Ksülitool

Ksülitool - looduslik magustaja

Viimasel ajal on palju juttu suhkru ületarbimisest ja valge suhkru kahjulikkusest. Ameeriklased tarbivad pool tassi suhkrut päevas, mis teeb 75 kilo aastas. Mitte kunagi inimkonna ajaloos pole nii palju suhkrut kasutatud.

Sage suhkru söömine on sõltuvust tekitav, kuna põhjustab organismis järske veresuhkru kõikumisi, mis omakorda toovad kaasa väsimuse ja keha kurnatuse. See paneb suhkrut himustama. Pidev suhkru tarbimine viib kaalu tõusule, jätab keha ilma vitamiinidest ja mineraalidest, tõstab kolesterooli ja triglütseriidide taset, tekitab hambahaigusi, lastel õpiraskusi, käitumishäireid, immupuudulikkust, vähendab vastupanu vähile jne. Suhkur tekitab kehas happelise reaktsiooni.

On olemas ka tervislikke suhkruid ja looduslikke suhkru alternatiive. Näiteks ksülitool ehk kasesuhkur, stevia ehk suhkruleht, rafineerimata roosuhkur ja palmisuhkur jt. Kuigi need variandid on valgest suhkrust mõnevõrra tervislikumad, tuleks igasugust suhkurt tarbida siiski küllaltki väikestes kogustes.

Mis on ksülitool?

Ksülitool on looduslik suhkur, mida saadakse peamiselt kasest.

Sõna "xylitol" tuleneb kreeka keelsest sõnast "xylan", mis tähendab metsa: nii nagu ksülofon on tehtud puidust, nõnda ka ksülitool. Soome keeles "koivusokeri", inglise keeles "birch sugar". Ta on populaarne Soomes, mis on tema nn. "kodumaa". Peamiselt toodetakse kasesuhkurt aga hoopis Hiinas.

Keemiliselt ei ole ksülitool suhkur, vaid suhkru alkohol. Suhkrud sisaldavad kuut süsiniku aatomit (sorbitool, fruktoos ja glükoos), ksülitoolis on neid aga viis.

Ksülitooli moodustatakse paljude taimede rakuseinas, seda leidub maasikates, vaarikates, ploomides ja kases, maisiterades, kaera kestades, salatsiguris, maisitõlvikus, seentes. 1 klaas vaarikaid sisaldab 1g ksülitooli. Ka inimorganismi biokeemilises ainevahetuses moodustub vaheühendina ksülitooli umbes 10-15 g ööpäevas.


Mitte üksnes hammaste kaitseks

Ksülitool on tuntud eelkõige kui magusaine, mida kasutatakse närimiskummides. See aitab vältida happerünnakut, takistades kõige enam kaariest tekitavate bakterite kasvu. Erinevalt teistest suhkrutest, mis soodustavad suus bakterite kasvu, pidurdab ksülitool peamist kaariest tekitavat bakterit streptococcus mutans'it.

Soomlased hakkasid ksülitooli kasutama II maailmasõja ajal, kui oli suur suhkru defitsiit. Sõja ajal avastati ka xylitoli insuliinist sõltumatus - seda metaboliseeritakse kehas ilma insuliini kasutamata. Lisaks on uuringud näidanud, et ksülitool aga loob kehas aluselise keskkonna, suhkur aga on happelisust soodustav.

1960. aastani kasutati teda diabeetikutel eelistatud magustajana ja infusioonravi patsientidel, kel oli häritud glükoosi taluvus ja insuliinresitentsus Saksamaal, Ðveitsis, NL-s ja Jaapanis. Hiljem on Hiina ja Itaalia kasutanud teda suhkru asemel ja see on olnud tervisele soodsa mõjuga. USA-s ja Austraailas on ksülitool veel suhteliselt tundmatu, eelkõige tänu odavale roosuhkrule.

