hormoonid

Hormoonide meelevallas

Kas Sinu hormoonid näivad olevat tasakaalust väljas – esineb sul premenstruaalset sündroomi, menstruatsiooni- või viljakuse probleeme? Või tunned, et pead toetama oma viljakust, samuti seda, et nahk, juuksed ja küüned oleksid terved? Kas oleme oma hormoonide meelevallas?

Naiste tervis sõltub korrektsest suguhormoonide regulatsioonist, kuid loomuliku hormonaalse tasakaalu säilitamine pole kunagi olnud raskem kui tänapäevases keskkonnas, milles me elame. Stress, toitainetevaene menüü, keskkonna toksiinid ja alkohol – need kõik mõjutavad meie hormoone.

Millised on peamised naissuguhormoonid?

Östrogeen on üks peamisi naissuguhormoone, mis vastutavad mitmete hormoonide funktsioonide eest, alates menstruaaltsükli reguleerimisest, seksuaalfunktsiooni, viljakuse ja libiido hoidmisest kuni luutiheduse säilitamise, rasvavarude reguleerimise ning meeleolu, mälu ja õppimise toetamiseni välja.

Progesteroon (teise nimega “rasedushormoon”) aitab peamiselt hõlbustada ja hoida rasedust ja toetada embrüo arengut. See hormoon täidab ka laiemaid metaboolseid funktsioone: olles kortisooli, aldosterooni, testosterooni ja östrogeeni eelühendiks kuni vere hüübimise, vererõhu ja meeleolu toetamiseni ning östrogeeni proliferatiivse, põletikulise toime tasakaalustamiseni.


Mis võib mõjutada meie hormoone?

Hormoonide regulatsioon on kompleksne protsess, millel on oma loomulik rütm. Esiteks peame olema hästi toidetud – hea kvaliteediga süsivesikute, valkude ja rasvadega. Hormonaalse tasakaalu ja regulatsiooni tarvis on vajalikud erinevad toitained, nagu vitamiinid B5  ja B6.  Kui hormoonid on kasutatud, peame need kehast ohutult väljutama, et vältida nende kuhjumist, mis võiks panustada hormonaalsete sümptomite, põletiku ja vabade radikaalide kahjustuste tekkesse. Sellega aitab meil hakkama saada detoksifikatsiooni süsteem (detoks), täpsemalt sulfatsiooni, glükuronidatsiooni ja metülatsiooni protsess, mis kõik vajavad erinevaid toitaineid, N-atsetüül tsüsteiini,  metüülfolaati  ja vitamiini B12, aga ka antioksüdante nagu C  ja  või antioksüdante, mida leidub taimsetes toiduainetes, nagu näiteks rohelises tees.

Meie kaasaegne elustiil, stress, alkohol, keskkonnamürgid ja süsivesikuterikas dieet võivad põhjustada östrogeeni taseme tõusu ja sageli progesterooni taseme langust.

Selline keskkonnast tulenev koormus koos toitainete puudusega ja geneetiliste polümorfismidega (COMT, MTHFR) võivad raskendada ka hormoonide tõhusat detoksifikeerimist. See omakorda võib viia hormoonide tasakaaluhäireteni ja mitmete hormonaalsete sümptomiteni.

Östrogeen ja vaginaalne düsbioos

Mikrobioom ja östrogeen on omavahel pidevas suhtluses. Östrogeenitaseme loomulikud elutsüklist sõltuvad muudatused mõjutavad nii tupe struktuuri kui ka sealset mirkobioomi. See mõjutab aga üleüldiselt naiste tervist. Naistel, kellel esineb hormonaalseid tasakaalutusi, on suurem risk korduvate vaginaalsete infektsioonide tekkeks. Kuna vaginaalsed infektsioonid on naiste seas üsna tavaline probleem, on julgustav näha potentsiaali probiootilistes lisandites, mis toetavad ja vähendavad nii sümptomite kui ka infektsioonide tekke riski.

Probiootilikumide kaudne toime vaginaalsele mikrobioomile arvatakse olevat estroboloomi muutmise kaudu. See on bakterite kogu, mis mõjutavad ringluses oleva östrogeeni taset. Naised, kellele esineb tupeseen, kuseteede infektsioonid, kes kasutavad rasestumisvastaseid vahendeid, planeerivad rasedust või on menopausis, võivad kasutada Female Biotic probiootilist lisandit, mis kombineeritud just naiste vajadusi silmas pidades.

Kuidas oma hormoonide tasakaalu toetada?

Niisiis, kuidas saame toetada hormoone parima viljakuse tagamiseks, tasakaalustatud menstruaaltsüklit ja üleüldist tervist? Kuidas saavad toidulisandites sisalduvad vitamiinid, taimeekstraktid ja muud toitained aidata?

TOITUMINE HORMOONIDE TASAKAALU TOETAMISEKS

Tasakaalus hormonaalne tervis vajab täisväärtuslikku toidulauda, kus on piisavas koguses kvaliteetseid süsivesikuid, valke ja rasvu.

