Meeste hormoonide tasakaalutusest, eesnäärme healoomulisest suurenemisest, kiilanemisest ja paljust muust
Ka meestel on hormonaalne tsükkel
Meestel on samuti hormonaalne tsükkel, mis on naiste menstruaaltsüklist väga erinev. Meeste hormonaalne tsükkel toimub 24 tunni lõikes. Hormoonidest mõjutab meeste tervist enim testosteroon, mida mehed toodavad naistest kümme korda rohkem. Testosteroonitase on kõrgeim hommikuti, langedes päeva jooksul (1). Teine oluline steroid on kortisool, mis on tuntud kui stressihormoon. Mõlemad avaldavad olulist mõju meeste käitumisele ja enesetundele. Võibolla just see ongi põhjuseks, miks peamised meeste terviseprobleemid nagu erektsioonihäired või väsimus avalduvad peamiselt õhtuti.
Mida rohkem on elus stressiallikaid, seda suurem on nö „elukoormus” ja seda suurem on stressi negatiivne mõju tervisele. Stressist tulenev neerupealsete ülekoormatus võib olla üks põhjuseid, miks tekivad endokriinsüsteemi probleemid.
Seetõttu on meestel oluline hormonaaltsükli tasakaalustamine. Korea ženšenn on tuntud adaptogeen, mis tõstab energiataset, parandab vaimset võimekust, toimetulekut stressiga ning aitab veresuhkrutaset stabiliseerida (2). Kortisooli taset aitab langetada ja testosterooni taset tõsta fosfatidüülseriin (3).
Hormonaaltsükli tasakaalustamisel on väga oluline roll füüsilisel aktiivsusel ja toitumisel. Sagedased treeningud on seotud tervislikuma testosterooni tasemega (4). Piisav liikumine võib testosterooni/kortisooli suhet tasakaalustada ja seeläbi positiivset toimet avaldada (5). Samas liigne füüsiline koormus võib kaasa tuua ületreenituse sündroomi, mille käigus testosteroonitase langeb ning kortisooli (stressihormooni) tase tõuseb.
Kui ei ole nii nagu peaks…
„Kõrge androgeenitaseme“ stsenaarium
Peamine androgeen (meessuguhormoon) on testosteroon, aga sellest toodetakse ka teist androgeeni dihüdrotestosterooni (DHT). Liigse androgeense aktiivsuse korral on liiga palju DHT-d. Testosterooni vähim soovitud toime avaldubki läbi DHT. DHT toimetab nahal, põhjustades vahel aknet, karvafolliikulites, pannes karvad kasvama rinnal, aga võib need ära võtta hoopis pealaelt. Liigset DHT-d seostataksegi meeste kiilaspäisusega (androgeenne alopeetsia) (6), mis võib arenema hakata juba 30ndate aastate keskel, aga võib panna liigselt kasvama ka eesnäärme rakke, mistõttu seosostatakse DHT-d ka eesnäärmehaigustega nagu eesnäärme heaoloomulise suurenemine (7). Eesnäärme healoomuline suurenemine ei ole küll eluohtlik, kuid mõjutab väga olulisel määral mehe elukvaliteeti, põhjustades ebamugavaid ja tõsiseid urineerimishäireid.
Mehel võib olla madal testosterooni tase, kuid kõrge DHT, kui testosteroonist toodetakse liiga palju DHT-d. Seda teeb üks ensüüm, mida nimetatakse 5α-reduktaasiks. Kui see ensüüm on liiga aktiivne, toodetaksegi testosteroonist liigselt DHT-d. Mis põhjustab 5α-reduktaasi ensüümi liigse aktiivsuse? Üheks potentsiaalseks põhjuseks on veresuhkru regulatsioonihäired (8).
Kuidas aidata, kui DHT tase on kõrge?
Kui kahtlustatakse või kui on leitud, et DHT tase on kõrge, siis lähenemine on DHT liigsust põhjustava ensüüm 5α-reduktaasi pärssimine. Selline omadus on leitud saagpalmil (9) ja nõgesejuurel (10). Mõlema kombinatsioon võib parandada meestel öist urineerimist, kui kahtlustatakse eesnäärme healoomulist suurenemist (11). DHT blokeerimist toetavad ka tsink ja lükopeen.
Meeste kiilaspäisus ja eesnäärme healoomuline hüperplaasia võivad olla seotud kõrge DHT tasemega. Seda põhjustava ensüümi aktiivsust aitab pärssida saagpalm. |
Saagpalm – meeste tervise toetuseks
Saagpalm (Serenoa repens) on palmi sarnane puu, mis kasvatab marju. Marju kasutasid juba Ameerika kirdeosa indiaanlased. Mehed kasutasid marju kuseteede probleemide raviks ja isegi sperma tootmise ja libiido tõstmiseks. Tänapäeval on saagpalmi esmane kasutus eesnäärme healoomulise suurenemise ravi. Saagpalm võib aidata tõsta testosteroonitaset, parandada eesnäärme tervist, vähendada eesnäärme healoomulise suurenemise sümptomeid, ennetada kiilanemist ja parandada kuseteede funktsiooni. Saagpalm omab ka põletikuvastast toimet eesnäärmele. Ühes uuringus leiti, et põletikuvastane toime oli suurem, kui saagpalmi kombineeriti lükopeeni ja seleeniga.
BioCare Saagpalmi kompleks sisaldab nii saagpalmi kui nõgesejuurt, mis aitavad vähendada DHT-d ning tsinki ja lükopeeni. |
Andropaus – „Madala androgeenitaseme“ stsenaarium
Kui mehed vananevad, toimuvad nende kehas samuti suured hormonaalsed muutused, kuigi need ei pruugi olla otseselt märgatavad. Testosterooni taseme langemist seostatakse andropausiga (12). Erinevalt menopausist, mida iseloomustab östrogeeni suhteliselt kiire ja märkimisväärne langus koos seda eristatavate sümptomitega (nt kuumahood), on andropausi algus salakaval ja võib jääda märkamatuks, kuna paljud sümptomid on üsna üldised (nt väsimus, depressioon). Muud sümptomid on näiteks madal libiido ja erektsioonihäired. Andropausil võib olla meeste tervisele ulatuslik mõju. Näiteks seostatakse madalat testosterooni taset diabeedi (13), kardiovaskulaarsete haiguste riski (14) ja osteoporoosiga (15).
Testosterooni tase langeb loomulikult vanusega, tavaliselt alates 30. eluaastast (16). Üldiselt teatakse, et alates 39. eluaastast väheneb vaba testosterooni ja albumiiniga seotud testosterooni tase 1 % aastas (17), kuid prolaktiini, östradiooli ja teiste hormoonide hulk tõuseb.
On leitud, et 90. eluaastaks suureneb 80 % võrra seotud testosterooni hulk, mida hoitakse kehas varuks ning väheneb vaba testosterooni hulk, mida keha saab koheselt kasutada. Selle tõttu muutub ka testosterooni-östrogeeni suhe östrogeeni liia kasuks, mis soodustab prostate- e. eesnäärmevähi (18) ja südame-veresoonkonna haiguste riski (19). Loe testosteroonist lähemalt.
Andropaus esinebki sageli koos kõrge östradiooli (E2) tasemega. See olukord võib tekkida, kui aromataas on ülestimuleeritud, potentsiaalselt põletiku tõttu (20). Seega võivad põletikku soodustavad faktorid nagu näiteks madal oomega-3 tase toidus (21), ületöödeldud toidu tarbimine (22), soolestiku düsbioos ja läbilaskvus (23), selles oma rolli mängida. Testosterooni liigne muundamine östradiooliks alandab testosterooni taset, tõstes samal ajal östradiooli taset normaaltasemest kõrgemale. See võib põhjustada nii liigset rasva ladustamist kui ka günekomastiat (meeste rinnanäärme liigne suurenemine).
