Õietolmuallergia algpõhjused

Nina on kinni? Silmad sügelevad? Kurk kipitab? Aevastad? Neid sümptomeid seostatakse õietolmuallergiaga. Kui mõnede jaoks on talve möödumine ja päikseliste ning eredate päevade saabumine meeldiv vaheldus, hakkavad teistel ilmnema mõned ebameeldivad sümptomid. Õietolmuallergia on levinud allergiline seisund, mis võib esineda hooajaliselt, tüüpiliselt märtsist septembrini. On leitud, et UK-s esineb õietolmuallergiat 10-30% täiskasvanutest ja umbes 40% lastest, Eesti Allergialiidu andmetel umbes 10% Eesti elanikkonnast.1,2

 

Teised sümptomid:

  • Vesine või sügelev nina
  • Punased, vesised silmad
  • Kinnine nina, mis takistab hingamist
  • Lõhna ja/või maitsete kadu
  • Kähinal hingamine või raskused hingamisel
  • Madal energiatase ja väsimus
  • Kuiv, kõditav köha
  • Rõhk ja/või valu põskede või otsmiku piirkonnas

 

Need sümptomid tekivad allergilise reaktsioonina õietolmu vastu – õietolm on väga peen pulber, mida taimed oma paljunemistsüklis eraldavad. Allergia võib olla puu, heina või umbrohu õietolmu vastu, need kõik tolmlevad erinevatel aegadel. Kõige levinum on allergia heina õietolmu vastu. Õietolmu sisse hingates reageerib immuunsüsteem nagu see oleks meile ohtlik (nagu viirus või patogeenne bakter) ning käivitab kiire vastuse, põhjustades sümptomeid. Erinevalt viiruslikele või bakteriaalsetest nakkustest võivad õietolmuallergia sümptomid pideva kokkupuute korral kesta mitmeid kuid. 

 

Selle seisundiga on seotud mõned riskifaktorid. Varasemat allergilist seisundit nagu näiteks astmat või ekseemi seostatakse kõrgenenud riskiga õietolmuallergia suhtes. Laste puhul võib seda nimetada „allergiliseks“ või „atoopiliseks marsiks“, mis viitab allergiliste seisundite jadale väikelapseeas – ühe allergilise seisundi olemasolu lapsel võib tõsta teise allergilise seisundi väljakujunemise riski.3

 

Lisaks võib allergiate esinemine perekonnas õietolmuallergia riski suurendada. Teised faktorid nagu heitgaasid ja sigaretisuits võivad samuti õietolmuallergia sümptomeid esile kutsuda või neid halvendada.4,5 Õietolmuallergia riski ja sümptomite tõsiduse vähendamiseks on oluline ennetamine, eriti kui sul juba esineb mõni allergiline seisund. Parimate tulemuste saavutamiseks on oluline oma keha ettevalmistamisega alustada juba varakult, eelistatult 2-3 kuud enne õietolmu hooaja algust.

 

Mis on histamiin?

Histamiin on molekul, mida vabastavad immuunrakud immuunreaktsiooni ühe osana meie vereringes ja nahaalustes kudedes. Immuunreaktsiooni ajal viib histamiini vabanemine ja veresoonte laienemine immuunrakud probleemsesse piirkonda, mis võib põhjustada punetust, kuumust, paistetust ning suurenenud limatootmist. Histamiin mängib põletikureaktsioonis olulist rolli, eriti allergiliste reaktsioonide puhul.

Allergiatega inimestel kaldub olema kõrgem histamiini tase, mis pikendab põletikulist signaliseerimist.6 Kõrge histamiini tase võib olla seotud kehva histamiini detoksifitseerimisega või histamiinirikka toidu tarbimisega (nt on histamiinirikkad toidud vanad juustud ja soolatud liha). Histamiinist vabanemine ehk detoksifikatsioon toimub mööda mitut juhteteed ning on seotud erinevate ensüümidega nagu näiteks diamiinoksüdaasi (DAO), histamiin-N-metüültransferaasi (HNMT) ja monoamiini oksüdaas B’ga (MAO-B). Mutatsioonid või SNPd geenides, mis juhivad neid ensüüme, võivad vähendada meie võimet histamiinist vabaneda, hoides selle taset kõrgena. Ka soole läbilaskvus, kehv soole mikrobioom ja stress võivad mõjutada meie üldist histamiini taset ja sellest efektiivselt vabanemise võimet.7

 

Niisiis on ennetamine eluliselt oluline – millised on peamised toitained, mida tarbida?

