Via Naturale lugu

15 aastat tagasi asutasid kolm perekonda tervisetoodete ettevõtte Via Naturale. Kuidas aga sündis mõte taoline ettevõte asutada, millised olid Via Naturale esimesed aastad ja mis on need väärtused, millest on kõik need aastad lähtutud? Istusime kokku Via Naturale praeguse juhi ja ühe asutaja Sirli Kivisaarega ning rääkisime Via Naturale loost.

Palun räägi, kuidas Via Naturale alguse sai.

Via Naturale  sai alguse 2006. aastal. Selle asutasid kolm perekonda: mina ja mu abikaasa, Annely ja Urmas Soots (kes on minu vanemad) ning Madleen Simson ja Peeter Kadakas.

Otsus asutada ühine ettevõtte tulenes tegelikult ühisest murest – meie endi laste tervis. Minu ja Algeri esiklaps, kes on ühtlasi Annely ja Urmase lapselaps, oli saanud paar aastat varem väga pahaloomulise epilepsia diagnoosi. Lihtsalt olukorraga leppimine ei tulnud minu arstiharidusega ema jaoks kõne alla ning nii asusime koos perega otsima võimalusi lapse aitamiseks. Nii jõudsimegi toitumisteraapiani. Sel teekonnal kohtusime ka Madleeni ja Peetriga, kes olid toitumise valdkonnaga tegelemiseni jõudnud samuti oma esimese lapsele tervisemurede tõttu.  

 Annely ja Sirli 2009. aastal Via NAturale
Via Naturale ühed asutajad Annely Soots ja Sirli Kivisaar 2009. aastal

Kuidas toitumisteraapia sinu last aitas?

Alguses tegutsesime Šveitsist ja Inglismaalt pärit juhendajate käe all ning nii minu kui ka Madleeni ja Peetri lastele oli määratud gluteeni- ja kaseiinivaba dieet. Soovitati anda võimaluse korral lastele vaid mahetoitu ja toetada keha teatud toidulisanditega.

Hetkel pean toitumisteraapiat selleks, mis on minu last on kõige enam aidanud. Muidugi ei ole see tee olnud kerge. Pidime minema lapsega eridieedile, kui ta oli alles imik. Aga see oli miski, mida saime ise tema heaks teha. Ja nii läkski, et kui alustasime dieeti, siis peale seda tema seisund enam halvemaks ei läinud ja väga pisikeste sammudega hakkas minema paremaks. Sel hetkel olid tema diagnoosiga lapsed elanud kõige rohkem 14-aastaseks. Meie Kristian on praegu 17-aastane. Haigus on jätnud enda jälje, ta on sügava vaimse ja füüsilise puudega, kuid saab vaatamata sellele tunda elust rõõmu.

 

15-aastat tagasi ei olnud vist gluteeni- ja kaseiinivaba toite ja veel lisaks mahetoitu väga palju Eestis saada?

Jah, tõepoolest ei olnud see olukord just kõige rõõmustavam, kui hakkasime lastele sellist eritoitu otsima. Kahjuks oli sel hetkel Eestis alles vaid mõni pood, mis tegeles mahekaubaga, Tartus polnud ükski neist suutnud kanda kinnitada ning eridieedil olevate inimeste jaoks saada olev tootevalik oli igal pool väga väike. Nii me siis otsustasimegi üheskoos selle vea parandada ja hakkasime ise maale tooma ning müüma neid tooteid, mida eridieedil inimestel vaja on.

 

Mainisid, et lisaks gluteeni- ja kaseiinivabale dieedile, oli tarvis laste tervist toetada ka toidulisanditega. Kuidas olukord nendega oli?

Jah, lisaks eritoidule oli tarvis ka toidulisandeid, mida aga samuti oli tol ajal Eestis võimatu leida. Toidulisandid, mis sel hetkel meie apteekides müügil olid, sisaldasid enamus sünteetilisi värvaineid või ei sobinud eridieedil olevatele lastele kasutamiseks, sest sisaldasid piimast pärit ühendeid või gluteeni.

Oma toitumisteraapia õpingute käigus taipasime, et kõik Eestis sel hetkel müügil olnud lisandites olevad toitained ei olnud kõige parema omastatavusega ning mõnesid toitaineid, mida oleks olnud vaja teatud klientidele soovitada, ei saanud kohapealt kusagilt.

Märkusena lisan juurde, et miks on omastatavus toidulisandites oluline. Nimelt on erinevad toitained lisandites erinevas vormis. Näiteks magneesium võib olla toidulisandis väga paljudes erinevates vormides. See võib olla kas magneesiumoksiidina või magneesiumtsitraadina. Nendest kahest on parema omastatavusega see viimane.