  • Toeta hormoonide ja toksiinide detoksi suurendades roheliste lehtvijade tarbimist (nt lehtkapsas või spargelkapsas) ja lisa menüüsse toite, mis sisaldavad kvaliteetseid valguallikaid (nt munad, kaunviljad, rasvane kala).
  • Vähenda stimulantide tarbimist ja eelistage selle asemel taime- või rohelist teed või puhast vett või kui on harjumus kohvi tarbida, siis kofeiinivaba kohvi.
  • Vähenda alkoholitarbimist, kuna see võib suurendada vaba, sidumata östrogeeni taset.
  • Suurenda fütoöstrogeenide tarbimist linaseemnete, seesamiseemnete, tofu ja tempehega, mis seonduvad nõrgalt östrogeeni retseptoritega, blokeerides rohkem stimuleerivaid östrogeenitüüpe.
  • Hoolitse selle eest, et menüüs oleks prebiootikumirikkaid toite, nagu kaer, banaan, maapirn, sigur, et toetada head bakterite tasakaalu ja regulaarset kõhu läbikäimist.
  • Täiusta toidulauda magneesiumirikaste toitudega (rohelised lehtviljad, kõrvits, kõrvitsaseemned, spinat, seesamiseemned, kinoa, mustad oad, India pähklid, päevalilleseemned, toorkakao).
  • Lisa toidulauale B-vitamiinirikkaid toituaineid (avokaado, täisteratooted, maks, marjad, rohelised lehtköögiviljad, pähklid, munad, spargelkapsas, lillkapsas, redis, seened, lõhe, liha, piimatooted).
  • Nii magneesium kui B-vitamiinid aitavad kehal hakkama saada ka stressiga.


ELUSTIILI SOOVITUSED HORMONAALSE TERVISE TOETAMISEKS

  • Vähenda kokkupuudet ksenoöstrogeenidega (östrogeense toimega kemikaalid).
  • Kasuta puhast ja orgaanilist kosmeetikat ning väldi parabeene, ftalaate jm ühendid, mis võivad organismis hormoonide tööd häirida.
  • Väldi toidu hoidmist plastikkarpides või toidukile kasutamist, mis võib sisaldada BPA-d. Kasutage klaasi, keraamikat või roostevaba terast toiduainete ja jookide säilitamiseks ning mikrolaineahju küpsetamiseks.
  • Filtreeri vesi. Kodu veetorustikule saate paigaldada veefiltri või kasutada tööpinna veefiltrit.
  • Oluline on hallata oma stressitaset ja parandada und lõõgastustehnikate abil – sügavalt hingamine ning kohaololu ja magneesiumirikaste toiduainete tarbimine.
  • Regulaarne füüsiline aktiivsus võib aidata vähendada stressi ja vähendada östrogeeni taset.


TOETAVAD LISANDID JA HORMOONIDE TASAKAAL

Naissuguhormoonide tasakaalu parimaks toetuseks soovitame multivitamiini naistele või metüül multivitamiini ja tsüsteiini kompleksi. Toetuseks sobib ka puhastav nutripulber ja prebio nutripulber.

Multivitamiin naistele  – naiste tervise ja hormonaalse tasakaalu toetamiseks.

  • Tõhus multivtamiinide, mineraalainete ja antioksüdantide kompleks, mis on kokku pandud viljakas eas naiste vajadusi silmas pidades. Eriline fookus just energiatootmise ja naiste hormonaaltsükli toetusel.
  • Biotiin, tsink, vitamiinid A ja C juuste, naha ja küünte tervise, aga ka viljakuse ja immunsuste toetamiseks.
  • Toetavas koguses B vitamiine, eelkõige folaat, vitamiini B12, B3 ja B5, et vähendada väsimust ja kurnatust, B6 vitamiin hormoonide toetuseks.
  • Hästi omastatav tsitraadi vormis raud, et toetada vererakkude moodustumist, kognitiivseid funktsioone ja energiat. Ideaalne, kui esinevad vererohked menstruatsioonid.
  • Toetab metülatsiooni, immuunsust, kollageeni ja hormoonide tootmist.


Metüül multivitamiin  – Tõhus multitoitainete kompleks üleüldiseks toetuseks.

  • See on üks esimesi metüül-vormis toidulisandeid turul. Kehale hästi omastatavad ja kasutatavad toitained.
  • Sisaldab B-vitamiinide kompleksi – eraldi B-vitamiinide juurde tarbimine pole vajalik.
  • Sobilik nii naistele kui ka meestele, eriti neile, kellel on aktiivne elustiil või kes otsivad toetust kurnavamal eluperioodil.
  • Sisaldab ka antioksüdantide segu (roheline tee ja rosmariin).
  • Sisaldab ka boori, D3 ja K2 vitamiine, et toetada luude tervist.
  • Leebemaks toetuseks üks kapsel päeval. Sama kogus sobilik ka alates teisme-east.


Tsüsteiini kompleks  – keha loomuliku puhastumisvõime (detoksifikatsiooni) ning maksa tervise toetamiseks.

  • Uudne – toitainete kompleks sisaldab tugevaid toitained nagu n-atsetüültsüsteiini, alfalipoehapet, molübdeeni, brokoliidusid, indool-3-karbinooli, granaatõunaekstrakti.
  • Tõhus – molübdeen soodustab väävlitsisaldavate aminohapete ainevahetust, toetab detoksifikatsiooni. N-atsetüültsüsteiini kasutab keha ühe võimsama antioksüdandi glutatiooni tootmiseks.
  • Parim toetus – brokoli ja brokoli idud on mikrotoitainete, sh sulforafaan, glükaarhape ja väävel, allikaks. Granaatõunaekstrakt sisaldab rikkalikult võimekaid polüfenoole, sealhulgas ellaaghapet.
  • Laiatoimeline – spetsiifiliselt valitud toitained ja taimsed ekstraktid toetavad detoksifikatsiooni, sealhulgas sulfatsiooni, glutatiooni konjugatsiooni (detoksifikatsiooni rajad).
  • Ei sobi raseduse planeerimise, raseduse ega imetamise ajal.


Tooted naiste tervise ja hormonaalse tasakaalu toetuseks

Via-Naturale-Biocare-Multivitamiin-naistele-90
Multivitamiin naistele 90 kaps
49,53
Via-Naturale-Biocare-Female-Biotic-30-naiste-probiootikum
Female Biotic 30 kaps – kasulikud bakterid naistele
40,36

Liitu meie uudiskirjaga

0