Toitained südame tervise toetamiseks

Inimese süda on umbes rusikasuurune ja hakkab lööma juba siis, kui ta on olnud emaüsas vaid 3 nädalat. 70-aastaseks saades on süda löönud juba pool miljardit korda. Paljudes riikides (sealhulgas Eestis) on elanikkonna surmapõhjustena esikohal südame-veresoonkonna haigused. Südamehaiguste kujunemist soodustavad kõrge vererõhk, vere kõrgenenud kolesterool ja homotsüsteiinitase.

 

Kõrge vererõhk

Vererõhk on surve, mida veresoontes voolav veri avaldab arterite seintele. Vererõhku mõõdetakse millimeetrites elavhõbeda samba kohta (mmHg). Vererõhku väljendatakse kahe numbriga – ülemine number näitab süstoolset rõhku, mis tekib siis, kui südame vatsake tõmbub kokku. Alumine number väljendab diastoolset rõhku, mis tekib siis, kui süda on puhkeolekus (kui vatsake puhkab ja täitub verega). Vererõhku alates 140/90 mmHg peetakse kõrgeks.

Terved arterid on siledad ja elastsed ning need pingulduvad, kui veri neist läbi pumbatakse. Kui vererõhk on pikka aega liiga kõrge, siis võivad arterid jääda pingule. Pingul arterid on nõrgemad ja neisse võivad tekkida väikesed rebendid, mille kohale tekib armkude, mis püüab kinni veres ringlevaid osakesi, nagu nt rasva ja kolesterooli.

Arterite sisekestale ladestuvaid rasvainest koosnevaid paksendeid ehk naastusid nimetatakse ateroskleroosiks. Naastud on tihedad ja kõvastunud ladestused, mis muudavad arterid jäigemaks, kitsamaks ja võivad mõnikord isegi veresooned täielikult ummistada. See takistab verevoolu ja sunnib südant tugevamini tööle, mis võib kahjustada südamelihast ja -klappe, mis omakorda võib viia südamepuudulikkuseni. Samuti võivad naastud eralduda ja kutsuda esile ummistusi teistes keha piirkondades ning põhjustada südameatakke ja infarkti.


Kolesterool

Kolesterool on vahajas, rasvataoline aine, mida leidub kõikides rakkudes. Keha saab kolesterooli toidust, näiteks lihast ja piimatoodetest, kuid umbes 2/3 kolesteroolist toodetakse maksas. Kolesterooli negatiivsele mainele vaatamata on see paljude keha funktsioonide jaoks oluline, s.h. rakumembraanide taastamise/parandamise, hormoonide ja D-vitamiini tootmise jaoks. Kolesterool ei lahustu veres, seda kantakse rakkudesse ja rakkudest välja lipoproteiinide abil. Madala tihedusega lipoproteiine ehk LDL-e tuntakse „halva kolesteroolina“, kõrge tihedusega lipoproteiine ehk HDL-i  „hea kolesteroolina“. HDL kannab kolesterooli arteritest eemale, maksa, mistõttu arvatakse, et kõrgem HDL kolesterooli tase kaitseb südamehaiguste eest.


Homotsüsteiin

Homotsüsteiini toodetakse kehas metüülimiseks nimetatud protsessi käigus aminohappest nimega metioniin. Metüülimine leiab kehas aset miljard kordi minutis. See on keha viis üles ehitada vajalikke ained või need lõhustada, lisades või võttes neilt ära metüülgrupi. Aminohape metioniini sisaldavad liha ja kala, neid süües jõuab metioniin vereringesse. Kui metioniinilt võetakse ära metüülgrupp, jääb alles homotsüsteiin, mis on mürgine aminohape. Kui aga homotsüsteiinile lisatakse metüülgrupp, saab selle muuta SAMe-ks, mis aitab toetada maksa funktsiooni ja mõjutab meie meeleolu. Homotsüsteiini saab muuta ka iseäranis oluliseks antioksüdandiks - glutatiooniks.

