Veresuhkur


Kas sul esineb energialangust, eriti peale söömist? Isutab suhkru- ja süsivesikurikaste toitude järele ja oled võibolla ülekaaluline?

Kui nii, siis võib sinu veresuhkru tase vajada toetust.

Kui sööme kõrge süsivesikute sisaldusega ja suhkrurikkaid toite, tõuseb veres glükoosi ehk veresuhkru tase. Veresuhkru tase peab olema kehas hästi kontrollitud, sest selle kõrgenemisel võib olla keha jaoks negatiivne mõju. Hormoon insuliin aitab glükoosi kasutada või glükoosi liia korral seda rasvana talletada.  Kui see protsess on häirunud, võime me kaalus juurde võtta ning meie ainevahetus võib häiruda püsivalt.



Kuidas toimub kehas glükoosi regulatsioon?

Enamiku inimeste jaoks, kes ei järgi mingit spetsiifilist dieeti (nt kõrge rasva sisaldusega/ketogeenset dieeti), on süsivesikutest pärit glükoos peamiseks energia allikaks. Vere glükoosi taset reguleerivad 2 hormooni insuliin ja glükagoon.

Kõrgenenud veresuhkru tase stimuleerib pankreases insuliini tootmist, mille ülesanne on viia glükoos verest rakkudesse, et rakud saaksid toota energiat. Kui rakud on saanud piisavalt energiat, aga glükoosi on rohkem kui hetkel tarvis, talletatakse ülejääk glükagoonina maksas ja lihastes. Kui varud on täis, muudetakse glükoos rasvhapeteks ja talletatakse rasvkoes.

Kui veresuhkru tase aga langeb, stimuleerib see glükagooni tootmist, mille toimel vabastatakse glükoosi selle varudest (glükogeenist) ja stimuleeritakse rasvhapete kasutamist (rasvkoest) energia tootmiseks. Glükagoon on hormoon, mis algatab ka glükoosi tootmise teistest lähteainetest meie kehas.

Meie keha on tavaliselt võimeline lülituma ümber erinevat tüüpi “kütuse” tarbimisele, sõltuvalt sellest, mis meie toidulaual on. Mõned rakud (lihasrakud) kasutavad rasvhappeid, glükoosi ja aminohappeid, samas kui ajurakud eelistavad glükoosi ja ketoone.

Viimasel ajal oleme näinud kasvavat sõltuvust süsivesikutest ja suhkrutest (sahharoos ja glükoos) peamise kütusena, sest väga lihtne on mõelda, et väsimuse korral on kiireks lahenduseks üks suhkrurikas snäkk. Kuid tundub, et meie kehad eelistavad seda kütust pigem talletada kui kasutada. Rafineeritud süsivesikuterikas toitumine viib metaboolse tasakaalutusteni ja kehva veresuhkru kontrollini, mis omakorda viib alanenud energiataseme ja arvukate teiste sümptomite tekkeni.

 

Mida me saame teha energiataseme ja vere glükoositaseme optimeerimiseks? 

Kuidas me saame optimeerida enda energiataset ja vere glükoositaset, et olla terved ja produktiivsed, kuid samas puhanud ja korralikult taastunud? Kuidas vitamiinid, taimeekstraktid ja teised toidulisandites leiduvad toitained saaksid aidata?

Veresuhkru tasakaalustamise võti peitub veresuhkru kõikumiste vältimises toitumise tasakaalustamise ja elustiilimuutuste abil ning suurendades võtmetoitainete tarvitamist. Liiga kõrge veresuhkru tase on suureks probleemiks, sest see kahjustab keha, samal ajal kui keha ei saa ikkagi kätte piisavalt “kütust” ja esineb väsimus.


Siin on mõned kasulikud nipid veresuhkru- ja energiataseme tasakaalustamiseks.

 

 Elustiilisoovitused veresuhkru tasakaalustamiseks 

  • Söö igapäevaselt 9–12 tunnises vahemikus. Pea kinni kindlatest söögiaegadest, tihedam söömine võib aidata vältida veresuhkru kõikumist.
  • Väldi kofeiini, või joo üks kuni kaks) tassi kvaliteetset rohelist teed/kohvi enne keskpäeva. Kofeiin tõstab kortisoolitaset, mis omakorda tõstab veresuhkru taset.
  • Ole kehaliselt aktiivne või liigu kord päevas vähemalt 30 minutit. Lisa oma igapäevarutiini ka jõuharjutusi. Tugevad ja efektiivsed lihased põletavad rohkem energiat.
  • Pea kinni regulaarsest une-ärkveloleku rutiinist (maga näiteks 22.00–7.00). Tervislik une-ärkveloleku tsükkel mõjutab oluliselt päevast energiataset, veresuhkrut ja isu regulatsiooni.
  • Tegele stressoritega enda elus ja suurenda igapäevaste rahustavate tegevuste osakaalu. Kortisool takistab insuliini tööd, mis soodustab veresuhkrutaseme ja rasvhapete taseme tõusu.
  • Jälgi regulaarselt oma veresuhkru taset. See võib aidata näha, kuidas sinu toitumine ja elustiil veresuhkru taset mõjutavad ning võimaldab sul valida selle stabiliseerimise ja kontrolli saavutamiseks õigeid strateegiaid. Vajadusel otsi abi kvalifitseeritud tervisespetsialistilt (arstilt või toitumisterapeudilt).  

 

vahemere dieet veresuhkru tasakaalu toetamiseks


Toitumissoovitused veresuhkru tasakaalus hoidmiseks 

  • Söö tervislikult, nii et toidulaual oleks võimalikult vähe töödeldud toitu.
  • Söö põletikuvastaseid toite – nt järgi Vahemeretüüpi toitumismustrit, milles on palju kala, täisteravilja, puu- ja köögivilja, ube jt kaunvilju, pähkleid ja seemneid ning hea kvaliteediga õli nagu nt extra virgin oliiviõli. Selline toitumine on tõenduspõhiselt südame-veresoonkonnahaigusi ennetav ja põletikuvastase toimega toiduainete rikas.
  • Hoia kaal normis - rasvumine on seotud insuliinresistentsuse ja kroonilise põletikuga kehas, mistõttu tuleks  kehakaal normaliseerida. Sellele aitavad kaasa siinkohal esitatud toitumissoovitused.
  • Vähenda või elimineeri menüüst suhkrurikkad toidud ja joogid, -snäkid ja -töödeldud toidud. Proovi süüa regulaarselt ja viia viimane toidukord kella 18-ks õhtul (kui lähed magama kell 22).
  • Naudi madala GI/GK (glükeemiline indeks/glükeemiline koormus) terviktoidurikast toitumist, et tagada endale igapäevane hea energiatase ning seda toetav vitamiinide, mineraalainete, fütotoitainete ja kiudainete varu.
    • Kroomirikkad toiduained: brokoli, toored sibulad, rohelised oad, seened, kaneel.
    • B-vitamiiniderikkad toiduained: avokaado, täistera, maks, marjad, rohelised lehtköögiviljad, pähklid, munad, brokoli, lillkapsas, Daikoni redis, seened, lõhe, liha, piimatooted. 
    • Magneesiumirikkad toiduained: rohelised lehtköögiviljad, suvikõrvits, kõrvitsaseemned, spinat, lehtpeet, seesamiseemned, kinoa, mustad oad, India pähklid, päevalilleseemned, Daikoni redis, kakao.
    • Kiudaineid: minimaalselt 30 g päevas (köögiviljad, puuviljad, täisteravili, pähklid, seemned, kaunviljad).
    • Paranda insuliini ja glükagooni tootva organi kõhunäärme (pankrease) toimimist, piirates rasva- ja suhkrurikaste toitude tarvitamist ja luues kindlal kellaajal söömise harjumuse.

 

Lisandisoovitused veresuhkru tasakaalu toetamiseks 

kompleks veresuhkrule 

Kompleks veresuhkrule sisaldab kroomi, magneesiumit ja B-grupi vitamiine veresuhkru toetuseks ning mangaani ja müo-inositooli energiataseme toetuseks. Lisaks on kompleks veresuhkrule:

  • Tõhus - tagab kõrges doosis kroomi, et aidata koos B2-, B3-, B5- ja B6-vitamiinidega säilitada kehas veresuhkru tasakaalu. Mangaan ja magneesium toetavad energiataset ja aitavad vähendada väsimust.
  • Uuendatud sünergilise koostisega – spetsiaalselt valitud toitainete segu veresuhkru- ja energia taseme toetamiseks, eriti juhtudel, kui tuntakse söömisejärgset energiataseme langust ja isu suhkrurikaste toitude järele.  
  • Antioksüdanti alfa-lipoehapet sisaldav. Alfa-lipoehape on antioksüdantne vitamiin, mida kasutatakse energia tootmise protsessis.
  • Keha poolt kõige paremini kasutatavat inositooli vormi looduslikku müoinositooli sisaldav.
  • Paindlik – kapslid on kergelt neelatavad ja neid on võimalik jagada ära terve päeva peale, et tagada maksimaalne efektiivsus. 
  • Ei sisalda tarbetuid lisaaineid.
  • Keskkonnasõbralik – pakend on ümbertöödeldav
  • Sobilik ka veganitele ja taimetoitlastele.

 

1–2 kapslit päevas tarbides on ühes purgis 45–90 päeva varu.

Aastate jooksul välja arenenud harjumusi muuta pole kunagi lihtne, kuid loodetavasti aitavad need mõningad näpunäited astuda järgmise sammu parema veresuhkru kontrolli ja tervise saavutamise teel.

 

 Sulle võib huvi pakkuda ka artikkel Veresuhkur – kõik, mida peaksid teadma!

 

 

Seotud tooted 



Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga: