Mis põhjustab seedeprobleeme?

Me kõik võime aeg-ajalt kannatada seedehäirete all, aga kui sümptomid nagu valu, puhitus, kõhukinnisus või kõhulahtisus, esinevad sageli, siis võib see mõjutada sinu elukvaliteeti.

Vaatame lähemalt seedeprobleemide levinumaid põhjuseid.


Stress ja seedimine

Kas olete kunagi tundnud liblikaid kõhus, kui olete närvis? Meie aju ja sisikond on omavahel ühendatud ning need suhtlevad pidevalt.

Käimasolevad uuringud võimaldavad meil mõista, kuidas aju mõjutab soolestiku tervist (ja kuidas soolestik mõjutab aju tervist). Seda soolestiku ja aju vahelist suhtlust nimetatakse soolestiku ja aju teljeks

Kui oleme stressis, tekib meie kehas „võitle või põgene“ reaktsioon, vabanevad hormoonid, mis aitavad sul end kaitsta või põgeneda (me reageerime samamoodi, kui seisame silmitsi vihase tiigriga või vaidleme oma ülemusega). See põhjustab ka ebamugavust seedetraktis. Olgem ausad, su keha ei muretse äsjasöödud burgeri seedimise pärast, kui sa oled ohus. Seega ei ole sugugi üllatav, et kogeme sümptomeid nagu krambid, maohappe tõus ning mõnel juhul võib see põhjustada kõhulahtisust või oksendamist.


Häired soolestiku mikrobioomis

Meie soolestikus on miljardeid elusaid baktereid, pärme ja muid mikroorganisme. Alles nüüd hakkame mõistma, kui olulised on need mikroobid mitte ainult meie seedetrakti, vaid ka üldise tervise seisukohalt.

See mikroobide koloonia, mida sageli nimetatakse soolestiku mikroflooraks või mikrobioomiks, võib kergesti häiruda. Teatud ravimid, eriti antibiootikumid, stress ja valed toitumisharjumused, võivad soolestikus laastamistööd teha. Toitumine on ülioluline, kuna mikroobid toituvad sellest, mida me sööme. Seega, mida tervemad me oleme, seda tervem on meie mikrobioom. Bakterite tasakaalutuse sümptomiteks on valulikud krambid, puhitus, kõhukinnisus ja kõhulahtisus.

Soolestiku tervist saad parandada, süües erinevaid tervislikke toite, sealhulgas kiudainerikkaid toite, mida sinu soolestikus elavad bakterid armastavad, näiteks: artišokk, brokoli, kikerherned ja läätsed.

Pärast antibiootikumikuuri on hea asendada ravi tõttu kadunud mikroobid. Üks viis, kuidas seda teha, on kääritatud toitude tarbimine, näiteks: elavad jogurtid (hapendatud jogurtibakteriga ja mida pole pärast hapendamist enam kuumutatud), hapukapsas, kombucha ja kimchi.

Seedimise toetuseks - kimchi, kombucha

Lekkiv sool (soole liigne läbilaskvus)

Lekkiva soole sündroom ei ole tavameditsiinis veel hästi tunnustatud, kuid paljud toitumisspetsialistid ja -terapeudid usuvad, et see on paljude seedeprobleemide põhjuseks ning seda toetavaid tõendeid on üha enam.

Lekkiv sool on seisund, mida põhjustab soole limaskesta kahjustus. Lekkiv soolestik tekib siis, kui sooleseina moodustavate rakkude tihedad ühenduskohad on nõrgenenud ning nii võivad seedimata toiduosakesed ja bakterid vereringesse pääseda, põhjustades immuunreaktsiooni.


Toidutalumatus

Toidutalumatus on reaktsioon pärast konkreetse toidu söömist. Põhjuseks võib olla see, et vajalike ensüümide puudumise tõttu ei suuda keha toidus leiduvad teatud ühendeid ära lõhustada. Näiteks laktoositalumatuse korral ei suuda keha tulla toime piimasuhkru laktoosi seedimisega. Toidutalumatus võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu puhitus, kõhukrambid, põletik ja kõhulahtisus või -kinnisus.

