Vee joomise kasulikkusest

Meile öeldakse sageli, et peame jooma 1,5 liitrit vett päevas (30 ml kg kohta), kuid miks see nii oluline on?

Piisaval hulgal vedelikku on meie tervisliku seisundi ja meie keha normaalse funktsioneerimise tagamiseks ülioluline. Kaks kolmandikku meie kehast moodustub vesi, me vajame vedelikke, et viia toitaineid rakkudesse ja jääkaineid kehast välja. Vesi on põhiline koostisosa veres, liigeste ümber olevas vedelikus, süljes ja uriinis. Keha ise toodab vett vähe ning oma varude täiendamiseks peame me seda tarbima.

Kui meie kehal on piisavalt vett, parandab see meeleolu, energiataset, hormoonide tasakaalu, naha seisundit, immuunsust, seedimist ja südame-veresoonkonna tööd. Me näeme paremad välja, kui meie kehas on piisavalt vett– vesi ei turguta mitte ainult meie rakke, vaid aitab kaasa ka toitainete imendumisele seedimisprotsessis, aitab paremini seedida kiudaineid ja pehmendada väljaheiteid.

Vedelikupuudus mõjutab meie südant, aju, lihaseid ja seedimist. Isegi kerge veesisalduse vähenemise korral (2% kehakaalust) võivad tekkida sümptomid nagu peavalud, väsimus ning vähenenud füüsiline ja vaimne võimekus.

Kerge krooniline veepuudus koormab paljusid kehasüsteeme, mis võivad meie pikaajalist tervist mõjutada. Kui keha on vedelikupuuduses, vähendab see uriinieritust ja stimuleerib janu. Vananedes janurefleks halveneb, mistõttu on vanematel inimestel suurem veetustumise oht.


Kuidas me teame, kas joome piisavalt vett?

Lihtsaim viis on kontrollida uriini värvi – see peaks olema kahvatu õlevärvi. Liiga tumeda uriini puhul on teil vedelikupuudus, kui uriin on väga kahvatu, siis ilmselt joote liiga palju. Vajalik kogus varieerub sõltuvalt meie individuaalsetest vajadustest, ilmast ja füüsilise aktiivsuse tasemest.


Kuidas rohkem vett juua?

Päevas üle 1,5 liitri vedeliku joomine võib olla keeruline. Kõik tarbitud vedelikud aitavad sellele kaasa, kuid pidage meeles, et kofeiin ja alkohol on diureetikumid, pannes meie keha rohkem vedelikku väljutama.

Kui me just ei tegele füüsilise treeninguga on vesi tavaliselt parim vedelikuallikas. Ettevaatust magusate ja kõrge suhkrusisaldusega jookidega, mis ei ole head ei meie hammastele ega ka vöökohale. Samuti saame 20% vedelikku toidust. Eriti veerikkad on sellised toidud nagu lehtköögiviljad, tsitruselised, melonid, hautised ja supid.

Et teha vesi enda jaoks maitsvamaks, võib sellele maitsestamiseks lisage värskendavat sidrunit, laimi või muid puuvilju. Võite proovida ka veeslahustuvaid vitamiine,  mis annavad veele mõnusa maitse ning samal ajal saate oma keha turgutada vitamiinidega.

Proovige järele ja tundke kuidas teie enesetunne paraneb, kui teie keha on piisavalt niisutatud!


Seotud tooted