Andropausi seostatakse testosterooni taseme langusega ja selle sümptomid on näiteks väsimus, deptressioon, madal libiido, erektsioonihäired. Seda seostatakse ka diabeedi, kardiovaskulaarsete haiguste ja osteoporoosi riskiga. Andropausi esineb sageli östrogeeni suurenenud tasemega, mis soodustab eesnäärmevähki, liigset rasva ladustamist ja rinnanäärmete liigset suurenemist meestel. |
Östrogeeni liia teket võivad mõjutada ülekaal, insuliiniresistentsus madal oomega-3 tase toidus, liigselt töödeldud toidu tarbimine, soolestiku düsbioos ja läbilaskvus. |
Nagu ka menopausi puhul on populaarne arvamus, et testosterooni taseme langus on vältimatu ja see viib keskeakriisi ja/või andropausini. See teooria aga ei võta arvesse asjaolu, et testosteroonitaseme langus võib tuleneda ebatervislikest eluviisidest ja haigustest.
Hormoonid ja meeste tervis
Kuidas siis hormoonid mõjutavad meeste tervist? Võib öelda, et sageli soodustavad hormonaalsüsteemi häireid probleemid teistes süsteemides, näiteks insuliinresistentsus, madal kilpnäärme aktiivsus jm. Samas võib ka hormonaalne tasakaalutus ise teiste tervisehäirete kujunemist soodustada ja niimoodi tekib justkui surnud ring. Seetõttu on väga oluline läheneda inimesele tervikuna, võttes arvesse toitumist, liikumisharjumusi, vanust ning konkreetse isiku eripärasid.
Meessuguhormoonide tasakaalutuse ühisnimetajateks on normaalsest kõrvalekaldunud elustiili harjumused: kehv uni, vale toitumine, istuv eluviis ja suur „elukoormus“. Muutes igapäevaseid harjumusi annad kehale võimaluse hormoonide paremaks reguleerimiseks. Kuigi vananemine on vältimatu testosteroonitaseme langust liikumapanev jõud, võime seda protsessi aeglustada ja vähendada östradiooli ja / või DHT liigse tootmise poolt tekitatud komplikatsioone. Suguhormoonide taseme testimine võib aidata täpsustada mehe hormoonide tasakaalutuse täpset olemust, kuid lähtepunktiks on keskendumine tervisliku meessuguhormoonide regulatsiooni jaoks vajalike toitainete taseme ja elustiili tasakaalustamine.
Personaalsemate nõuannete saamiseks võtke ühendust meie toitumisterapeutidega.
Meeste hormonaalse tervise 4 sammast – Unerežiim fookusesse. Unepuudus viib keha stressiseisundisse, mis võib alandada testosterooni taset (24)! – Toitumine. Toitaineterikas toit on asendamatu. Tarbige värvilist ja täisväärtuslikku toitu, mis sisaldaks palju taimi ja põletikuvastaseid toite nagu nt kurkum (25) ja rasvane kala (26). Vähenda ka põletikuliste toitude, eriti rafineeritud süsivesikute, praetud toitude ja alkoholi tarbimist (27). Alkohol võib vähendada testosterooni ja suurendada östradiooli taset (28)! Veresuhkrut tasakaalustav regulaarne toitumine on oluline. – Füüsiline liikumine harjumuseks. Sagedased treeningud on seotud tervislikuma testosterooni tasemega (29). Siiski väldi ületreenimist. – Stressi tasakaalustamine. Mida rohkem on Sinu elus stressiallikaid, seda suurem on Sinu „elukoormus” ja seda suurem on stressi negatiivne mõju tervisele. |
