Sinu lemmiklooma tervise heaks

Iga loomaomanik võib öelda, et tema kass või koer on rohkem kui lihtsalt koduloom – tegemist on pereliikmega. Kuid see, et ta on pereliige, ei tähenda, et teda tuleks kohelda täpselt samamoodi nagu inimest. Kuigi inimeste ja loomade psühholoogilised funktsioonid on sarnased, esineb ka mitmeid olulisi erinevusi.

Kassid ei ole väiksed koerad

Lemmikloomad erinevad üksteisest liigi ja tõu poolest. Tihti mõeldakse ekslikult, et kassid on justkui väiksed koerad. Tõtt-öelda on kassid koertest vägagi erinevad! Kassid on loomult lihasööjad – see tähendab, et nad peavad liha ja kala sööma ning neile taimne toit ei sobi. Liha ja kala süües saavad kassid kätte vajalikud valgud, spetsiifilised aminohapped ning teatud B-grupi vitamiinid.

Koer koos omanikuga


Koeratõugude erinev toitainevajadus

Olenevalt tõust võib koertel olla väga erinev toitainevajadus. Kennelliidu andmete kohaselt on olemas üle 200 erineva suurusega koeratõu – alates väikestest chihuahuadest lõpetades suurte mastifite ja dogidega. On loogiline, et erineva suurusega tõugudel on erinev energia- ning toitainevajadus.

Kõige tavalisemad terviseprobleemid lemmikloomadel

Sõltumata tõust esineb teatud tervisehäireid väga paljudel kassidel ja koertel. Paljudel loomadel võib mingil eluperioodil esineda nahaärritust, parasiite, kõhulahtisust, liigesehädasid, probleeme kõrvade ning hammastega. Lisaks on muutunud tavaliseks ka probleemid ärevusega ning käitumishäired. Loomaarstid puutuvad oma praktikas sageli kokku ka ülekaalulisusega. Ülekaalulus lemmikloomade hulgas on tõusev trend  - loomaarstide kohaselt on koguni 45 % koertest ja 40 % kassidest ülekaalus. Fraasi „heatahtlikkusega tapma“ kasutatakse siis, kui räägitakse ületoitmisest, mis viib ülekaalulisuseni. Suurenenud kehakaalul on kahjulik mõju lemmiklooma tervisele, kuna sellega kaasneb suurem südamehaiguste, diabeedi ning liigeseprobleemide risk.

Kõige levinumad toitumisalased lahendused

Sageli arvatakse, et loomad peaksid kõik vajalikud toitained kätte saama toidust. Kunagi ammu võiski see ehk nii olla. Kodustamine, igapäevane elukeskkond ning loomatoit mängivad olulist rolli selle juures, milline on konkreetse looma toitainevajadus. Tiinus, imetamine ning füüsiline aktiivsus võivad toitainevajadust ajutiselt suurendada. Spetsiaalselt koerte ja kasside jaoks loodud multivitamiinide kompleks aitab katta peamiste toitainete vajaduse.

Lisaks sellele võib kasu olla ka spetsiifilistest toitainetest, mis aitavad lahendada teatud terviseprobleeme. Vaatleme lähemalt mõningaid looduslikke alternatiive, mis aitavad lemmiklooma tervist toetada.

Kassi karvkate


Naha ja karvkatte seisundi parandamine

Kuiv, sügelev, ketendav ja kõõmane nahk on väga levinud probleem ning karvkatte muutused seoses vanuse või hormoonidega võivad muuta looma välimuse veidi nukraks. Nahk on loomulik kaitsebarjäär ning leidub mitmeid toitaineid, mis aitavad selle tervist toetada. Tsink, vitamiin B5, B3 ja koliin aitavad naha ja karvkatte seisundit parandada. Asendamatud rasvhapped on samuti olulised naha loomuliku kaitsekihi säilitamisel. Oomega-3 rasvhapped on eelühendiks põletikuvastaste ainete moodustumisel, seega võib neist kasu olla erinevate nahapõletike korral. Tegelikult võivad oomega-6 rasvhape GLA ning oomega-3 rasvhapped EPA ning DHA parandada naha ja karvkatte seisundit ka allergiliste nahareaktsioonide korral. MSM on looduslik väävlirikas ühend, millel on leitud põletikuvastaseid omadusi. Lisaks sellele aitab MSM parandada ka naha kudede seisundit. Aloe Vera on tuntud oma nahka rahustavate omaduste poolest – aaloed võib määrida otse nahale või anda suukaudselt.

