Kevadel tormavad paljud “detoksile” – mahlad, smuutid, kiire kergus. Paljud inimesed arvavad, et puhastuskuuri ajal peab nälgima, aga tegelikult vajab keha selleks just valku. Kuid mida tegelikult tähendab detoksifikatsioon ja kas meie keha vajabki mingit puhastust?
Detoks ei ole kevadine kuur, vaid igapäevane mehhanism
Detoksifikatsioon ehk organismi puhastamine ei ole midagi, mida saab “ette võtta” vaid teetassi ja mahlakuuriga. Tegelikult on see pidev, igapäevane protsess, mille käigus keha muudab kahjulikud ühendid ohutuks ja saadab need organismist välja. Toksiinid võivad olla nii välisest keskkonnast (nt saaste, kemikaalid, alkohol, ravimid) kui ka sisemiselt pärit (nt ainevahetuse ülejäägid, liigsed hormoonid).
Maks, neerud, nahk, soolestik ja isegi kopsud teevad seda tööd 24/7. Kuid selleks, et nad saaksid oma tööd teha, vajavad nad ka sobivat kütust – toitaineid.
Suurpuhastus korra aastas?
Paljud mõtlevad detoksist kui kevadisest suurpuhastusest. Aga kujutle, kui koristaksid kodu vaid kord aastas? Tolm ja mustus kuhjuks, ebamugavustunne kasvaks. Sama kehtib ka keha kohta – puhastus peab toimuma igapäevaselt, mitte välja valitud “puhastuskuuri” ajal.
Miks “detoksdieedid” võivad hoopis kahju teha
Detoksikuurid, mis koosnevad vaid mahladest, puuviljadest ja toorestest köögiviljadest, võivad viia toitainepuuduseni. Eriliselt ohus on valk ja rasvhapped, mida keha vajab nii maksa tööks kui ka võõraste ühendite neutraliseerimiseks.
Valkudeta ei saa toimuda maksa puhastusetapid ehk detoksifikatsiooni faasid. Rasvhapeteta kannatab rakkude membraanide töö. Ja kui jääkained ei saa kehast välja, võivad need sattuda taas vereringesse – justkui koristaksid mustuse ühest toast teise.

Levinud detoksi müüdid ja valearusaamad
“Detoks tähendab mahlakuuri.” Tegelikult vajab keha detoksiks piisavalt toitaineid, eriti valku, mitte ainult puu- ja köögivilju.
“Keha puhastub ise, pole vaja midagi teha.” Jah, keha teeb tööd iseseisvalt – aga selleks vajab ta tööriistu: vitamiine, mineraale, aminohappeid.
“Detoks on hea viis kiiresti kaalust alla võtta.” Näljutades detoksi tegemisel on kaotatud kaal vesi ja lihasmass – mitte rasv.

Kuidas detoksifikatsioon tegelikult toimib?
Detoksifikatsioonil on lihtsustatult öeldes kaks peamist faasi:
Faas I – muundamine:
maks vabaneb teatud kemikaalidest nagu alkohol või muudab toksiinid veidi “töödeldud” kujul vaheühenditeks, mis võivad olla kehale veelgi kahjulikumad kui algühendid.
Faas II – neutraliseerimine:
vaheühenditele lisatakse teatud molekule (nt glutatioon, aminohapped), et muuta kemikaalid ohutumaks ja lihtsamini kehast väljutatavaks.
Faas III – väljutamine:
neerud, maks (sapi kaudu soolestikku), nahk ja kopsud saadavad ühendid kehast välja. Selles etapis on ka oluline, et seedimine töötaks perfektselt.
Pea meeles, maks töötab vahet pidamata, et toksiinidest vabaneda ja sind tervena hoida. Aga ta vajab selleks õiget toitainete kokteili, sest kui faasid ei toimi sünkroonis, võivad vaheühendid hoopis rohkem kahju teha kui algne toksiin.
Taimetoidust üksi ei piisa – keha vajab rohkem
Mõned taimed, nt ristõielised (brokoli, lehtkapsas, rooskapsas), sibul, marjad, sisaldavad väga kasulikke fütotoitaineid ja antioksüdante. Kuid keha vajab ka:
valke (nt glütsiin, metioniin, tsüsteiin),
vitamiine (B-grupp, C, E),
mineraalaineid (tsink, seleen, molübdeen) ning
rasvhappeid.
Nende puudus takistab puhastusmehhanismide tööd.
Brokoli idandid ja sulforafaan – looduse detoksimeistrid
Üks väike aga võimas toit on näiteks brokoli idandid, mis on sulforafaani parim allikas. Kui sööd brokoli idandeid ja mälud neid korralikult, käivitub kehas justkui väike kaitsearmee. Seda seepärast, et sulforafaan on fütokemikaal, mis aktiveerib keha enda kaitsemehhanismid, eriti Nrf2 raja kaudu. See rada aitab rakkudel kaitsta end oksüdatiivse stressi ja toksiinide eest. Sulforafaan ei puhasta otseselt, vaid lülitab sisse keha enda puhastussüsteemi.