 

Via Naturale arhiiv BioCare ja Higher Nature lisandid
Pilte Via Naturale arhiivist. BioCare ja Higher Nature lisandid 2014. aastal

Aga nagu ajalugu on näidanud, siis leidsite ka sobivate toidulisandite puudumisele siiski lahenduse?

Juhtus nii tõesti. Ühe koolituse raames sattusin ma Londonisse ning sealsesse kohalikku ökopoodi, kust leidsin endalegi imestuseks müügilt kõik need lisandid, mille headuse ja vajalikkuse kohta meil teadmine oli olemas, kuid mida polnud kohapealt õnnestunud leida. Tagasi Eestisse jõudsingi juba päris suure koguse toidulisanditega, mis olid BioCare ja Higher Nature toodang.

Hakkasime siis neid firmasid ja toodangut lähemalt uurima ja meie suureks heameeleks selgus, et  nende sortiment ja firma baasväärtused on sarnased meie omadega. Nii Higher Nature kui ka BioCare firma oli loodud Inglismaa kohalike toitumisterapeutide poolt ning nende eesmärk on toota lisandeid, mis sobiksid toidutalumatusega inimestele, milles on sees parima omastatavusega toitaineid ning mida toitumisspetsialistid oma klientide jaoks vajavad. Ja sealt saigi alguse Via Naturale koostöö UK toidulisandite tootjate Higher Nature ja BioCare’iga.

 
Praegu toimite peamiselt e-poena, kust aga alustasite?

15-aastat tagasi ei alustanud me loomulikult e-poena. Alustasime hoopis ühe riiulitäie kaubaga Tartus Lembitu tänaval Annely Sootsi Koolituse Tervisekooli ruumides, vahepeal olime klientide jaoks olemas oma poega Tartu Lembitu tn Konsumis (praegune Coop) ning praegu tegutseme oma kontoriga taas samas majas Tervisekooliga. Tegutseme aga peamiselt e-poena, et jõuda oma klientideni üle Eesti.

 Via Naturale algusaastad
Pilte Via Naturale arhiivist 2009. aastal ja 2011. aastal

Te olete võrreldes algusega oluliselt laienenud ka tootesortimendi osas. Ning nüüd leiab lisaks eritoidule ka näiteks mitmeid metafoorkaarte. Kuidas need teile lisandusid?

Metafoorkaardid on jõudnud meie valikusse tänu veel ühele minu huvile ja erialale, milleks on
psühhoteraapia. Minu õpingute käigus tutvustas neid meile Iisraeli kriisipsühholoog Ofra Ayalon ning armusin nendesse koheselt. Need on imelised abivahendid, mille abil saab aidata inimesel paremini ennast ja oma elu mõista. Metafoorkaardid on heaks tööriistaks nii laste kui täiskasvanutega tegelevatele inimestele (nt psühhoterapeudid, õpetajad, karjäärinõustajad jne.)

Mis on sinu jaoks Via Naturale puhul olulised väärtused ja põhimõtted, mis on teid kõik need aastad kandnud?

Meie jaoks on oluline olla kliendi jaoks olemas, olla aus, läbipaistev, professionaalne ning pakkuda parimat. Oleme Via Naturales keskendunud sellele, et pakkuda klientidele tooteid, millel on parim kvaliteet. Väärtustame ausust ja läbipaistvust ning tootesiltidel on alati kirjas kõik ained, mida üks toode sisaldab. Toome jätkuvalt oma eridieedil olevate klientideni parima toidukauba, eelistades mahetoodangut.  

 

Ja lõpetuseks küsin, mis on sinu jaoks nende 15-aasta jooksul olnud kõige suuremad õppetunnid?

See viisteist aastat on andnud väga palju õppetunde. Kasvõi selle kohta, kuidas alustada ühe äriga, kuidas palgata inimesi, kuidas toimub ühe ettevõtte areng jne. Alustasime algelise kassaaparaadi ja märkmiku süsteemiga, lisandid olid meie esimesel koduleheküljel üleval nimekirjana, kust sai siis endale sobiva välja valida ja siis meile teada anda, et mida soovitakse osta. Mäletan seda, kui arutasime, et kas Facebooki tasub ikka enda leht teha või mitte. Nüüdseks aga olemegi peamiselt e-pood, kasutame tänapäevaseid kassaprogramme jne.  Palju on olnud vaja kohaneda. Oleme elanud ühe MASU, ka koroonaviirus ja BREXIT on meid tugevalt mõjutanud. Aga see kõik on olnud positiivses mõttes arendav.

Päisefoto autor: Liisi Viiding Photography