Toitained seedimise toetuseks

Soolestiku mikrofloora tasakaalutus on seedehäirete üks põhjuseid, tuues endaga kaasa rea sümptomeid: 

• Ebameeldivad puhitused ja kõhugaasid, eriti peale tärkliserikaste toitude söömist
• Kõhulahtisus ja –kinnisus
• Iiveldus, ülehappesus
• Seletamatu väsimus ja letargia
• Magusaisud
• Ärritunud soolte sündroom
• Depressiivsus
• Madal immuunsus
• Ekseem
• Korduv vaginoos
• Tsüstid

Kõige tuntum soolestiku mikrofloora tasakaalutuse põhjustaja on seen Candida albicans, kuigi teiste seente ja bakterite ülekasv võib endaga kaasa tuua sarnaseid sümptomeid.

Väga olulised soolestiku mikrofloora säilitamisel on probiootilised bakterid. Lisaks sellele leidub ka muid looduslikke ühendeid, mis aitavad tasakaalustada soolesiku mikrofloorat ning pidurdada seente ja kahjulike bakterite kasvu. Vaatleme mõningaid neist lähemalt!Head bakterid

Laktobatsillid ja bifidobakterid on peamised soolestikus elutsevad bakteriliigid, millel on palju olulisi funktsioone.

L.Acidophilus on laialdaselt soolestikus leiduv bakter, mis aitab kaasa suhkrute seedimisele ning toodab muuhulgas ka piimasuhkurt seedivat ensüümi laktaasi. L. Acidophilus aitab  kaasa toitainete seedimisele ja imendumisele ning toetab soolestiku normaalset liikuvust.1,2  L. Casei on bakteritüvi, mis on hästi vastupidav maohappe ja sapisoolade toimele. L. Casei aitab suurendada bifodobakterite osakaalu soolestikus ja vähendada erinevate patogeenide hulka. L.Casei aitab kaasa soolestiku liikuvusele, immuunsüsteemi tervisele ja vähendab gaaside teket. aidates kaasa ka tärkliste seedimisele ning piimasuhkru seedimisele.3

Bifidobakterid on peamised terves soolestikus leiduvad bakteritüved. Nende hulk võib vanusega ning haiguste järgselt väheneda. Bifidobakterid toodavad erinevaid vitamiine, sealhulgas B-grupi vitamiine, fermenteerivad suhkruid, et toota piimhapet, võistlevad efektiivselt halbade soolebakteritega ja moodustavad suure osa bakteriaaalsest floorast eeskätt käärsooles. Nad moodustavad suurima bakterite grupi imikute soolestikus, täiskasvanutel on nad suuruselt 3. või 4. grupp.4

Heade bakterite saamiseks tuleks süüa igapäevaselt hapendatud toiduaineid – jogurtit, keefiri, värsket hapukurki, toorest hapukapsast. Soolestiku mikrofloora tervist toetavad ka sellised toiduained nagu sigur, tumedad lehtviljad, küüslauk ja sibul. Kui seedimine on halb, olete manustanud antiobiootikume või plaanite minna soojamaareisile, tasuks kindlasti häid baktereid toidulisandina juurde võtta. 

Seedeensüümid

Meie keha toodab ensüüme, et seedida valke, süsivesikuid ja rasvu, mis meie toidus leiduvad. Mõnikord ei ole meie organism võimeline piisaval hulgal ensüüme sünteesima, iseäranis siis, kui oleme stressis ning meie toidulaualt puuduvad vajalikud vitamiinid ja mineraalid nende ensüümide tootmiseks. Samuti on leitud, et vanemaealiste organismis toodetakse vähem ensüüme. Sellisel juhul tasub mõelda sellele, et võtta juurde seedeensüüme toidulisandina. Seedeensüümide puuduse esimesteks sümptoomideks on enamasti seedehäired – liigsed gaasid, maoärritus, puhitustunne pärast söömist.

Bromelaiin on ensüüm, mis on pärit ananassist. Seda leidub ananassi kõikides osades, kuid kõige rohkem vilja keskel, selle kõige kõvemas osas ja varres. Bromelaiin leidis tavameditsiinis esmakordselt kasutust aastal 1957, hiljem on selle ensüümi omadusi rohkesti uuritud. Muuhulgas on tõdetud, et meie organismis imendub umbes 40% suu kaudu manustatavast bromelaiinist.

Bromelaiin koosneb väävlit sisaldavatest proteolüütilistest ensüümidest, mis aitavad kaasa valkude seedimisele ning vähendavad põletikke ning paistetusi.

Bromelaiin:
• Aitab toitu seedida, kui seda manustada toidukorra ajal5
• Vähendab põletikke artriidi, spordikahjustuste ja traumade korral6
• Aitab vältida paistetust peale traumat või operatsiooni7
• Vähendab vereliistakute kleepuvust8
• Leevendab sinusiiti9
• Kiirendab haavade paranemist10

Soovitatavad annused on järgmised – seedimise toetuseks: 500 mg päevas toidukordade ajal, vigastuste korral: 500 mg 4 korda päevas toidukordade vahel, artriidi korral: 500 - 2000 mg päevas jagatuna kahe korra peale.

Bromelaiini manustamisega peaksid olema ettevaatlikud rasedad naised, kõrge vererõhu, maksa – ja/või neeruhaigustega isikud ning need, kellel on probleeme vere hüübimisega. Bromelaiin võib põhjustada kerget iiveldust, kõhulahtisust ning menstruaalvere hulga suurenemist.  Bromelaiini manustamine tuleks lõpetada vähemalt 2 nädalat enne operatsiooni.

 

Oregaano õli

Oregaano-, tüümiani-, piparmündi-, teepuu-, nelgi- ja rosmariini eeterlikud õlid on katseklaasis tehtud testides näidanud seenevastast toimet.11,12  Ühes uuringus vaadeldi oregaano - ja kaprüülhappe mõju kandidale. Tulemustest selgus, et oregaano õli oli üle 100x tugevama toimega kui kaprüülhape13. Samuti on leitud, et erinevatel eeterlikel õlidel on mikroobidevastane toime14  Eeterlikest õlidest võib olla abi ka ravimresistentsete seene- ja mikroobiliikidega võitlemisel15.

Oregaano õli sisaldab ühendit nimega karvakrool, millel on mikroobide – ja seenevastane toime.16  Antimikroobne toime arvatakse olevat seotud sellega, et karvakrool lõhub bakterite ja seente rakuseina.17,18 Oregaano õli imendub läbi sooleseina, mistõttu see toimib süsteemselt kogu organismis. Oregaano on näidanud antimikroobset toimet selliste patogeenide vastu nagu  Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis and Candida Albicans.19 Karvakrool takistab mitmete bakteritüvede kasvu, sealhulgas Escherichia coli and Bacillus cereus.20
 
Kuna eeterlikud õlid imenduvad kiiresti ja neid seostatakse kõrvetiste tekkega, võiks olla nad pandud kaitsvasse kapslisse, mis tagab nende vabanemise peensooles ja mitte maos.

Toidulisandid seedimise toetuseks toidulisandid leiad e-poest

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.