Kas vajad oma vaimu ja meeleolu algseadete taastamist?
UK toitumisterapeut Corin Sandler
Kui tahad tõsta kehva meeleolu, siis olgu täna see päev, kui tõused üles ja lähed välja, et teha midagi, mida sa armastad! Tantsimine, rattasõit, jooksmine või lihtsalt väike jalutuskäik – kõik need tegevused soodustavad heaolu soodustavate endorfiinide ja serotoniini tootmist, mis paneb meid naeratama. Sinu meeleolu võib tõsta ka muusika, mis samuti aitab tekitada tunde, et oleme millegi suuremaga ühenduses. Nii et pane aga oma lemmikpala mängima! Kokkupuude puude, taeva ja linnulauluga, olgu see siis linnas või maal, tõstab samuti meeleolu ja parandab vaimset heaolu.
Meie hea meeleolu sõltub erinevatest neurotransmitteritest nagu nt serotoniinist, mis tekitab meis lõõgastus – ja rõõmutunde ning dopamiinist, mida seostatakse erksuse, naudingu ja motiveeritusega. Türosiini, mida leidub piimatoodetes, pähklites, seemnetes, lihas, kalas ja munades, on vaja dopamiini toomiseks. Samas aga trüptofaani, mida on vaja 5-HTP tootmiseks, millest toodetakse serotoniini, leidub eriti rikkalikult kalkunis ja kanas, juustus, kalas, lihas, tofus, tšiia- (õlisalveid) ja seesamiseemnetes.
Positiivne ellusuhtumine sisaldab endas neid kõiki ja veelgi rohkemat – selle eesmärk on aidata sul leida enda naeratus.
Roheteraapia
Teised viisid, kuidas ennast hästi tunda, on avastada enda jaoks roheteraapia. Pole midagi paremat kui jalutuskäik metsas või rohealal. Loodus ja puud rahustavad nii keha kui meelt. Kuna need on olnud kohad, mis tagavad meie ellujäämise, siis seal tuntav turva- ja kindlustunne on „istutatud“ sügavale meie geenidesse.
Metsavannide teraapia või Shinrin-yoku on tegevus, mille käigus ollakse loodusega kontaktis läbi kõikide oma meelte. See aitab rahustada meelt ja mõelda selgemalt, anda jõudu ning noorendada. Seda võib praktiseerida ükskõik millises looduspaigas, võttes aega lonkimiseks, pikniku pidamiseks või lihtsalt vaikuses istumiseks, võimaldades oma meeltel avaneda. See aitab meil tunda suuremat tänulikkust, vähendada ärevust, soodustab probleemilahendusoskusi ja toetab loovust, kuid see parandab ka meie immuunfunktsioone, tuju ja alandab vererõhku.
Metsa kosutav mõju vaimsele tervisele tuleneb nii looduslikest taimede ja puude poolt eritatavatest ühenditest fütonotsiididest, kuid samuti kahjututest mikroobidest pinnases. Meie heitlikus elus tõstab järjest enam pead tunne, et oleme üksi, et me ei ole maailmaga ühenduses, nii et tee üks jalutuskäik looduses, olgu see siis iidne põlismets või kohalik park, et leida see ühendustunne. Too loodus tuppa ka toataimede abil. NASA andmetel on tõlvlehikud koos gerberate ja tups-rohtliiliatega looduslikud õhupuhastajad.
Tihti räägime taimsetest dieetidest ja nende tervistavatest omadustest, kuid laienda seda veelgi ja loo ühendus taimedega läbi holistilisema rohekogemuse. Ela oma elu roheluses!
Füüsiline aktiivsus
Kuigi regulaarne füüsiline aktiivsus on tujutõstmiseks oluline, siis uuringutest läbikõlav sõnum on see, et ära sellega üle pinguta. Nii liigvähene kui ka liiga suur aktiivne füüsiline koormus võib su meeleolule halvasti mõjuda. Uuringutes on leitud, et need, kes tegid 45-minutilisi treeninguid, kannatasid vaimse tervise murede käes vähem kui need, kes tegid 90-minutilisi treeninguid. Igasuguseid erinevad treeningvormid on seotud meeleolu parandamisega, eriti edukaks selles valdkonnas võib aga pidada meeskonnasporti. Selleks, et ennast suurepäraselt tunda, võta eesmärgiks 45-minutiline treening 3–5 x nädalas.
Toit
Too menüüsse toidud, mis aitavad sul särada, näiteks kuidained, mis toetavad soolestiku mikrofloora arengut, mis omakorda mõjutab ajufunktsioone. Seda kontseptsiooni nimetatakse soolestiku-aju teljeks. Lisa menüüsse ka rasvased kalad, mis on oomega-3 rikkad ja mida aju lihtsalt armastab! Kui sa kala ei armasta, siis lisa igapäevaselt menüüsse oomega-3-rasvhappeid DHA-d ja EPAt sisaldavad kalaõlikapslid, võttes nt
.
Vitamiinid
Selleks, et tunda ennast püsivalt hästi, vajad sa
. Nende vitamiinide pidev varu on vajalik neurotransmitterite tootmiseks. Lisa igapäevamenüüse täisteravili ja köögiviljad, mis tagavad sulle enamuse B-vitamiinidest, samas kui B12 saad munast, lihast ja kalast. Oma menüüsse B-vitamiini komplekslisandi lisamine võib olla mugav moodus tagada see, et saad neid piisavalt, juhul kui toidus peaks neid puudu jääma.
Võtmetähtsusega on ka , sest D-vitamiini retseptoreid leidub üle kogu aju ja eriti nendes ajuosades, mis on seotud tuju ja depressiooniga. On leitud, et inimestel, kellel on sessoonne meeleoluhäire, on kehas madalam D-vitamiini tase. Suvel õues päikese käes olemine tagab meile vajaliku D-vitamiini, kuid sügisest kevadeni, kui päikest pole piisavalt, siis on hea mõte võtta lisaks D3 vormis lisandit vastavalt vajadusele, kas annuses 500 IU-d, 1000 IU-d või 2000 IU-d päevas.
Eriti ajusõbralikud on kolm mineraalainet – magneesium, kaltsium ja tsink.
aitab lõõgastuda ja paremini magada. Taastav uni on väga oluline selleks, et aidata ajul päevatööd protsessida, säilitada kasulikku ja kustutada ebavajalikku informatsiooni ning alustada uut päeva värskena. tagab selle, et sõnumite saatmine närvirakkude vahel toimuks efektiivselt. on ajus kõige külluslikumalt leiduv mineraalaine ja selle madalat taset seostatakse halva meeleoluga.
Valik tooteid vaimse tervise toetamiseks
Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga: