Probiootikumid ja hingamisteede tervis

Lastel on suurem risk jääda külmetushaigustesse ja grippi, kuna nende immuunsüsteem alles kujuneb välja. Lisaks võib külmetushaigusi kergesti kinni püüda lasteaias ja koolis.  Inglismaal kirjutatakse antibiootikume välja keskmiselt 700 lapsele 1000-st aastas.1 Arvatakse, et 30% juhtudel pole antibiootikumine väljakirjutamine vajalik ega tõhus, kuna haigus on põhjustatud viirustest.2 Kui on üldiselt teada, et antibiootikumid aitavad ravida bakteriaalseid nakkusi, mitte viirustest tingitud külmetushaigusi, siis kas leidub mingeid alternatiivseid viise, kuidas külmetushaiguste ja köha vastu võidelda?

Jahedamate ilmade saabudes on hingamisteede tervis väga aktuaalne teema. Kõige tavalisem põhjus, miks inimesed töölt puuduvad, on haigestumine ning koolist puudumise peamiseks põhjuseks on sageli just ülemiste hingamisteede haigused – köha, kurguvalu, nohu.  Lastele võib ülemiste hingamisteede haigusi esineda 3-8 korda aastas, mille sümptomid võivad kesta kuni 10 päeva. See ei mõjuta mitte üksnes laste haridust, vaid ka nende vanemaid ja hoidjaid, kes on selle tõttu sunnitud töölt eemale jääma.
 
On palju põhjuseid, miks ülemiste hingamisteede haiguseid esineb nii tihti ja miks nende ravi on sageli ebaefektiivne. Üldiselt on leitud, et ülemiste hingamisteede haiguste puhul võib tarbida valuvaigisteid, köhasiirupeid ning nohutablette, mis aitavad küll sümptomeid leevendada, ent mitte nakkust likvideerida. Kuid kas leidub mõni alternatiivne viis, kuidas ülemiste hingamisteede haiguste vastu võidelda või üldse nendesse nakatumist vältida?
 
Üha rohkem on ilmunud tõendeid selle kohta, et probiootikumid, mis sisaldavad tüvesid Lactobacilli and Bifidobacteria, võivad vähendada külmetushaigustesse ja köhasse haigestumise tõenäosust ning külmetushaiguste kestust lastel ja täiskasvanutel. 20 erineva uuringu tulemusel jõuti järeldusele, et probiootikumid vähendasid haiguspäevade kestust 30 % võrra (King et al 2014). 2015. aastal avaldatud Pro-Child probiootikumide uuringus uuriti selle teooria paikapidavust, vaadeldes probiootikumide efektiivsust köha ja külmetushaiguste ravimisel väikelastel – haiguste suhtes kõige vastuvõtlikumal eagrupil.
 
Uuringus osales 57 last vanuses 3-7, kellest 34-le anti 6 kuu jooksul iga päev LAB4 probiootikume koos 50 mg C-vitamiiniga. Tulemused näitasid, et LAB4 probiootikume manustanud grupil vähenes köha ja külmetushaiguste sümptomite esinemine 50 % võrra. Tulemused näitasid ka seda, et külmetushaigustesse nakatumine vähenes 33 % võrra ning koguni 50% juhtudel ei olnud vaja ravimeid või antibiootikume kasutada. Ka koolist puudumise määr vähenes poole võrra – kui keskmine koolist puudumise määr oli 14,2 päeva, siis uuringualustel langes see 7,5 päevale.3
 
See uuring tõestas edukalt probiootikumide ja C-vitamiini kasulikkust külmetushaiguste ja köha ennetamisel kuni 8. aastaste laste seas. Seega tasuks sügistalvisel perioodil kaaluda probiootiliste lisandite manustamist, et vältida haigustesse nakatumist. Probiootikumid ei toeta mitte üksnes tervet soolestiku mikrofloorat ja immuunsüsteemi, vaid aitavad vähendada ka koolist puudumist määra ning vajadust arsti juures käia, antiobiootikume ja ravimeid võtta, ennetades köhasse ja külmetushaigustesse nakatumist terve aasta jooksul.


Parima valiku lastele mõeldud probiootikume ja lisandeid leiate Via Naturale e-poest!


BioCare laste sarja toidulisandid:
* Ei sisalda kunstlikke lõhna-, värv- ega maitseaineid
* Saadaval vedelas vormis või pulbrina, mida on väga lihtne lapsele anda
* Mõnusa maitsega tooted, mida on hea segada toidu või joogi sisse
* Paindlikud annustamisvõimalused - tooted sobivad alates beebieast kuni teismeliseaniAllikad
1. Garaiova et al. Probiotics and vitamin C for the prevention of respiratory tract infections in children attending preschool: a randomised controlled pilot study. European Journal of Clinical Nutrition. 2015; 69, 373–379.

2.  Fleming-Dutra, K et al. Prevalence of inappropriate antibiotic prescriptions among US ambulatory care visits, 2010–2011. JAMA. 2016; 3, 315(17):1864-73.

3. King et al. Effectiveness of probiotics on the duration of illness in healthy children and adults who develop common acute respiratory infectious conditions: a systematic review and meta-analysis. The British Journal of Nutrition. 2014; 3: 1-4

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.