega-3 ja oomega-6 rasvhappeid. Tablettidel puudub kalamaitse. Parema imendumise tagamiseks on õlid emulgeeritud. Vaata lähemalt
Toidulisandid on saadaval Via Naturale e-poes ja müügipunktides üle Eesti.

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.