Energiliselt uude aastasse
Me kõik tunneme end aeg-ajalt väsinuna, aga kui sind on tabanud pidev energiakriis, on aeg veidi oma toitumise ja elustiili peale mõelda. Sageli põhjustab väsimust halb toitumine, vähene liikumine ja vilets uni. Meie energiavarud võivad ammenduda ka ületöötamise ja stressi tagajärjel. Seega, kui sa vajad rohkem energiat, järgi neid lihtsaid nippe!
1. Väldi yo-yo efekti
Üks kõige olulisemaid tegureid keskendumisvõime parandamisel ja energiataseme tõstmisel on veresuhkrutaseme tasakaalustamine. Stabiilse energiavoo tagamiseks eelista aeglaselt vabanevaid süsivesikuid koos valkude ja heade rasvadega. Seega - selle asemel et haarata valge saia, pasta, küpsiste ja kookide järgi, eelista täisteratooteid nagu kaer, pruun riis, aed- ja puuviljad. Lisaks tarbi taist liha, kala, linnuliha, mune, piimatooteid, seemneid ja pähkleid.
Väldi suhkrut ning stimulante nagu kohv, tee, koolajoogid ning alkohol, mis annavad ajutise energisööstu, millele omakorda järgneb kiire langus. Selle asemel proovi taimeteesid ning rohelist teed. On leitud, et rohelise tee ekstrakt aitab loomulikul viisil erksust säilitada. Nimel sisaldab roheline tee bioflavonoide ning katehhiine (EGCG), mis aitavad säilitada head energiataset.
2. Proovi ksülitooli
Kui sa otsid suhkrule tervislikke alternatiive, millel on minimaalne mõju veresuhkrutasemele, proovi ksülitooli.
on maitse poolest nagu suhkur, kuid sisaldab 40 % vähem kaloreid. See on ideaalne jookide ja toitude maitsestamiseks ning seda saab kasutada küpsetamisel. Ksülitool sobib ka diabeetikultele ja kaalulangetajatele ning see aitab hoida hammaste ja igemete tervist.3. Tarbi õigeid toitaineid
Selleks et toidust energiat vabastada, vajab keha mitmeid erinevaid vitamiine ja mineraale. B-grupi vitamiinid on energiatootmiseks hädavajalikud. Kahjuks jääb paljude inimeste menüüs nendest olulistest vitamiinidest vajaka. Seega tasub juurde võtta heas annuses vitamiine. Kui sul on isu suhkrurikaste toitude järgi, siis võib kasu olla ka kroomist.
aitab tasakaalustada veresuhkru taset, stimuleerides insuliini aktiivsust, ning on oluline glükoosi energiaks muutmisel.
Väsimust võivad põhjustada ka madal
tase, B12-vitamiini ning folaatide puudus, kuna need toitained on seotud hemoglobiini tootmise ning punaste vereliblede hapnikuga varustamisega. Jälgi, et sinu menüüs oleks piisavalt tai- ja linnuliha, rohelisi lehtvilju, mune, ploome ja täisteratooteid. Söö ka piisavalt värsket ja töötlemata köögi- ja aedvilja, mis sisaldab raua imendumiseks vajalikku
4. Sära silmadesse
on veel üks oluline toitaine, mis on energia tootmise seisukohalt oluline. Kui energiat on vähe, väsivad lihased kergemini ja sa võid tunda end jõuetuna. Koensüümi Q10 toodab keha ka ise, kuid selle tase hakkab alates 40. eluaastast vähenema. Seega kui tahaksid vastupidavust ning energilisust säilitada, võib Q10t ka toidulisandina tarbida.
5. Söö alati hommikusööki
Hommikusöök on kohustuslik, kui tahad end kogu päev hästi tunda. Hommikusöögilauas keskendu toitudele, kust energia vabaneb aeglaselt, näiteks puder pähklite ja seemnetega, jogurt puuviljadega või munatoidud nagu omlett. Sul on kiire või pole hommikuti isu? Tee endale üks kiire smuuti! Näiteks selline, mis sisaldab õuna, jõhvikaid, spirulinat ning erinevaid seemeneid – näiteks päevalille, seesami- ja kõrvitsaseemned. Võid ka teisi marju või puuvilju lisada. Sellise smuuti võid ka tööle kaasa haarata ning käigu pealt tarbida.
6. Varusta end tervislike snäkkidega
Juhuslik söömine ja toidukordade vahele jätmine võib põhjustada veresuhkrutaseme järsku langust, mille tagajärjeks on kurnatus ja väsimus. Selle vältimiseks varusta end keskhommikusse ning pealelõunase vahepalaga. Väga hea on puuvili koos pähklite-seemnetega või täisteraleib tervisliku kattega – näiteks hummuse või läätsepasteediga.
7. Toeta oma neerupealiseid
Kui sul on vähe energiat seetõttu, et oled pidevalt stressis, on oluline toetada oma neerupealiseid. Neerupealiste ülesandeks on stressihormoonide, kortisooli ja adrenaliini tootmine, kuid pideva stressi puhul võib nende tase püsivalt langeda, mille tulemus on pidev väsimus. Kui selline olukord on sinu jaoks tuttav, proovi sellist taime nagu Lisaks sellele pööra kindlasti piisavalt tähelepanu ka lõõgastumisele ja puhkamisele. Teaniin, kannatuslill, magneesium ning tauriin aitavad samuti kaasa lõõgastumisele ja rahutunde tekkimisele.
Stress võib põhjustada ka keskendumisvõime langust. Kui soovid oma ajutegevust parandada, lisa menüüsse toite, mis sisaldavad fosfatidüülkoliini – mune, sojatooteid, läätsi. Need aitavad kaasa olulise neurotransmitteri atsetüülkoliini tootmisele. Atsetüülkoliini leidub ka
mida saab toidule puistata või otse lusikalt võtta.
8. Maga hästi
Kui sa ei maga öösel piisavalt, on hommikuti raskem ärgata. Kui sa ärkad öösiti pidevalt üles, vaata üle oma menüü, sest hilisõhtune madal veresuhkru tase võib häirida uinumist. Üks tund enne voodisse minekut võid võtta väikse snäki, mis sisaldab trüptofaani – kaeraküpsise, banaani, klaasikese piima või jogurtit. Keha muudab trüptofaani serontoniiniks, mis omakorda toodab melatoniini - unehormooni. Abi võib olla ka ühendist Kindlasti ära tarbi õhtuti kohvi ning asenda see taimeteedega.