5 soovitust immuunsuse toetuseks
Sirli Kivisaar, funktsionaalse toitumise terapeut
Olukord, millesse oleme praegu sattunud, on harkukordne, hirmutav ja kindlasti tavaelus palju segadust tekitav. Ja pole midagi imestada, et meie mõtetes on see, et kuidas selle raskelt lõppeda võiva koroonaviiruse eest ennast kaitsta. Kõige parem kaitse on ikkagi see, kui järgid praegu kehtestatud/soovitatud liikumispiiranguid ja väldid nakatumisvõimalusi. Muidugi võib ikkagi juhtuda, et vaatamata sellele haigestud. Et keha paremini haigusega võitlemiseks ette valmistada, võib abi olla järgmistest sammudest:
1. Maga piisavalt! On leitud, et magamine aitab toetada immuunsüsteemi tööd. Kui oled töõl kodukontoris, siis on sul selleks suurepärane võimalus. Äratuskell ei pea helisema nii vara kui tavaliselt ja saad endale magamiseks natuke lisaaega varuda. Kui aga pead ikkagi tööle kohale minema, siis mine õhtul varem voodisse. Hea oleks, kui saaksid magada 7-8 tundi.
2. Viibi võimaluse korral värskes õhus. Kui see praegusel hetkel võimalik on, mine loodusesse, metsa. Nimelt leidub õhus fütontsiide, mis on taimset päritolu lenduvad ühendid, millel on mikroobe hävitav ja nende elutegevust pärssiv toime. Uuringud viitavad ka sellele, et looduses olemine suurendab loomulike tapjarakkude (NK-rakud) aktiivsust. Need on immuunsüsteemi rakud, mis aitavad meid kaitsta kasvajate ja viiruste eest. NK-rakkude aktiivsuse tõusu võivad anda panuse nii fütotsiinid kui ka värkes õhus ja looduses viibimisest tingitud stressihormoonide langus. On ju teada, et füüsiline aktiivsus aitab vähendada ärevust, parandada meeleolu ja une kvaliteeti!
3. Väldi liigset alkoholi tarvitamist! Liigne alkoholi tarvitamine teeb sind vastuvõtlikumaks hingamisteede haigustesse haigestumisele, aeglustab infektsioonidest paranemist. Pea meeles, et kahjulikult ei mõju mitte ainult krooniline suures koguses alkoholi tarvitamine, vaid ka see, kui tarbid natuke, kuid pidevalt või suures koguses ja harva.
4. Tarbi toidulisandeid targalt! Võta vaid neid toidulisandeid, mis on vajalikud ja väldi liiga suures annuses erinevate vitamiinide ja mineraalainete võtmist. Kuigi on teada, et paljude vitamiinide ja mineraalainete puudus võib meie immuunsüsteemi tööd nõrgestada (nt A-, C- ja D- vitamiini, raua ja tsingi defitsiit), võivad suures annuses ja heas usus võetud mineraalained ja vitamiinid ka immuunsüsteemi tööd meile ebasoodsal moel mõjutada. Eriti, kui kannatame mõne autoimmuunhaiguse või kroonilise põletikuga kulgeva haiguse all.
Kui oled juba haigestunud, siis pigem ära võta rauda toidulisandina juurde. Et oma peremeesorganismi rakkudes ellu jääda, vajavad viirused rauda. Meie organism toimetab tavaolukorras viirustega võideldes omasoodu ning annab endast parima, et nende vastu võidelda. Kui nüüd aga anname viirusinfektsiooni ajal rauda lisandist juurde, võime hoopis tahtmatult infektsiooni soodustada. Samuti väldi koroonaviiruse ajal seleeni lisandite võtmist suures annuses, eriti kui tarvitad vererõhku langetavaid ravimeid või kui sul on kõrge vererõhk.
Samas hoolitse selle eest, et sinu
5. Toitu mitmekesiselt! Kui sul on sügavkülma seisma jäänud eelmisel suvel korjatud marjad, siis nüüd on õige aeg need sealt välja võtta ja igapäevaselt tarvitada. Söö need ära võimalikult kiiresti pärast sügavkülmast võtmist, siis saad neist ka piisavalt C-vitamiini kätte! Hetkel on kauplustes olemas piisavalt toiduvaru. Kui toidupoodi satud, varu koju erinevaid köögi- ja puuvilju. Mõned päevad säilivad külmkapis nii salatid, võrsed kui ka muu värske kraam. Mitmekesista oma toidulauda. Kui muidu kodus passimine on igav, siis saad toiduga „mängides“ natukenegi vaheldust ellu tuua.
Kui kannatad mõne kroonilise haiguse käes, mistõttu kuulud nende hulka, kellel koroonaviirus võib raskemalt kulgeda, siis praegu pole selle lühikese perioodi jooksul võimalik toitumise abil neid seisundeid päriselt ümber pöörata. Kuid see võib olla heaks võimaluseks tervislikuma toitumise teed alustada, et kriisperioodi lõppedes juba toitumisterapeudi abil tervislikuma elustiiliga jätkata.
Foto: Liisi Viiding Photography