Kas sinu kilpnääre on tasakaalust väljas
Kui oled pidevalt väsinud, sul on koguaeg külm, kaldud ülekaalulisusele, juuksed on hõrenenud ja nahk on probleemne ning sulle on öeldud, et vere kilpnäärmenäitajad normist väljas - võib sul olla vaja toetada oma kilpnääret.
Kuidas on kilpnäärmefunktsioon reguleeritud?
Kilpnääre toodab hormoone türoksiini (T4) ja trijoodtüroniini (T3), mis reguleerivad meie rakkude ainevahetust (kui kiiresti need “kütust” ehk siis toidust saadavaid toitaineid põletavad), hoides tasakaalus energiataset ja kehatemperatuuri. Kui nende tase on liiga madal, võid tunda väsimust, sinu ainevahetus võib olla laisapoolne, sa võid kergelt kaalus juurde võtta, sul võib olla külm ja juuksed võivad hõreneda.
T4 toodetakse kilpnäärmes aminohape türosiini ja mineraalaine joodi kaasabil mitteaktiivsena ja see on vaja muuta aktiivseks T3 vormiks, mida tehakse peamiselt neerudes ja maksas. Kilpnäärmehormoonide tootmine on reguleeritud negatiivse tagasisidestusmehhanismi kaudu: kui nende tase veres muutub, antakse sellest koheselt teada ajus asuvale hormonaalsele keskusele hüpofüüsile, mis vabastab vastavalt kas siis vähem või rohkem hormooni TSH (kilpnääret stimuleerivat hormooni), mille ülesanne on panna kilpnääre oma hormoone tootma. Seepärast näeb tihti vereproovis kõrget TSH taset, kui kilpnääre ei tööta hästi. Kui kilpnäärmehormoonide tase on aga kõrge, siis vähendab ajuripats TSH tootmist ning veres on TSH tase madal.
Mis võib kilpnääret mõjutada?
Kilpnääre on tundlik mitmete elustiilist ja toitumisest tingitud stressorite suhtes, eriti selliste keskkondlike toksiinide suhtes nagu raskmetallid või fluor, kõrge suhkrusisaldus menüüs ja toitainetepuudus. Peamine võti oma kilpnäärmefunktsiooni toetamiseks on elustiili ja toitumisega tegelemine ning nende toitainete tarbimise suurendamine, mida kilpnääre vajab selleks, et toota hormooni T4 ja selleks, et see muuta kehas T3-ks. Kilpnäärmetöö häirumisel on kehale laialdane mõju, sest kilpnäärmehormoonid on peaaegu et iga keharaku metaboolse aktiivsuse jaoks olulised.
Mida sa ise oma kilpnäärme tervise heaks teha saad?
Kuidas me saame optimeerida enda kilpnäärmefunktsioone ja T4 hormooni türoksiini taset, et olla terved ja produktiivsed? Kuidas ühes toidulisandis olevad vitamiinid ja taimeekstraktid sellele kaasa aitavad?
Elustiiliga seotud soovitused kilpnäärme toetuseks
Siin on mõned kasulikud nipid, mis aitavad toetada sinu kilpnääret ja energiataset.
- Lase oma kilpnääret kontrollida, kuid kui hormoonide tase on “normaalne” ja sul on ikka need sümptomid, siis kaalu funktsionaalse toitumise terapeudiga konsulteerimist, kes oskab anda konkreetsemaid nõuandeid elustiili ja toitumise muutmiseks.
- Alanda stressi taset ja taga endale hea ja järjepidev unerežiim. Kõrge kortisoolitase vähendab TSH taset ja seeläbi mõjutab kilpnäärme aktiivsust. Praktiseeri teadvelolekut, mediteeri, säilita tervislik unerežiim, ole füüsiliselt aktiivne ja tegele emotsionaalsete traumadega psühholoogilise nõustaja või psühhoterapeudi juures.
- Minimeeri kokkupuudet keskkondlike toksiinidega, sest see koos häirunud detoksifikatsioonisüsteemiga kehas võib häirida kilpnäärmefunktsiooni.
- Vähenda kokkupuudet haliitidega nagu nt joogivees leiduda võiva fluoriga või basseinides leiduva klooriga. Nendel molekulidel on joodiga sarnane struktuur, nad võivad seonduda kilpnäärme joodiretseptoritega, mis võib viia kilpnäärmefunktsiooni vähenemisele.
