Järjest enam pööratakse tähelepanu tervisliku toitumise vajalikkusele ja üha enam leiab ka kõlapinda toidutalumatuse teema. Inimesed tajuvad, et teatud toiduained neile ei sobi ning otsivad nende väljaselgitamiseks erinevaid võimalusi. Praegu saab Eestis ennast testida nelja erineva toidutalumatuse testiga, mille hulgas on ka tsütotest, mille tegemise võimalust OÜ Via Naturale kaudu pakume. Testi nimetus tuleb võõrsõnaühendist tsütotoksiline, mis eesti keelde tõlgituna tähendab rakkudele mürgine või rakke tappev. Selle testimismeetodi puhul jälgitakse mikroskoobi alla toiduainete mõju eeskätt valgetele verelibledele ehk leukotsüütidele.

Tsütotesti teostatakse vereproovi abil, mida laborant vaatleb mikroskoobi all. Meie poolt pakutavas testis eristatakse nelja reaktsiooniastet alates I (normaalne verepilt, talumatust ei esine)  kuni IV (väga tugev talumatus).

Millal testi teha?                     

Sageli esineb toidutalumatus lisaks ja raskendava faktorina paljude haiguste korral nagu nt tundmatu etioloogiaga kroonilised haigused, liigesepõletikud, diabeet, kilpnäärme põletik, gastrointestinaalhäired (Crohni tõbi, tsöliaakiahaigus ja ärritatud soole sündroom), naha probleemid (atoopiline ekseem, akne ja psoriaas), migreenid ja kroonilised peavalud, psüühilised häired, depressioon, ülekaalulisus, kõrgvererõhutõbi, fibromüalgia, kõrge kolesterooli tase, podagra jne. Tihti võib saada haiguse ravimisel paremad tulemused, kui arvesse võetakse ka toidutalumatust.

Vaata toidutalumatuse testide koostisi ja hindu siit

Toidutalumatuse reaktsiooni astmed


Pilt nr 1

Toidutalumatus

Punaste vereliblede kuhjumine ja värvus on normaalne. Valgeliblede membraanid on heas seisukorras ning toidutalumatust ei esine (pilt nr 1).

Pilt nr 2

Toidutalumatus

Kui laborant näeb mikroskoobi all muutusi vererakkudes, viitab see toidutalumatusele. II reaktsiooniastme puhul on valgetesse verelibledesse tekkinud vakuoolid (väljasopistused) ja membraanil on näha kergeid kahjustusi. Valgelibled ei ole enam ilusad ringikujulised, kuid nad pole veel purunenud (vt pilt nr 2).


Pilt nr 3

Toidutalumatus

Kui aga laborant näeb, et leukotsüütide membraanid on purunenud ja nende sisu välja voolanud, siis viitab see juba tugevamale talumatusele, mida väljendavad III – IV reaktsiooniaste (vt pilt nr 3).

Rohkem infot toidutalumatuse kohta leiad siit

Vaata toidutalumatuse testide koostisi ja hindu siit


Liitu meie uudiskirjaga

0