  • Kvertsetiin on antioksüdant, mida leidub mitmetes puu- ja köögiviljades, eriti õuntes. Sellel on põletikuvastased omadused ja see on looduslik antihistamiin.8
  • Nõgese ekstrakt mõjutab mitut allergiliste seisundite puhul ülereguleeritud immuunsüsteemi teed. Sellel on võime blokeerida histamiini ja teiste põletikku tekitavate molekulide aktiivsust (allergia puhul).9
  • Bromelaiin  on proteiini seediv ensüüm, mida leidub ananassis, eriti selle südamikus. Sellel on põletikuvastased ja immuunsust tasakaalustavad omadused, mis mõjutavad otseselt immuunrakke10
  • C-vitamiin toetab histamiini detoksifikatsiooni, aidates kehal sellest vabaneda11
  • B-vitamiinid  nagu B6, B2, B12 ja folaat on samuti histamiinist vabanemise jaoks olulised, toimides detoksifikatsiooni teedes kofaktorina ning mõjutades ülalpool mainitud ensüümide tööd
  • Asendamatud rasvhapped oomega-3 ja -6 võivad samuti aidata vähendada põletikku ja on seotud põletikuvastaste immuunmolekulide tootmisega.12,13 Neid leidub rasvases kalas, värskelt jahvatatud linaseemnetes, avokaados ja Kreeka pähklites.
  • Probiootikumid võivad veelgi enam aidata põletikku vähendada ning immuunsüsteemi toetada, eriti tüvi Lactobacillus rhamnosus. Uuringute kohaselt on see bakter efektiine kõrge haigestumisriskiga laste puhul, takistades varases eas atoopiliste haiguste kujunemist.14 Samuti on leitud tugev seos soolestiku tervise ja allergiate esinemise vahel – ka siinkohal võivad probiootilised bakterid kasulikud olla, eriti kui esineb korraga mitu allergilist seisundit.


Lisaks toitainetest saadavale toetusele võivad aidata õietolmuallergia sümptomeid vähendada ka järgmised elustiilimuutused:

  • Õhupuhasti kasutamine võib aidata filtreerida õhuga edasikanduvaid allergeene
  • Väldi histamiinirikkaid toite nagu näiteks alkohol, soolatud liha ja vanad juustud
  • Jälgi oma kohaliku ilmaennustusteenuse vahendusel õietolmu taset (või kasutades Eesti Allergialiidu õietolmu seiret). Üldiselt on õietolmu tase niisketel päevadel madalam
  • Kui õhus on õietolmu rohkem, sulge aknad
  • Ära kuivata oma riideid väljas päevadel, kui õhus on õietolmu rohkem
  • On leitud, et igapäevane kohaliku mee tarbimine võib vähendada õietolmuallergia sümptomeid.15 Kohalikku mett saab osta kohalikest talu- või tervisepoodidest.

 

Need toidu- ja elustiili muutused ning varajane alustamine enne õietolmu hooaja algust võivad aidata õietolmuallergia sümptomeid taltsutada. Seda tehes saad loodetavasti nautida kevad- ja suvekuude soojust ja valgust!


Toidulisandid allergiate korral

Bromelaiin 90 kaps

23,02 €

EI


Allikad

1 https://www.allergyuk.org/information-and-advice/statistics

2 https://www.allergialiit.ee/kevadine-allergia/

3 Bantz SK, et al. The Atopic March: Progression from Atopic Dermatitis to Allergic Rhinitis and Asthma. J Clin Cell Immunol. 2014;5(2):202.

4 Gilliland FS et al. Effect of glutathione-S-transferase M1 and P1 genotypes on xenobiotic enhancement of allergic responses: randomised, placebo-controlled crossover study. Lancet. 2004; 363 (9403): 119-25

5 Thomson NC, Livingston CE. Asthma and cigarette smoking. Eur Resp J. 2004; 24: 822-833.

6 Anvari S et al. Genetic Variation along the Histamine Pathway in Children with Allergic versus Nonallergic Asthma. Am J Respir Cell Mol Biol. 2015;53(6):802-9.

7 Kukkonen et al. High intestinal IgA associates with reduced risk of IgE-associated allergic diseases. Pediatr Allergy Immunol. 2010; 21: 67-73.

8 Otsuka et al. Histochemical and functional characteristics of metachromic cells in the nasal epithelium in allergic rhinitis: studies of nasal scrapings and their dispersed cells. J Allergy Clin Immunol 1995; 96: 528-36.

9 Roschek B Jr et al. Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis. Phytother Res. 2009;23(7):920-6.

109 Müller S et al. Placebo-controlled randomized clinical trial on the immunomodulating activities of low- and high-dose bromelain after oral administration - new evidence on the anti-inflammatory mode of action of bromelain. Phytother Res. 2013;27(2):199-204.

11 Tecklenburg SL et al. Ascorbic acid supplementation attenuates exercise-induced bronchoconstriction in patients with asthma. Respir Med. 2007;101(8):1770-8.

12 Calder. n?3 Polyunsaturated fatty acids, inflammation, and inflammatory diseases. Am J Clin Nutr. 2006; 83 (6): S1505-19.

13 Terano et al. Eicosapentaenoic acid as a modulator of inflammation, effect on prostaglandin and leukotriene and leukotriene synthesis. Biochem Pharmacol. 1986; 35: 779-85.

14 Kalliomäki M, Salminen S, Arvilommi H, Kero P, Koskinen P, Isolauri E. Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomised placebo-controlled trial. Lancet. 2001; 7;357(9262):1076-9.

15 Asha'ari ZA, et al. Ingestion of honey improves the symptoms of allergic rhinitis: evidence from a randomized placebo-controlled trial in the East coast of Peninsular Malaysia. Ann Saudi Med. 2013 Sep-Oct;33(5):469-75.