Soolestiku tervis

Enamik koeri ja kasse kogevad vahel seedeprobleeme. See võib tuleneda toidutalumatusest, soolestikuga seotud probleemidest või bakterite tasakaalutusest. Head bakterid on olulised sooletrakti normaalseks toimimiseks ning aitavad kaasa mitte üksnes toidu seedimisele, vaid toetavad ka normaalset kõhu läbikäimist. Koera või kassi soolestikus elutsevad bakterid võivad inimeste omadest üsna erinevad olla. Selles pole midagi üllatavat, arvestades seda, kui erinev on inimeste ja loomade toitumine ning hügieen! Mõningad bakteritüved (näiteks acidophilus), mida leidub inimese soolestikus, võivad soodsat toimet avaldada ka loomadele. Teised bakteritüved, näiteks bacillus coagulans, aitavad soodustada kasulike bakterite elutegevust, luues neile sobiva keskkonna. Lemmikloomadele mõeldud probiootiline toidulisand võib abiks olla kõige levinumate seedeprobleemide korral.

Liigeste tervis

Toitumise abil liigeseprobleemide lahendamine on pikka aega olnud üsna levinud– keegi ei eita, et sellest võiks abil olla. Toitained nagu glükosamiin, kondroitiin ja Uus-Meremaa rohekarp on kõik väga kasulikud. Nad aitavad parandada liigeste struktuuri, vähendada põletikke ning valu. Kuna liigesehaigustega kaasneb tihti ka põletik, on kasulik manustada ka oomega-3 rasvhappeid . Uuringud on näidanud, et need on andnud märkimisväärseid tulemusi lonkamise korral, kehakandmise võime ning liikuvuse parandamisel. Nagu paljude teiste toitainete puhul on ka siinkohal oluline õige doos – paljud inimesed kurdavad, et nende lemmikud ei saa oomega-3 rasvhapetest ega glükosamiinist mingit kasu ja lõpetavad nende toitainete kasutamise. Kui toitainete annus on liiga madal, siis see ei toimigi. Anna alguses loomale neid toitaineid veidi suuremas annuses (esimese 6 nädala jooksul) ning seejärel vähenda doosi.

Koera liigesed vajavad hoolt


Ärevus

Koerad ja kassid võivad ärevaks muutuda väga erinevatel põhjustel – uue pereliikme või lemmiklooma lisandumine, kolimine, ilutulestikud või arsti juures käimine. Kahjuks mõnedel loomadel ongi kalduvus ärevusele. Teatud toitained võivad aidata ärevust leevendada – näiteks magneesiumi tuntakse selle rahustavate omaduste poolest. Teine kasulik toitaine on aminohape teaniin – see aitab toota ajus alfalaineid, mida inimene tavaliselt tajub sügava lõõgastumise seisundis. Teaniin aitab ka lemmikloomadel ärevust leevendada. Üks teaniini positiivseid toimeid on see, et see ei mõju uinutavalt. Veel üks huvitav aine on aminohape trüptofaan , mida vajab organism serotoniini moodustamiseks. Serotoniin on ühend, mis mängib olulist rolli heaolutunde tekkimisel.

Südame ja aju tervis

Südame-ja veresoonkonna haigused mõjutavad paljusid tõuge ja mõningatel juhtudel võivad need olla eluaegseks probleemiks. Kahjuks on mõnedel tõugudel, näiteks bokseritel ja Cavalier king charles spanjelitel selleks suurem eelsoodumus. Kalast saadud oomega-3 rasvhapped aitavad südame-veresoonkonna tervist säilitada, parandades vereringet, toetades normaalset südame tööd ning rütmi. Valides sobivat kalaõli, tuleks silmas pidada, et see oleks valmistatud kaladest, mis on saadud taastuvast allikast, ning see oleks rangelt raskmetallide ja toksiinide suhtes kontrollitud.

Koerad ja kassid elavad tänapäeval üsna pikalt ning pole mingi ime kohtuda 22-aastase kassiga. Kahjuks looma vananedes on tavaline see, et toimuvad muutused tema käitumises – näiteks valedesse kohtadesse urineerimine, öine õue küsimine ning rahutus ja segadustunne.  Seda nimetatakse loomade dementsuseks. Aju on organ, mis koosneb suures osas rasvast, seega võib vananeva aju puhul abi olla oomega-3 rasvhapetest. See ei ole üksnes vananev aju, mis oomega-3 rasvhapetest kasu võib saada. On leitud, et tiinetel ja imetavatel emastel, kellele on antud häid rasvu, kasvavad tervema ajuga kutsikad/kassipojad. Ka kassipoegadele ja kutsikatele võib oomega rasvhappeid lisaks anda, kuna see avaldab nende arengule väga positiivset toimet.

Loomaomanikud teevad kõik selles, et nende lemmik oleks terve ja õnnelik. On olemas spetsiaalsed loomadele mõeldud toidulisandid, mis aitavad levinumaid terviseprobleeme leevendada. Terve ja õnnelik loom = õnnelik loomaomanik!


Seotud tooted