Mida saad ise ära teha:
- Tarbi vähem töödeldud, ülepraetud ja grillitud toitu
- Toeta seedimist ja joo piisavalt vett
- Hoia soolestik korras – regulaarsel soolte tööl on puhastuses suur roll, võta eesmärgiks üks hästi vormitud ja kerge lõhnaga sooletegevus päevas
- Väldi võimalusel kokkupuudet toksiinidega, nagu hallitus, keskkonnamürgid ja raskmetallid, väldi plastpakendites toidu söömist (nt kuum toit + plast = halb kombo)
- Maga piisavalt, et anda kehale piisavalt aega puhastuda ja uueneda.
- Liiguta end – liikumine toetab lümfiringet ja ainevahetust
- Käi regulaarselt saunas – higistamine toetab organismi puhastusmehhanisme
- Väldi suhkru- ja transrasvarikkaid (ja liigselt küllastunudrasvhapete rikkaid) toite
- Söö õunu ja brokolit – need sisaldavad D-glükaarhapet, mis võib toetada detoksi
- Lisa toidule maitseürte: küüslauku, ingverit, kurkumit, kardemoni
- Tarbi regulaarselt ristõielisi, sibulat, marju, mune, kala, tsitruselisi.
- Ära unusta ka täisteravilju, kaunvilju, pähkleid ja seemneid.
- Lisa menüüssse brokoli idandid – parim on neid ise idandada – mälu korralikult!
✗ Ära nälgi ega tee liiga piiravaid “kuure”
✗ Ära usu igasuguseid “detoksdieete” ja klistiire
✗ Ära unusta: rohkem ei ole parem – mõõdukus ja tasakaal loevad
Kui vajad lisatuge – toeta puhastumist sihitud lisanditega
Kui oled juba teinud samme mitmekesise toitumise, kiudainete, veejoomise ja liikumise osas, kuid siiski tunned, et keha vajab lisatuge – siis võib abi olla ka teaduspõhistest toidulisanditest. Toidulisandid ei asenda toitu – aga vajadusel ja õigesti valituna võivad nad tõhusalt keha loomulikke mehhanisme toetada:
Koliin | Toetab sapi tootmist ja rasvade ainevahetust (nt munakollane) Leiad seda Maksakompleksist |
Brokoli idud (sh sulforafaan) | Aktiveerivad keha enda puhastusradasid Leiad neid Maksakompleksist, Puhastavast nutripulbrist ja Tsüsteiini kompleksist. |
Maarjaohakas, artišokk ja kurkum | Toetavad maksa rakkude kaitset ja detoksiradasid Leiad neid Maksakompleksist ja Puhastavast nutripulbrist |
N-atsetüültsüsteiin ja alfa-lipoehape | Osalevad glutatiooni sünteesis Leiad neid Tsüsteiini kompleksist. |
Molübdeen | Aitab eemaldada alkoholi ja toidust pärinevaid väävliühendeid Leiad seda Tsüsteiini kompleksist. |
B-vitamiinid | Eriti B2, B6, B12 ja folaat – toetavad metülatsiooni, mis on detoksifikatsioonis väga oluline. Samuti toetavad maksa tööd. Kas tead, et maks on üks väga hea B-vitamiinide allikas? Vali mahe või noore looma maks. |
Tsink | Toetab kehas sadu ensümaatilisi protsesse, sh detoksifikatsiooni. Tsingi puudusel on näiteks maksal raske hakkama saada alkoholi metaboliseerimisega. |
Oomega-3 rasvhapped | Põletikuvastase toimega ja rakumembraanide oluline komponent. |
Seleen | Vajalik antioksüdantsete ensüümide tööks (2 parapähklit päevas). |
Magneesium | Osaleb samuti sadades ensümaatilistes reaktsioonides, millest osad on seotud ka detoksifikatsioonigal. Väga oluline näiteks glutatiooni tootmises ja stressitaluvuses. Jälle põhjus roheline köögi- ja lehtvili, pähklid (nagu mandlid) enda menüüsse võtta. |
🧡 Kui toidust üksi ei piisa, võivad sihitud toidulisandid anda kehale just selle lisatõuke, mida ta vajab, et puhastusmehhanismid töötaksid sujuvalt.
Detoks ei ole kiire kuur või mahladieet, vaid keha igapäevane töö, mida saab toetada heade valikutega. Kui me anname kehale toitaineid ja hoiame väljutuselundkonnad, nagu seedeelundkond, töökorras, pole meil vaja midagi spetsiaalselt “välja viia” – keha teeb ise imelist tööd, kui me seda lihtsalt toetame. Seega pole detoks imenipp, vaid normaalne keha funktsioon. Aita oma kehal seda funktsiooni täita iga päev, mitte ainult kevadel.