Ksülitool on madalakaloriline alternatiiv suhkrule, ta imendub aeglasemalt ega tõsta kiiresti veresuhkrut. Ksülitooli peetakse insuliini stabiliseerijaks, ta ei põhjusta selle produktsioonis kiireid tõuse ja langusi, nagu seda teeb suhkur. Ta on hea nii diabeetikutele kui neile, kes tahavad kaalu langetada. Sisaldab 75% vähem süsivesikuid kui suhkur. Kaks kolmandikku läbib lihtsalt soolestiku ja lagundatakse seal bakterite poolt lühikese ahelaga rasvhapeteks. On andmeid, et ksülitool ka vähendab isu süsivesikute järgi.

Ksülitool aitab kontrollida Candida infektsiooni, vastupidiselt galaktoosile, glükoosile ja sukroosile(suhkur), mis suurenedavad nende vohamist. Bakterid meie kehas kinnituvad just suhkrutele. Xylitoli olemus ja võime moodustada erinevaid suhkrutaolisi struktuure mõjutab bakterite võimet nende külge jääda.

Nina-ja neelupõletike puhul on täheldatud samuti ksülitooli soodsat toimet. Ksülitooliga võib teha ka ninapesu, kuna sarnaselt suuõõnele on ka limaskestadel ka streptokokkus pneumonia jt.bakterid, mille kasvu ksülitool takistab. 2000.a. leiti, et ta tõesti soodustab ka hingamisteedes antibakteriaalset keha kaitset.

Ksülitooli kasutatakse osteoporoosi raviks. Soomes leiti, et laboratooriumi rottidel vähendas ksülitool luude nõrgenemist ja suurendas nende tihedust. Kui nendele ei antud xylitoli, langes östrogeenide sisaldus ja luu tihedus, aga xylitoli saanutel seda ei juhtunud. Ksülitool aitas ka vähendada eaga kaasuvat luude kadu. Efektiivne doos inimesele on 40g päevas. Arvatakse, et see toime on tal selle tõttu, et soodustab soolest Ca imendumist.

Ksülitoolil on ka immuunsust tõstev, krooniliste degeneratiivsete haiguste ja vananemisvastane toime. Ksülitooli tarbimine ja rafineeritud süsivesikute tarbimise vähendamine langetab rinnavähki haigestumise riski, aga ka fibroidide, endometrioosi, premenstruaalse sündroomi, kuumahoogude, kaalu tõusu ja depressiooni riski.


Kasutamine

Ksülitooli puhul ei ole leitud toksilist mõju, isegi inimeste puhul, kes kasutavad 400 g päevas pikki perioode. Ksülitooli kasutatakse 1960ndatest aastatest alates, teda peetakse üheks parimaks magustajaks. Turvalisust kinnitavad Austraalia ja Uus-Meremaa Toidustandard, Maailma Tervise Organisatsioon ja USA Föderaalne Ravimite Administratsioon.

Ksülitool võib olla eluohtlik koertele. Neil võib suure koguse imendumise tagajärjel tekkida äkiline veresuhkru langus ning kaduda koordinatsioon ja ilmneda krambid 30 min jooksul. Koerad on surnud pärast mõne tükikese nätsu ärasöömist.

Kristallilises vormis ksülitool asendab suhkrut igapäevaseks kasutamiseks küpsetamisel, jookide ja söökide magustamisel. On magusam kui tavaline valge suhkur. Ei sobi aga leiva küpsetamiseks, sest ta jätab mikroobid ja pärmseene nälga, takistades nende kasvu.

Alguses suuremas koguses tarvitatuna võib ksülitool tekitada kõhulahtisust ja -krampe, kuid keha harjub sellega paari päeva jooksul, sest ksülitool on kehaomane aine. Keha hakkab ise rohkem seda lõhustavaid ensüüme tootma.

Osadel lastel, eriti Juudi lastel, puudub ksülitooli lagundav ensüüm. Seda nähtust nimetatakse pentosuuriaks. Kuid isegi pentosuuriaga lapsed võivad kasutada ksülitoliga nätsu ja ksülitooli väikestes kogustes.


Via Naturale kaupluses ja e-poes saadaolevad tooted

Higher Nature ksülitool ZyloSweet 300g 7,25€ /500g 11,01€*

*Hinnad võivad muutuda!

 

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.