- Regulaarne kehaline aktiivsus võib parandada rakkude tundlikkust kilpnäärmehormoonide suhtes ja parandada veresuhkru tasakaalu. Alusta leebe, kuid regulaarse kehalise aktiivsusega ja anna oma kehale piisavalt aega puhkuseks ja taastumiseks.
Toitumissoovitused kilpnäärme heaks
- Toeta tervislikku veresuhkrutaset läbi oma toitumise – vajalikul määral valku, köögivilju, vähem süsivesikuid ja suhkrut. Kõrge glükoosi ja insuliini tase soodustavad kilpnäärme kahjustumist.
- Liida menüüsse head joodi, tsingi ja seleeni toiduallikad, näiteks mereannid, vetikad ja pähklid (sarapuu-, makadaamia- või parapähklid).
- Väldi liigset “goitrogeenide” tarvitamist, mis võivad häirida joodi metabolismi ja pärssida kilpnäärmehormoonide tootmist. Nende hulka kuuluvad nt toored sojatooted ja toores kapsas (peakapsas, brokoli, lillkapsas jt), seedermänniseemned, pähklid.
- Toeta oma seedesüsteemi ja soole mikrobioomi (soolestiku baktereid). Mikrobioomi mitmekesisus võib otseselt kilpnäärme tervist ja hormoonide taset mõjutada ning tekitada kehas suurema vajaduse nende toitainete järele, mida kilpnääre vajab.
- Gluteenivaba dieet võib olla kasulik kilpnäärmefunktsiooni toetamisel, kui see on häiritud ja esineb gluteenile tundlikkus.
- Vähenda alkoholi tarvitamist. See mõjutab peaaegu kõiki kilpnäärmefunktsioone, soolestiku mikrobioomi ja on lisakoormuseks maksafunktsioonidele.
Lisandisoovitused kilpnäärme toetuseks
– jood, seleen ja B-vitamiinid kilpnäärme ja energiataseme toetuseks koos aminohape türosiini ja mineraalaine tsingiga. Kompleks on:
- Efektiivne ja spetsiifiline– tagab kilpnäärme toetuseks vajaliku joodi ja seleeni koos B2- ja B3- vitamiinidega, mis toetavad energiataset ja aitavad vähendada väsimust.
- Sünergiline – tagab võtmetoitainete ja kofaktorite kombinatsiooni, toetamaks iga kilpnäärmehormoonide tootmise sammu ja funktsiooni kehas.
- Sisaldab kilpnäärme toimimiseks vajalikke toitaineid – tsinki ja aminohape türosiini ning seleeni. Seleenil ja tsingil on ka antioksüdantsed toimed.
- Mittevajalike lisaainete vaba.
- Keskkonnasõbralik – pakend on ümbertöödeldav
- Sobilik ka veganitele ja taimetoitlastele.
2 kapslit päevas võttes jätkub toodet 30 päevaks.
Eelistad vedelikke? Proovi meie & – jood ja seleen toetavad normaalset kilpnäärmehormoonide tootmist.
Toode on:
- Optimaalse toimega – optimaalne imendumine ja toimetugevus.
- Mittevajalike lisaaineteta
- Paindlikku kasutamist lubav – seda on lihtne segada erinevate vedelikega või manustada otse keele alla, lihtne kaasas kanda. Eriti sobilik nende jaoks, kellel on raskusi tablettide või kapslite neelamisega või kellel on seede – ja imendumisprobleeme.
- Sobilik taimetoitlastele ja veganitele.
Kilpnäärme ja normaalse kilpnäärmehormoonide taseme toetuseks on vaja head toitumist, regulaarset unerütmi ja stressi vähendamist. Kilpnäärmefunktsiooni häirivate taustafaktoritega tegelemine nagu nt tasakaalutused veresuhkru tasemes tagab sinu kilpnäärme optimaalse töö.
NB! Need soovitused ei asenda kilpnäärmehaiguste ravi, tasakaalust väljas kilpnäärmenäitajate korral konsulteeri arstiga!
Sulle võib huvi pakkuda ka artikkel „Kilpnäärme alatalitlus ehk hüpotüreoos!“
Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga:
Seotud tooted