Metüülimise protsessi peetakse viisiks, mille abil meie DNA ennast parandab, mis viitab sellele, et efektiivne metüülimise toimimine võib meid kaitsta erinevate haiguste eest. Kõrge homotsüteiini tase näitab, et metüülimine ei toimi meie kehas efektiivselt ning seda  seostatakse südamehaigustega, infarkti ja teiste degeneratiivsete haiguste kõrgema riskiga. B-vitamiinid, eriti B12-vitamiin ja folaadid, on väga olulised tervisliku metüülimise tagamiseks, kuna need aitavad muuta homotsüsteiini metüülgrupi abil meie jaoks kasulikeks ühenditeks.

sudame tervis toiduained


Kuidas toetada südame-veresoonkonna tervist?

  • Suurenda kiudainete osakaalu

Toidud, mis sisaldavad lahustuvaid kiudaineid, sealhulgas oad, läätsed, pudrud, puu- ja aedviljad, aitavad säilitada normaalset kolesteroolitaset. Ka linaseemned on head lahustuvate kiudainete allikad; lisa teelusikatäis jahvatatud linaseemneid oma hommikusöögile.

  • Suurenda asendamatute rasvhapete osakaalu

Rasvased kalad, pähklid ja seemned on head asendamatute rasvhapete allikad, mis toetavad veresoonte tervist, parandavad verevoolu, hoiavad südamelööke normaalsena ning tasakaalustavad kolesteroolitaset. Alternatiivina võid võtta kalaõli, kuid uuri enne preparaadi soetamist, et see oleks kontrollitud erinevate saasteainete, PCB ja raskmetallide suhtes.

  • Söö küüslauku

Küüslauk võib aidata vererõhku ja kolesteroolitaset normaalsena hoida ning säilitada veresoonte ja arterite tervist. Kes pelgab küüslaugu tugevat lõhna ja maitset, siis saadaval on ka küüslaugupreparaadid tableti või kapsli kujul.

  • Suurenda antioksüdantide tarbimist

Sellised vitamiinid nagu C, koensüüm Q10 ja E-vitamiin on olulised südame tervise säilitamiseks, normaalse verevoolu tagamiseks ning kolesteroolitaseme kontrolli all hoidmiseks.

  • Aminohapped

Arginiini vajatakse kehas lämmastikoksiidi tootmiseks – see on aine, mis laiendab veresooni, toetades seeläbi verevoolu kudedesse. Lüsiin koos C-vitamiiniga arvatakse aitavat säilitada veresoonte elastsust ning toetada vereringe tervist. L-karnitiin varustab südant energiaga ning aitab säilitada tasakaalustatud kolesteroolitaset.

  • Fermenteeritud punane riis

Fermenteeritud punane riis on naturaalselt kääritatud toit, mida on Hiinas tarvitatud juba aastasadu. See toetab normaalset vere lipiidide taset, mis on oluline tervete arterite jaoks ning normaalse vereringe tagamiseks. Ka paljudel taimedes leiduvatel taimsetel steroolidel on südame tervise seisukohalt positiivne toime – iseäranis kolesteroolitaseme tasakaalustamisel ja südame tervise tagamisel üldiselt. NB! Fermenteeritud punane riis on  saadud valge riisi seene Monascus purpurea abil töötlemisel  - tegemist ei ole hariliku punase riisiga. Fermenteeritud punane riis on Eestis saadaval toidulisandina.

  • Magneesium

Magneesium aitab veresoontel lõdvestuda ja seeläbi vererõhku normaalsena hoida. Uuringud näitavad, et magneesium võib aidata ka halva LDL kolesterooli taset alandada  ning HDL kolesterooli hulka tõsta, aidates seeläbi üldist kolesteroolitaset normaliseerida. 

  • Foolhape, vitamiinid B12, B6 ja B2 ning trimetüülglütsiin (TMG)

Need toitained aitavad säilitada normaalset homotsüteiinitaset, kindlustades keha vajalike metüülgruppidega, et hoida metioniinitsüklit töökorras ja eemaldades kehast mürgist vaheprodukti homotsüsteiini. Kui valid toidulisandit südame toetuseks, siis jälgi, et see sisaldaks ülalmainitud toitaineid.Higher Nature toidulisandid südamele

Arginiin 120 kaps

30,66 €

EI

Lüsiin 90 tab

14,11 €Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga: