Kuidas vähendada väsimust?


Väsimus on üldine nimetaja, millega väga paljud praegusel ajajärgul silmitsi seisavad. Kas sul on  keeruline end hommikuti voodist välja saada, justkui öine uni ei oleks piisavalt turgutavalt mõjunud? Või oled üks neist, kes tajub peale lõunast toidukorda uimastavat rammestust?  Tutvustame teile lihtsaid nippe, mille abil oma energiataset tõsta!

Muuda oma toidulaud tervislikumaks

Kui tunned end väsinuna, on õige aeg vaadata oma toidulaud kriitilise pilguga üle, et püsida jätkuvalt energiline ning hea tervise juures.

  • Söö kolm põhitoidukorda päevas ja võta kaks vahepala – ära unusta toitvat ja tervislikku hommikusööki, mis annab kogu hommikuks piisavalt energiat. Lisaks lõuna- ja õhtusöögile võtke päeva jooksul kindlasti 2 vahepala (üks keskhommikul ja teine pealelõunal), et tasakaalustada veresuhkur ja tagada ühtlane energiatase kogu päevaks. Tervislikuks vahepalaks sobivad näiteks puuviljad, pähklid, aedviljakangid, täisteraleib.
  • Loobu töödeldud ja rafineeritud toitudest nagu suhkru ja valge jahuga tooted. Kui inimene tunneb end väsinuna, on suur tõenäosus, et tekib isu maiustuste ja magusate jookide järgi, mis annavad kiireid süsivesikuid. Kuid sellised toidud pakuvad ainult ajutist energiatõusu, millele järgneb tavaliselt kiire langus, mis omakorda toob pikemas perspektiivis kaasa väsimuse ja kurnatuse. Pealegi hakkavad järskude veresuhkru kõikumiste korral neerupealsed tootma stressihormooni kortisooli, mis omakorda võib negatiivselt mõjutada meeleolu ja töövõimet.
  • Tarbi liitsüsivesikuid. Head komplekssed süsivesikute allikad on aed-ja puuviljad, marjad, kaun- ja teraviljad. Täiesti teraviljavaba dieet jätab meid energiapuudusesse ja seega tunneme end üsna pea väsinuna. Seega oleks mõttekas tarbida ka mõõdukas koguses teravilja, näiteks pruuni riis, täisterarukist, kaerahelbeid, tatart ja kinoad.
  • Lisa menüüsse tervisliku valgu allikaid, näiteks vabapidamisel kanade munad, kana, kala, veidi juustu, ube ja läätsi. Valk teeb meie keha tugevamaks ning aeglustab süsivesikute imendumist verre – see omakorda tagab pideva energia juurdevoolu. Kombineerige valku täisteravilja, aedviljade ning heade rasvadega.
  • Joo piisavalt. Parim aeg vedeliku tarbimiseks on söögikordade vahel. Uuringud näitavad, et isegi kui keha on 3 % ulatuses vedelikupuuduses, tekib väsimus ja ajutegevus on häiritud. Selle vältimiseks jooge piisavalt vett.
  • Tarbi toite, kus leidub türosiini. Aminohape türosiin mängib olulist rolli entusiasmi ja motiveerituse tagamisel, kuna seda kasutatakse ajus neurotransmitterite dopamiini ja noradrenaliini tootmiseks. Türosiini leidub kanas ja kalkunilihas, rasvases kalas, vetikates, mandlites, sojatoodetes  ja banaanides. Seega on hea mõte neid toiduaineid enda menüüsse lisada.
  • Söö toite, kus leidub B-vitamiini. Energiapuuduse üheks ja üsna levinud põhjuseks võib olla ka B-grupi vitamiinide puudus. Üheks B-kompleks vitamiinide puudujäägi üheks põhjuseks on suurenenud töödeldud toiduainete ja rafineeritud süsivesikute tarbimine, millest on suurem osa B-vitamiine kaduma läinud. Teiseks põhjuseks on rohke suhkru tarbimine, mille tulemusena tekib soolestikus B-vitamiinidele mittesobiv mikrokliima. B-grupi vitamiine leidub peamiselt täisteratoodetes, pärmis, pähklites, seemnetes, idudes, aga ka liha-, kala-, muna-, aed- ja puuviljatoitudes.Vähenda stressi

  • Maga rohkem. Sellel on oma kindel põhjus, miks täiskasvanutel soovitatakse magada 7-9 tundi ööpäevas. Kui keha ei saa piisavalt und, suureneb märgatavalt kõrge vererõhu, rasvumise, depressiooni ja mäluhäirete risk.
  • Tegele oma stressitasemega. Meie emotsionaalne seisund mõjutab suuresti ka energiataset. Depressioon, stress ja viha kurnavad nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt. Tee lõõgastus- ja hingamisharjutusi, mis aitavad energiataset tõsta.
  • Tee füüsilisi harjutusi. On teada, et füüsiline koormus toob öösiti parema une, kuid see aitab meid ka energilisemaks muuta. Isegi 30-minutit kiiret kõndi päevas võib paranda vitaalsust ja tõsta tuju. Väga head on ka joogaharjutused, mis tõstavad füüsilist ja vaimset sooritusvõimet ning muudavad ärksamaks. Trenni ajal eritab aju endorfiine, mis vähendavad valuaistinguid ning parandavad meeleolu.

 

Tarbi kvaliteetseid toidulisandeid


Kui toitumine, liikumine ja muudatused elustiilis ei ole piisavad selleks, et väsimust vähendada, tasub juurde võtta toidulisandeid, et oma energiataset tõsta.

B-vitamiinid aitavad toota meeleolu parandavaid neurotransmittereid, näiteks serontoniini ning aitavad tõsta vaimset võimekust. Isegi minimaalne B-vitamiinide puudus häirib ajutegevust, mõjutades nii mõtlemist kui ka tundeid. B-grupi vitamiinid  aitavad glükoosi – organismi kütust – energiaks muundada. Sestap ongi B-vitamiinide defitsiidi peamiseks tunnuseks just väsimus ja meeleolumuutused.

Toidulisand  AD206 sisaldab B-vitamiine, kroomi ja unikaalseid taimeekstrakte - lagritsajuurt, Siberi ženšenni ning gota kolat.  Siberi ženšenn (Elutherococcus senticosus) aitab tasakaalustada organismi stressi korral, vähendada väsimust ning parandada vaimset võimekust ilma üleliigse stimulatsioonita. Lagritsajuur on tuntud oma jõudu ja energiat andvate omaduste poolest.

Magneesium aitab vähendada väsimust ja kurnatust, reguleerib energiatootmist ning aitab hoida närvisüsteemi talitlust normaalsena. Magneesiumipuuduse korral võib tekkida silmalihaste tõmblus, jalakrambid, närvilisus, unetus ja nõrkus. Magneesium aitab meil toime tulla stressiga ja und parandada. Eriti kasulik võib olla magneesiumtauraat, kuna aminohape tauriin aitab parandada GABA toimimist ajus (neurotransmitter, mida seostatakse rahuliku ja lõõgastunud seisundiga).


Kroom on oluline toitaine veresuhkru tasakaalustamiseks. Süsivesikurikaste ja magusate toitude  söömise järel toimub kehas järsk veresuhkru langus, mis põhjustab väsimust. Sestap tasub vaadata enda menüü kriitilise pilguga üle ning vajadusel tarbida lisaks kroomi sisaldavat toidulisandit. 

Raud Kui tunned pidevat väsimust, tasuks lasta vereanalüüsiga määrata ka enda rauatase. Nimelt aitab raud kaasa hapniku normaalsele transpordile kehas, tagab normaalse energiavahetuse ning aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Kui võtad rauda juurde toidulisandina, tasuks valida sellises vormis preparaat, mis ei kahjusta soolestikku.BioCare toidulisandid energia suurendamiseks

Magneesiummalaat 90 kaps

20,66 €

Raua kompleks 90 kaps

25,67 €