Levinud probleemid raseduse ajal

rasedus, rasedusaegsed vaevused, rasedusaegsed tervisemured

Levinud probleemid raseduse ajal

Rasedusega kaasnevad sageli soovimatud kõrvaltoimed, mis ulatuvad esimese trimestri iiveldusest hiljem tekkivate kõhukinnisuse ja kõrvetisteni. Kuigi need sümptomid on sageli tingitud hormonaalsetest muutustest, võivad olulist rolli mängida ja sümptome võimendada ka juba varasemalt esinevad probleemid, nagu halb seedimine või toitainete puudus. Neist sümptomitest mõned on mõningal määral vältimatud, kuid siiski mõningase toitainelise toetusega saame leevendada nende mõju igapäevaelule, et saaksid lapse ootust veelgi rohkem nautida. 

Siin on mõned kõige levinumad rasedusega seotud sümptomid ja mõned soovitused, mida proovida.

Rasedusaegne iiveldus ja oksendamine

Iiveldus ja oksendamine on raseduse ajal väga sagedased kaebused, mis mõjutavad 50–90%
rasedustest.(1) 

  • Põhjus pole selgelt kindlaks tehtud, kuid arvatakse, et see on seotud hormoonide taseme tõusuga. Samuti on välja käidud, et iiveldus on kaitsemehhanismiks raseduse ajal, et naised väldiksid toiduaineid, mis võiksid olla kahjulikud või saastunud.(2) 
  • Uuringu tulemuste järgi esineb Helicobacter pylori infektsiooni põdevatel naistel iiveldust ja oksendamist raseduse ajal sagedamini. (3) On leitud, et ingver ja vitamiin B6 vähendavad kergemat iiveldust raseduse ajal.(4)
  • B6 vitamiini allikad on linnuliha, sealiha, kala, täisteratooted (kaerahelbed, pruun riis), maapähklid, sojaoad, avokaado, maks, (maitse)päm. Kes tarbib aga lisandeid, siis ka hea multivitamiin rasedatele  sisaldab piisavas annuses vitamiini B6, et tagada selle vitamiini igapäevane tase. B6 vitamiini saab tarbida ka iseseisva lisandina, näiteks vedelikuna. Veendu, et sa ei kasuta rohkem kui 25 mg päevas, mis on Eestis kehtiv B6 vitamiini tarbimise ülemine piir.
  • Ingver – Mõned naised leiavad, et abiks on ka ingveritee, kas päeva jooksul väikeste lonksude haaval või hommikuse teena joomine.


Refluks ja kõrvetised

Refluks ja kõrvetised – raseduse edenedes surutakse magu ülespoole ja progesterooni taseme tõus võib lihaseid ja sulgurlihase toonust lõdvestada.(5)

  • Oluline on korrapärane söömisrütm – väiksemad kogused ja regulaarselt, vähendavad survet maole. Söö õhtusöök vara õhtul, nii on kehal aega enne magamaminekut toitu seedida.
  • Väldi vürtsikaid või rasvaseid toite, šokolaadi, kohvi ja tomatitooteid, mis võivad refluksi süvendada.
  • Gaaside kogunemise vältimiseks seedetraktis võite lisaks võtta probiootikume või seedeensüüme.


Rasedusaegne kõhukinnisus

Hormoonide kõikumine ja ruumi piiratus võivad aeglustada soolestiku motoorikat ja põhjustada kõhukinnisust.

  • Värskete köögiviljadega menüü rikastamine tagab piisava kiudainete saamise.
  • Hea vedeliku tase on oluline, et asjad liiguksid, nii et lonksake regulaarselt vett läbi päeva.
  • Prebiootiliste kiudainete ja probiootikumide regulaarne tarbimine toiduga
  • ja/või toidulisandid aitavad hoida normaalset roojamist.
  • Prebiootilised kiudained,  millest tuntuim on FOS (fruktooligosahhariidid), aitavad hoida head bakterite tasakaalu ja vormida väljaheidet leevendades sellega kõhukinnisust. (6,7)


Rasedusaegsed isud

Raseduse aegsete isude kohta on erinevaid hüpoteese – hormonaalsetest muutustest, mis mõjutavad sensoorset taju, toitainete puudusest põhjustatud iha või isegi kultuuriliste mõjudeni välja. (8)


Mida me aga teame, on see, et söögiisu võib süvendavad veresuhkru kõikumised. Kroom võib ära hoida madalat veresuhkru taset (9) ja vähendada väsimust (10).


Kroomirikkamateks toiduaineteks on näiteks veiseliha ja vasikamaks, täisteraviljad, roheline salat, pähklid, austrid ja molluskid, herned ja oad, brokoli, tume šokolaad.


Tooted raseduse toetamiseks

BioCare-Prebio-NutriPowder-Via-Naturale
-20%
Prebio nutripulber – kõik ühes kiudainesegu 165g
38,44 
Via-Naturale-Biocare-Metueuel-multivitamiin-rasedale-60
Metüül multivitamiin rasedale 60 kaps
32,89

Allikad

1 Obstet Gynecol. 2004;103(4):803–814.
2 Flaxman et al. Morning sickness: a mechanism for protecting mother and embryo. Q Rev iol. 200;75(2):113-148.
3 Li et al. Helicobacter pylori Infection Is Associated with an Increased Risk of Hyperemesis Gravidarum: A Meta-Analysis. Gastroenterology Research and Practice. 2015;2015:1-13.
4 Firouzbakht et al. Comparison of ginger with vitamin B6 in relieving nausea and vomiting during pregnancy. Ayu.2014;35(3):289-293.
5 Koch KL. Am J Obstet Gynecol. 2002;186(5 Suppl Understanding):S198–203
6 Chen et al. Effects of fructooligosaccharide on bowel function and indicators of nutritional statutes in constipated elderly men. Nutrition Research. 2000; 20 (12): 1725-33
7 Van Dokkum et al. Effect of nondigestible oligosaccharides on large bowel functions, blood lipid on centrations and glucose absorption in young healthy male subjects. Eur J Clin Nutr. 1999; 53: 1-7
8 Orloff et al. Pickles and ice cream! Food cravings in pregnancy: hypotheses, preliminary evidence, and directions for future research. Frontiers in Psychology. 2014;5:1076.
9 Anderson et al. Chromium supplementation of humans with hypoglycemia. Fed Proc 1984; 43:471.
10 Cheng et al. Follow-up survey of people in China with type 2 diabetes mellitus consuming supplemental chromium. The Journal of Trace Elements in Experimental Medicine, 1999; 12:55-60.


Liitu meie uudiskirjaga

0