Toitained meeste tervise toetuseks

Eesnäärme healoomuline suurenemine ehk beniigne prostata hüperplaasia (BPH) on seisund, millega puutub elu jooksul kokku rohkem kui 50 % mehi. Esinemissagedus suureneb vanusega  – 30-aastaste meeste hulgas on seda 5-10 %, 50-aastaste hulgas on 50% ning  85-aastaste hulgas rohkem kui 90 %1.
 
Eesnäärme suurenemise tüüpilised sümptomid on takistustunne urineerimise alustamisel, uriinijoa tugevuse vähenemine, uriinijoa katkendlikkus, kusepõie mittetäieliku tühjenemise tunne, pingutuse vajalikkus urineerimisel, urineerimise järgne järeltilkumine, pakitsus urineerimisel, sagedane urineerimine ja öine urineerimine2.
 
On leitud, et geneetiline eelsoodumus mängib selle seisundi puhul väikest rolli. Hoopis olulisem on  toitumine, elustiil ning meessuguhormoonide (androgeenide) ainevahetus.
 

Toitumine

Toitumine on prostata  tervise tagamisel väga oluline. Rohke rasvasisaldusega dieet, iseäranis selline, mis sisaldab palju küllastatud rasva ja punast liha, suurendab BPH esinemise riski3.  Hiina talupoegade seas tehtud uuring näitas, et rohke loomse valgu sisaldusega dieet oli seotud kõrgema BPH esinemissagedusega (91,1 % protsendil rohkelt loomset toitu söövatest meestest oli prostata suurenemine, seevastu  nendel, kes sõid peamiselt taimset toitu oli BPH ainult 11,8 %)4.
 
Prostata suurenemise korral on mõistlik jälgida tervisliku toitumise põhimõtteid. Kindlasti tasub suurendada puu- ja aedviljade tarbimist, jälgides seejuures, et köögiviljad ei sisaldaks liigselt pestitsiide5.  Tarbida võiks ka rohkem tsingirikkaid toite, näiteks idandeid, kliisid, kaerahelbeid, täisteravilja, kaunvilju, mereande, pähkleid, kõrvitsaseemneid, muna ja maksa. Vähendada võiks kohvijoomist ja alkoholi tarbimist6. Vältida tuleks kindlasti margariine ja transrasvu sisaldavaid tooteid ning jälgida seda, et toidulaual oleks piisavaid asendamatuid rasvhappeid.  Ka või tarbimist võiks vähendada, kuna selle tõttu võib loomsete rasvade osakaal menüüs muutuda liiga suureks7.  Kolesteroolitase võiks olla madalam kui 200 mg/dl (5.17 mmol/l) kohta. Nimelt võivad kolesteroolimolekulid, mis on vabade radikaalide poolt kahjustatud, soodustada prostata suurenemisega seotud rakkude kasvu.
 

Tsink

Eesnäärme tervise tagamisel on oluline tagada tsingi piisav kogus toidulaual. 1970ndatel tehtud uuringud näitavad, et tsingi manustamine toidulisandina vähendab prostata suurust ja minimeerib prostata suurenemisega seotud sümptomeid8,9. Tsink mõjutab mitmel moel androgeenide ainevahetust – on leitud, et prostata suurenemisega meestel on östrogeeni tase kõrge, mistõttu ka nende tsingi imendumine võib olla häiritud. Uuringud on näidanud, et tsink vähendab ensüümi aktiivsust, mis muudab testosterooni dehüdrotestosterooniks – ühendiks, mis tekib testosterooni lagunemisel ja võib põhjustada prostata suurenemist10.


Aminohapped

Paljudes uuringutes on leitud, et aminohapped glütsiin, alaniin ja glutamiinhape aitavad leevendada BPH sümptomeid. Kontrollitud uuringus, kus  osales 45 meest, vähenes öise urineerimise sagedus 95% juhtudest, urineerimisvajadus 81 %, päevane urineerimisvajadus 73 % ja  takistustunne urineerimisel 70% juhtudest 11,12. Selle taga olev mehhanism pole veel täpselt teada, kuid arvatakse, et aminohapped toimivad inhibeerivate neurotransmitteritena ning vähendavad põie täitumise tunnet. Võib öelda, et aminohapped on efektiivsed üksnes sümptomite vähendamise seisukohalt.
 


Sojatooted

Sojaoad sisaldavad rikkalikult fütosteroole, eriti beetasitosterooli. On hästi teada, et fütosteroolidel on kolesterooli alandavad omadused.13 Fütosteroolid aitavad leevendada ka BPH sümptomeid. Hiljutises topeltpimedas uuringus osales 200 meest, kes said päevas 20 mg beetasitosterooli või platseebot.  Beetasitosterool parandas uriinivoolu ja vähendas uriini osakaalu, mis jäi põide pärast tühjendamist.14 Platseebogrupis ei täheldatud mingeid muutusi. 84 g sojaube, tofut või mõnda muud sojatoodet sisaldab 90 mg beetasitosterooli. Soja ja sojatoodete tarbimist seostatakse ka väiksema prostatavähi ohuga.

 

Saagpalm

Floridast pärit saagpalmi ehk serenoapalmi (Serenoa repens) viljadest saadud rasvlahustuv ekstrakt vähendab märkimisväärselt eesnäärme healoomulise suurenemise sümptomeid. Selle taga olev mehhanism on seotud dehüdrotestosterooni siduvate rakuretseptorite takistamisega, ensüüm 5-alfa-reduktaasi toime ja prostata östrogeeniretseptorite aktiivsuse vähendamisega.
 
Suurepäraseid tulemusi on saavutatud paljudes kliinilistes uuringutes, kus umbes 90 % kerge või mõõduka eesnäärme healoomulise suurenemisega meestel esines sümptomite leevenemist saagpalmi ekstraktiga tehtud teraapia esimesel 4-6 nädalal.15,16 Võib isegi öelda, et meestel, keda raviti saagpalmiga, olid sarnased tulemused kui neil meestel, kes tarvitasid ravimit Prostacar. Saagpalmiga kaasnes harva kõrvaltoimeid ja need olid väga leebed. Finasteriididega esines erektiilset düsfunktsiooni e. erektsioonihäiret sagedamini (4,9 %) kui saagpalmiga (1,1 %).17 Üldiselt taluti saagpalmi väga hästi ning teadaolevalt ei ole sellel negatiivseid koostoimeid ka ravimitega. Üks võimalik kõrvaltoime on ärritatud seedimine, mida võib leevendada see, kui võtta saagpalmi koos toiduga.

Parima valiku kvaliteetseid toidulisandeid leiate Via Naturale e-poest!

Allikad:
1. Bushman W. Etiology, wpidemiology and natural history of benign prostativ hyperplasia. Urologic Clinics of North America 2009 Nov;36(4):403-415.
2. Michael T, Murray, N.D., Joseph Pizzorno, N.D. The Encyclopedia of Natural Medicine sub Prostate Enlargement (BPH) pp 915-922.
3. Suzuki S, Platz E.A, Kawachi I, et al. Intakes of energy and macronutrients and the risk of benign prostatic hyperplasia. The American Journal of Clinical Nutrition 2002;75:689-697.
4. Zhang SX, Yu B, Guo SL, et al. [Comparison of incidence of BHP and related factors between urban and rural inhabitants in district of Wannan.] Zhonghua Nan Ke Xue 2003;9:45-47.
5. Lagiou P, Wuu J, TRichopoulou A, et al. Diet and benign prostatic hyperplasia: a study in Greece. Urology 1999; 54:284-290.
6. Grass R. Benign prostatic hyperplasia: the opposite effects of alcohol and coffee Intake. BJU International 2002; 90: 649-654.
7. Ambrosini GL, de Klerk NH, Mackerras D, et al. Dietary patterns and surgically treated benign prostatic hyperplasia: a case controlled study in Western Australia. BJU International 2008 Apr; 101 (7): 853-860.
8. Bush IM, Berman E, Nourkayhan S, et al. Zinc and the prostate. Presented at the annual meeting of the American Medical Association, Chicago, 1974.
9. Fahim, M, Fahim Z, Der R, et al. Zinc treatment for the reduction of hyperplasia of the prostate. Federate Proceedings 1976; 35:361.
10. Leake A, Chrisholm GD, Busuttil A, et al. Subcellular distribution of zinc in the benign and malignant human prostate: evidence for a direct zinc androgen interaction. Acta Endocrinologica 1984; 105: 281-288.
11. Damrau F. Benign prostatic hypertrophy: amino acid therapy for symptomatic relief. Journal of the American Geratrics Society 1962; 10:426-430
12. Feinblatt HM, Gant JC. Palliateive treatment of beningn prostatic hypertrophy: value of glycine-alanine-glutamic acid combination. The Journal of the Maine Medical Association 1958;49:99-101.
13. Tilvis RS, Miettinen TA. Serum plant sterols and their relation to cholesterol absorption. The American Journal of Clinical Nutrition 1986;43:92-97.
14. Berges RR, Windeler J, Tramisch HJ, et al. Randomised, placebo-controlled, double-blind clinical trial of beta-sitosterol in patients with benign prostatic hyperplasia. Beta-sitosterol study group. The Lancelet 1995; 345:1529-1532.
15. Wilt TJ, Ishani A, Stark G, et al. Saw Palmetto extracts for treatment of benign prostatic hyperplasia: a systematic review. JAMA, The Journal of the American Medical Association 1998;280:1604-1609.
16. Gordon AE, Shaughessy AF. Saw palmetto for prostate disorders. American Family Physician 2003;67:1281-1283
17. Wilt TJ, Ishani A, Stark G, et al. Saw Palmetto extracts for treatment of benign prostatic hyperplasia: a systematic review. JAMA, The Journal of the American Medical Association 1998;280:1604-1609.

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.