Lapse immuunsüsteemi tugevdamine


Kui sinu laps haigestub tihti, võib põhjus olla välja-arenemata immuunsüsteemis, mis pole piisavalt tark sissetungijatega võitlemiseks. 

Kui külmetushaigus on „sisse pugenud“, siis esimesed külmetushaiguse nähud võivad olla väsimus, kurnatus, suurenenud janu, kõditav tunne kurgus või laste puhul ka kergem ärritumine. 

Mida teha, et toetada lapse arenevat immuunsüsteemi või mida teha kui laps on hankinud külmetushaiguse? Jagame sinuga mõningaid nõuandeid, aga pea meeles konsulteerida lapse arstiga, kui mure tervise pärast on tõsine.

Kuidas lapse immuunsüsteemi haiguse ajal toetada?

Toitumuslikud faktorid, mis kahjustavad immuunsüsteemi toimimist, on toitainete puudus. On leitud, et juba üksikute toitainete puudus võib suuresti häirida immuunsüsteemi toimimist. Arvestades läänelikku toitumismustrit ja/või laste pirtsakust toidu valimisel, on toitainete puudus väga kerge tekkima.

Immuunsüsteemi toimimiseks on olulised rida vitamiine. Tutvustame mõningaid olulisemaid toitaineid.

 

C– ja D-vitamiin ning tsink - immuunsüsteemi turgutamise abimehed 

Lisanditega immuunsüsteemi toetamisel on olulised C-vitamiin  ja tsink , mis mõlemad on vajalikud immuunsüsteemi tööks ning mille keha haiguste korral kiiremini ära kasutab. Kui sinu lapsel on tablette raske neelata, siis vali pulber või siirup. Näiteks on BioCare loonud lastele mõeldud musta leedri marjade, C-vitamiini ja tsingi kompleksi , mis on abiline just külmetushaiguste ennetamiseks. Leedrimarjad sisaldavad mitmeid viiruste vastaseid koostisosi, mistõttu on nad efektiivsed külmetushaiguste ennetamiseks. Musta leedri marju on pikalt kasutatud viirusevastaste ja immuunsust tugevdavate omaduste tõttu lastele alates 1. eluaastast. Uuringud viitavad sellele, et leedrimarjal on võime teatud viiruste pinnal olevaid ogavalke „nüristada“ ja takistada nende sisenemist rakku, kus nad muidu paljuneda saaksid. Leedrimarja on seetõttu kõige parem tarbida esimeste haigussümptomite ilmnemisel.

 

Toitumise olulisus immuunsüsteemi toetamisel 

Kui toidulisandid on head just kiireks toetamiseks, siis tervislik toitumine on siiski aluseks, et saaksime kätte kõik vajalikud toitained, mida keha vajab targa immuunsüsteemi arenemiseks. 

  • Rikasta lapse menüüd C-vitamiinirikaste toitudega, nagu marjad, puuviljad ja köögiviljad. Just nende toiduainete osakaal peaks olema päevasest toidu valikust suurim, pahatihti puuduvad nad menüüst aga praktiliselt üldse. On leitud, et C-vitamiin võib vähendada külmetussümptomite kestust, kui oleme seda tarbinud regulaarselt enne haigeks jäämist. Päevase vajaliku C-vitamiini koguse saab süües näiteks:

    • 100 g paprikat (roheline või kollane), sõstraid või 

    • 200 g brokolit, kiivit, punast paprikat. 

    • Suurepärased C-vitamiini allikad on ka näiteks granaatõun, maasikad, ananass, apelsin. 

    • Et säilitada köögiviljade C-vitamiini sisaldus, tuleks neid tarvitada toorelt või kergelt aurutatuna. Lihtsad viisid selle tegemiseks on smuutid, puuviljasalatid ja puuviljavardad

 

  • Tsingi allikatena hoia menüüs loomset valku sisaldavad toidud:

    • rasvavaene liha, 

    • mereannid, 

    • taimse toidu allikate näited on pähklid (India pähklid), seemned (seesamiseemned, kõrvitsaseemned, kanepiseemned, tšiiaseemned), kaerahelbed, läätsed, kikerherned, vähemalt 40% kakaosisladusega šokolaad. 

 

Kuna taimsetest allikatest tsingi omastamine võib olla kehvem, on ka toidulisandina tsingi tarbimisel soovitus vältida selle võtmist koos täisteraviljade, pähklite, seemnete ja kaunviljadega, aga ka kohviga. Need toidud võivad blokeerida tsingi imendumist. Kõige parem on võtta tsingi lisandit tühja kõhuga (tund enne söömist võib 3-4 tundi pärast söömist), kui see ei tekita iiveldust. Tsingi puudusel tsingi toidulisandina tarvitamine on olnud efektiivne külmetushaiguste sümptomite vähendamisel ja lühendanud külmetushaiguste kestust.

 

  • On üks vitamiin, mille puhul ei saa lootma jääda üksnes toidule. Selleks on D-vitamiin . D-vitamiin käitub võimsa immuunsüsteemi regulaatorina, näiteks seostatakse D-vitamiini puudust suurema tõenäosusega nakatuda hingamisteede infektsioonidesse. Kui ei tea, milline on D-vitamiin tase kehas, oleks mõistlik lasta määrata D-vitamiini tase verest, mis annab informatsiooni, kas peaks D-vitamiini lisandina juurde tarbima.

