B-vitamiinid

Milleks B-vitamiinid?

Mõnikord tahame kauem üleval olla ja oma elu täiel rinnal nautida. Kuid tänapäeva kiire elutempo seab meile omad nõudmised: intensiivse töö või õppimise perioodil võib meie keha vajada täiendavat toetust toidulisanditest.

Organismi lisatoetuseks on parim valida kvaliteetsed B-kompleks vitamiinid, mis toetavad keha energiatootmise mehhanisme ning parandavad ajutegevust.

B-vitamiinid

Vaimset ja emotsionaalset heaolu saab toetada nii toidu kui ka toidulisanditega. Mõnikord on tarvis ka tervislikule toidule lisaks tarbida kvaliteetset B-kompleksi, kalaõli, mineraalained või antioksüdante.

Aju jaoks on kõige olulisemad B-grupi vitamiinid: isegi minimaalne B-vitamiini puudus häirib ajutegevust, mõjutades nii mõtlemist kui ka tundeid.  B-grupi vitamiinid aitavad glükoosi – organismi kütust – energiaks muundada. Sestap ongi B-vitamiinide peamiseks tunnuseks just väsimus ja meeleolumuutused.

B-grupi vitamiine leidub peamiselt täisteratoodetes, pärmis, pähklites, seemnetes, idudes, aga ka liha, kala, muna, aed- ja puuviljatoitudes. Kuigi B-vitamiini allikate loetelu on pealtnäha pikk, võib intensiivse elutempoga perioodidel neist siiski vajaka jääda.

Üheks B-kompleksi vitamiinide puudujäägi põhjuseks on suurenenud töödeldud toiduainete tarbimine, millest seetõttu suurem osa B-vitamiine on kaduma läinud. Teiseks põhjuseks on rohke suhkru tarbimine, mille tulemusena võid tekkida soolestikus B-vitamiinidele ebasobiv mikrokliima.

B-vitamiinid on vajalikud:

  • Põhitoitainete ainevahetuses organismi energiaga varustamiseks
  • Asendamatud närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks
  • Vajalikud seedeelundkonna lihaste toonuse säilitamisel
  • Tähtsad naha, juuste, silmade, suu ja maksa tervise tagamisel

B-vitamiinid toimivad kõige paremini, kui neid tarbida koos. Peamiste B-rühma vitamiinide funktsioonid on järgnevad:

B1-vitamiin aitab glükoosi energiaks muundada ning toetab närvirakkude funktsioneerimist. Puuduse peamiseks sümptomiks on väsimus. B1 hulka kehas vähendavad diureetikumid, alkohol ja sulfitid (veinides ja kuivatatud puuviljades). Suurem vajadus on füüsiliselt aktiivsetel.

B2-vitamiin annab uriinile erekollase värvi, kui teda on palju. Osaleb energia produktsioonis. Puudusel tekib kiirelt paljunevates rakkudes energia puudus (nahas ja limaskestades). B2 on Teda on vaja nägemiseks, küünte, naha ja limaskestade terviseks ja juuste normaalseks kasvuks.

B3-vitamiin on oluine süsivesikutest energia vabastamiseks. Puuduse sümptomideks on unetus, depressioon, ärevus, lihasnõrkus. B3 vitamiin osaleb 50 keemilises reaktsioonis, k.a. energia ja hormoonide tootmine.

B5-vitamiin toetab mälu, eriti koos koliini ehk B4-vitamiiniga. B5-vitamiinil on kriitiline ka roll rasvadest ja süsivesikutest energia tootmisel. Seda on kutsutud stressivastaseks vitamiiniks tema keskse rolli pärast adrenaalfunktsioonile. B5-vitamiin toetab närvisüsteemi tervist ning aitab kaasa mälule ja õppimisvõimele.

B6-vitamiini puudus takistab kehas õnnehormoonina tuntud serontoniini tootmist. Ta on kriitilise tähtsusega hormoonide tasakaalu ja immunfunktsiooni säilitamisel. B6-vitamiini varusid tühendab peamiselt stress ja ärevus.

B6, B12 ja foolhape toetavad kehas toimuvat olulist protsessi metüülimist, mis on vajalik kõikide närvivahendusainete tootmisel.

Sarnased postitused


Liitu meie uudiskirjaga

0