Toidutalumatus erineb toiduallergiatest selle poolest, et sümptomid võivad ilmneda aeglaselt mõne tunni või päeva jooksul, mitte sarnaselt klassikalisele allergilisele reaktsioonile, mis toimub väga kiiresti isegi väikese koguse probleemse toidu tarbimise järel. Kui kahtlustad toidutalumatust, võite proovida kahtlased toidud paariks nädalaks kõrvaldada ning pidada toidupäevikut, kuhu saate märkida kõik sümptomid ja söödud toidud. Võid teha ka toidutalumatuse testi


Madal maohappe tase

Madal maohappe tase on väga sageli esinev probleem. Sageli arvavad inimesed, et neil on liiga palju maohapet, kui nad kannatavad refluksi all, kuid see pole tingimata nii.

Piisava maohappe puudumine võib soodustada seda, et toit jääb piisavalt seedimata ja magu söögitorust eraldav sulgurlihas nõrgeneb. Tavaliselt sulgub see  tihedalt pärast toidu sattumist kõhtu. Kui see lõdveneb siis, kui ei peaks, tõuseb mao sisu tagasi söögitorusse. Maohape voolab tagasi söögitorusse, põhjustades refluksi (maosisaldise tõus söögitorusse). Sel põhjusel ongi oluline tegeleda vähese maohappega seotud probleemidega.

Maohappe tase võib langeda vanusega, kuid seda mõjutavad ka muud tegurid, sealhulgas stress, toitainete puudus (tsink ja B-vitamiin), H pylori (Helicobacter pylori) nakkus või vähene valgu tarbimine.

Kui kahtlustad, et sul on madal maohappe tase, võid alustada õunaäädika võtmisega, kuna nõrgalt happeline äädika lahus võib aidata sümptomeid vähendada.

Võtke 1 supilusikatäis õunaäädikat segatuna klaasitäie sooja veega umbes 15 minutit enne peamist söögikorda. Kui tunned sooja tunnet, on teil tõenäoliselt piisav happe tase, kui sa ei tunne midagi, siis on tõenäoliselt maohappe tase madal.

seedimine ja seedeprobleemid


Madal seedeensüümide tase

Seedeensüümid on valgulised ühendid, mis aitavad meil lagundada rasvu, süsivesikuid ja valke, et need saaks hõlpsasti imenduda. Sellele, et meie keha ei tooda piisavalt seedeensüüme, võivad viidata sellised sümptomid nagu puhitus ja valu pärast söömist, gaasid, tugev täiskõhutunne ja üldine väsimus. Seedeensüümide taset kehas võib häirida vale toitumine, stress ja seedehaigused.

 
Kehv toitumine

Mõnikord võib lihtsalt toitumise parandamine seedetrakti tervist oluliselt parandada. Küsi endalt, kas sööd piisavalt kiudaineid (täisteratooted, kaunviljad, pähklid ja seemned, puu- ja köögiviljad)? Vähene kiudainete sisaldus on kõhukinnisuse ja sellega seotud sümptomite levinud põhjus. Kas sööd palju töödeldud toite? Kas tarbid erinevaid toite? Samuti tuleks arvesse võtta muid toitumisharjumusi, näiteks rohke alkoholi tarbimine või vähene veetarbimine.

Võib-olla oled märganud, et stressi mainitakse peaaegu kõikides seedetrakti tervisega seotud aspektides, mistõttu ei tohiks tähelepanuta jätta ka stressitaseme vähendamiseks vajalike meetmete kasutuselevõtmist.   


Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga: 
Seotud tooted

Bromelaiin 90 kaps

23,02 €

EI

Glutamiin 90 kaps

16,87 €