Laps ja mustikad. Anastasia Shuraeva


Rasvhapete olulisus lapse immuunsuse toetamisel 

Mitmekesise toitumise puhul pööra tähelepanu ka polüküllastumata rasvhapetele (PUFA). Neid asendamatuid rasvhappeid meie keha ise ei sünteesi ja seetõttu peame saama need kätte toidust või toidulisanditest. Need rasvhapped mõjutavad nii immuunsuse toimimist, kui põletiku taset kehas. Eelkõige tuleb siin tähelepanu pöörata oomega-3-rasvhapetele . Nende parimad allikad on:

  • rasvane kala (vähemalt 2-3 korda nädalas), 

  • lina-, kanepi-, tšiiaseemned või nendest valmistatud õlid, samuti tudraõli igapäevaselt. 

  • Kes neid toiduaineid ei tarbi, on soovitav tarbida kalaõli lisandeid ja ostmisel jälgida kindlasti nende EPA ja DHA sisaldust, lisandi puhtust ja kvaliteeti.

  • BioCare kalaõli on 

    • puhas - kalaõli on saadud anšoovistest ja sardiinidest, mis ei sisalda PCB'd ega teisi saasteaineid (peale selle, kasutatakse  taastuvast allikast saadud kalu, mille käitlemine vastab maailma kõige karmimatele reeglitele ehk ei ole ehk ei ole ohtu kalade populatsiooni vähenemisele). 

    • Tugevatoimeline – OmegaCare® sisaldab kontsentreeritud kalaõli, milles on 500 mg EPA't ja 375 mg DHAd poole teelusikatäie kohta (soovituslik annus alates 3. eluaastast, alates 1. eluaastast vähenda annust poole võrra).

    • Maksimaalselt imenduv - BioCare kasutab patenteeritud NEO-3® protsessi, mis tagada kalaõli maksimaalse imendumise.

 

Immuunsus ja probiootikumid 

Rääkides immuunsusest ei saa mainimata jätta ka soolestikku koos sealsete bakteritega. Meie soolestiku bakterid stimuleerivad ja toetavad immuunsüsteemi arengut. 

Soolestiku mikrobioota ja immuunsüsteemi vahelise suhtluse olulisust näitab fakt, et 70-80% keha immuunrakkudest on soolestikus. On leitud ka probiootikumide positiivset mõju immuunsüsteemi arengus. Probiootikumide puhul on oluline jälgida, et probiootikumis kasutatud bakteritüvede kasulikkust oleks ka uuringutega tõestatud:

  •  Hiljutises uuringus, kus osalesid lapsed vanuses 3–6 eluaastat, uuriti 6 kuu jooksul probiootikumide (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactic ja Bifidobacterium bifidum) mõju, koos väikese koguse C-vitamiiniga. Tulemused näitasid külmetushaiguste, antibiootikumide tarvitamise ja koolist puudumise vähenemist 50%. 

  • Mitmetes kliinilistes uuringutes on tõestatud, et ka Lactobacillus rhamnosus GG tüvi vähendab laste hingamisteede infektsioonide sagedust, raskusastet ja kestust. 

  • Uuringutes kasutatud tüvesid kasutatakse ka BioCare toodetes. 

  • Lisaks on marjamatiseliste bakteritele lisatud immuunsust toetavat D-vitamiin. 

 

Lisaks probiootikumidele:

  • Tarbige fermenteeritud toitusid nagu jogurt, keefir, hapukapsas, miso ja tempeh. 

  • Suurepäraseks magustoiduks või suupisteks võiks olla naturaalne jogurt koos marjade või hautatud õuntega, nii lisad ka C-vitamiini ja veidi kuidaineid). 

  • Keefiri võib lisada ka lihtsale smuutile – maasikad, banaan ja keefir. 

  • Hapukapsast võib pakkuda nii toidu juurde salatina kui ka vahepalana kergeks ampsuks.

  • Misopastat võib lisada suppidele, määrida enne küpsetamist lõhele või kanale või segada õli ja õunasiidriäädikaga ning lisada salatile või röstitud köögiviljadele.

 

 

Kuidas lapse immuunsüsteemi haiguse ajal toetada? 

  •  Vältige viirusteperioodil suhkrurikkaid toitusid ja jooke, mis vähendavad keha võimet viiruserünnakuga toime tulla.
  • Keskenduge toitaineterikkale toidule, et kehal oleks piisavalt immuunsüsteemi toetavaid mikroelemente ja antioksüdante – sööge vikerkaarevärve! 

  • Ära karda eksperimenteerida, lapsed võivad sind üllatada oma sooviga proovida uusi maitseid. Lase ennast inspireerida toidu värviküllusest, mitmekesisusest ja erinevatest aastaaegadest.

  • Kui keha peab võitlema viirustega, andke talle kindlasti palju puhkust. Vältida tuleks tugevaid  treeninguid, mis võivad hoopis immuunsust nõrgestada.

  • Ära karda lapsi õue viia – see on väga oluline nende füüsilise ja vaimse heaolu jaoks.  Uuringud on näidanud, et armastavas ja hoolitsevas keskkonnas elavad lapsed reageerivad stressile paremini. Lastega väljas ja pargis käimine, neile lemmikraamatu ettelugemine,  kodutöödes abistamine on suurepärased viisid näidata neile armastust ja pühendumust.

  • Enne magama minemist piirake elektrooniliste seadmete kasutamist. Püüdke piirata ekraaniaega 2–3 tundi enne magamaminekut, sest elektromagnetiline kiirgus ja eredad ekraanid põhjustavad halva kvaliteediga und, mis võib omakorda negatiivselt mõjuda immuunsüsteemile.

 

Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga: