Mis on mikrobioom ja kuidas see mõjutab naiste tervist?

Mikrobioom on sõna, mida me praegusel ajal üha rohkem kuuleme, kuid mida see täpselt tähendab?

Sinu keha kubiseb sõna otseses mõttes mikroobidest. Nad elavad Sinu nahal, suus, ninas, hingamisteedes, urogenitaaltraktis ja muidugi soolestikus – neid nimetatakse ühiselt mikrobioomiks.

Inimese mikrobioomi projekti (Human Microbiome Project) andmetel on inimese mikrobioomis praegu tuvastatud umbes 1300 erinevat liiki, kuid kust need pärinevad? Mida nad teevad? Mis on nende tähtsus eriti naiste tervisele?


Kust see kõik algab?

Oleme sündinud enam-vähem steriilsetena, kuid meie esimene kokkupuude mikroobidega on sündimise ajal, kui puutume ema  sünnikanalit läbides kokku ema mikrobiootaga. Noore imiku mikrobioomis on umbes 100 erinevat liiki mikroobe, kuid kolmeaastaselt on see kasvanud enam kui 1000-ni, mida on umbes sama palju kui täiskasvanul. Meie mikrobioom muutub elu jooksul, eriti selliste muutuste ajal nagu puberteet, rasedus ja menopaus, aga ka vastuseks haigustele, stressile ja dieedile. Mikrobioomi mõjutavad ka geenid, kliima, milles elame, amet, sugu ja hügieen.


Kuidas hoiavad meie soolestiku mikroobid meid tervena?

Inimese soolestikku asustab ligikaudu 100 triljonit bakterit, mis on kümme korda suurem kui rakkude arv inimkehas.

Neil on palju rolle, sealhulgas:

  • Toidust energia kogumine
  • Põletikku vähendavate ühendite vabastamine
  • Soolerakkude vaheliste ühenduste toimimise toetamine
  • Söögiisu ja kehakaalu reguleerimine
  • Mõjutada keha reageerimist insuliinile
  • Toksiinide sattumise vereringesse ärahoidmine ja keemiliste sõnumite saatmine ajju.

 

Kui mõtleme oma genoomile või geneetilisele materjalile, soovitab Human Microbiome Project, et peaksime sellest tegelikult mõtlema kui omaenda ja mikroobide geenide sulamist, sest need on niivõrd seotud meie tervisega.


Naiste kuseteede tervis

Kuseteid asustab keerukas mikroobide võrgustik. Mistahes tasakaalutus selles mikroobide populatsioonis suurendab alumiste kuseteede sümptomite riski.

Naistel on elu jooksul üle 50% risk kuseteede infektsiooni tekkimiseks ja 20–30% naistel esineb korduvaid kuseteede infektsioone.

Bakterid sisenevad kuseteedesse kusiti kaudu ja kuseteede infektsioonid esinevad naistel sagedamini kui meestel, kuna kusiti on lühem, mistõttu bakterid läbivad põide jõudmiseks lühema vahemaa. Kuseteede põletik võib tekkida kusepõies, ureetras ehk kusitis või neerudes.

Suurema osa kuseteede infektsioonidest põhjustavad kahjulikud bakterid, tavaliselt Escherichia coli (E.coli), koormates liigselt üle kuseteede  enda kaitsevõime.

Selle põhjustatud ebameeldivad sümptomid võivad olla tugev ja sage tung urineerida ning urineerimisel tekkiv põletustunne.

Põiepõletiku ehk tsüstiit võib samuti põhjustada survet ja krampe alaseljas ja kõhus ning väikest palavikku. Põiepõletik võib esineda igas eluetapis, ka menopausi järgselt.


Rasedus

Kuseteede muutused raseduse ajal muudavad kuseteede infektsioonid sagedasemaks ning kui see juhtub, jõuab see tõenäolisemalt neerudesse, mis võib olla kahjulik nii emale kui ka lapsele.

 

Naiste tervise jaoks tavaliselt kasutatavate tüvede ülevaade lühidalt:

Lactobacillus acidophilus Lactobacillus reuteri Lactobacillus rhamnosus Lactobacillus gasseri Bifidobacterium longum
Toetab immuunsüsteemi Esineb loomulikult seedetraktis, kuseteedes, nahal ja rinnapiimas Esineb loomulikult tupeflooras Esineb loomulikult tupeflooras ja seedetraktis Võib ära hoida gaaside teket
Esineb loomulikult seedetraktis, suus ja naiste suguelundites Võib toetada sünnitusaegse terve mikrofloora kujunemist Toetab immuunsust (immuunsust toetavad antikehad sIgA) Võib kasutada ka raseduse ajal terve floora toetamiseks Võib olla kasulik antibiootikumikuuri ajal ja pärast seda
Aitab tasakaalustada normaalset kolesteroolitaset Toetab lapse immuunsüsteemi loomuliku sünnituse ajal Võib toetada terve mikrobioota  kujunemist raseduse ajal Toetab immuunsust Pidurdab halbade bakterite kasvu
Toetab tervet tupefloorat Toetab immuunsüsteemi Kasulik tavalise seenevastase ravi järel või sellega koos Pärsib halbade bakterite kasvu
Toetab kuseteede tervist Aitab tasakaalustada normaalset kolesteroolitaset Võib toetada kehakaalu langust
Toetab antibiootikumikuuri ajal ja pärast seda Toetab tervislikku D-vitamiini taset kehas Võib vähendada menstruatsioonivalusid
Toetab raseduse ajal tervisliku mikrobioota kujunemist (emale ja lapsele) Pidurdab halbade bakterite kasvu
Toetab tervislikku seedimist
Võib olla kasulik candida infektsiooni ajal
Pidurdab halbade bakterite kasvu

Bifidobacterium tüved koloniseerivad soolestiku alumist osa, mille mikrobioota on just naistel tihedalt seotud kuseteede süsteemiga. Mikrobioota õrna tasakaalu rikkumise korral võivad naised kogeda selliseid probleeme nagu soor ja põiepõletik.


Seotud tooted