Personaalne toetus toitainete abil Tsink vajalik eesnäärme talitluseks, toetab testosterooni sünteesi (30) ja sperma tervist (selle tootmist ja kvaliteeti) (31, 32). D3-vitamiin toetab sperma kvaliteeti (33), immuunsust (34), luutihedust (35) ja meeleolu (36). Reguleerib östrodiooli ja testosterooni tootmist teatud kudedes ning alandab ensüüm aromataasi aktiivsust, mis on seotud östrogeeni liiaga (37,38). Folaat metüülfolaadina toetab metüülimist, mis on oluline spermatosoidide tervise seisukohalt (39, 40) ja kõiki kehasüsteeme, eriti kardiovaskulaarsüsteemi, aidates reguleerida homotsüsteiini taset (41). Folaat ei ole mõeldud ainult naistele! Lükopeen eesnäärmele antioksüdantse kaitse tagamiseks (42), eriti kui isikul endal või tema perekonnas on esinevad eesnäärmeprobleemid. Saagpalm (9) ja nõgesejuur (10) aitavad vähendada suurenenud eesnäärmest tingitud sümptomeid, parandada öist urineerimist (11). Võivad olla abiks ka kiilaspäisuse arenemise takistamisel. Nõgesejuur toetab ka normaalset östrogeeni ja testosterooni taset (43). Oomega-3-rasvhapped aitavad vähendada prostatiidiga seotud põletikke ja neid seostatakse ka sperma hulgaga (44). Kalaõlis leiduv DHA toetab sperma struktuurset moodustumist (45). L-arginiin (46) ja niatsiin (47) suurendavad lämmastikoksiidi hulka, mis on abiks erektsioonihäirete puhul. L-karnitiin mängib olulist rolli nii sperma tootmisel kui ka selle kvaliteedi säilitamisel (48). Seleen (49) osaleb sperma tootmises ja toetab eesnäärme tervist. GLA (gammalinoleenhape) (kurgirohu- ja kuningakepiõlis) aitab tasakaalustada östrogeeni ja testosterooni taset. Ženšenn – leevendab vaimset kurnatust ja annab elujõudu. |
Tooted meeste tervise toetamiseks
Sulle võivad huvi pakkuda ka teised meeste tervist käsitlevad artiklid
Kasutatud allikad
1) Diver et al. Diurnal rhythms of serum total, free and bioavailable testosterone and of SHBG in middle-aged men compared with those in young men. ClinEndocrinol. (Oxf) 2003; 58:710–717.
2) Mucalo et al. Effect of American ginseng (Panaxquinquefolius L.) on glycemic control in type 2 diabetes.CollAntropol. 2012 Dec;36(4):1435-40.
3) Starks et al. The effects of phosphatidylserine on endocrine response to moderate intensity exercise. J IntSoc Sports Nutr. 2008 Jul 28;5:11.
4) Kraemer J et al. Testosterone physiology in resistance exercise and training. 2012; 40: 1037-1053.
5) Deschenes, et al. Aged men display blunted biorhythmic variation of muscle performance and physiological responses. Journal of Applied Physiology 2002: 92, 2319-2325.
6) Adil A & Godwin M. The effectiveness of treatments for androgenetic alopecia: A systemic review and meta-analysis. J Am Acad Dermatol. 2017; 77(1): 136-141.
7) Das K & Buchholz N. Benign prostate hyperplasia and nutrition. Clin Nutr ESPEN. 2019; 33(5): 11.
8) Kayampilly PP et al. Stimulatory effect of insulin on 5α-reductase Type 1 (SRD5A1) expression through an Akt-dependent pathway in ovarian granulosa cells. Endocrinology. 2010; 151(10): 5030-5037.
9) Kwon Y. Use of saw palmetto (serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia. Food Sci Biotechnol. 2019; 28(6): 1599-1606.
10) European Medicines Agency, 2012. Assessment report on Urticadioica L., Urticaurens L., their hybrids or their mixtures, radix Based on Article 16d(1), Article 16f and Article 16h of Directive 2001/83/EC
11) Oelke M et al. Fixed-dose combination PRO 160/120 of sabal and urtica extracts improves nocturia in men with LUTS suggestive of BPH: re-evaluation of four controlled clinical studies. World J Urol. 2014;32(5):1149-54.
12) Golan R et al. Age-related Testosterone Decline is due to Waning of Both Testicular and Hypothalamic-Pituitary Function. Aging Male. 2015: 18(3): 201-4.
13) Yao Q-M et al. Testosterone level and risk of type 2 diabetes in men: a systematic review and meta-analysis. Endocrinol Connect. 2018; 7(1): 220-231.
14) Goodale T et al. Testosterone and the heart. Methodist Debakey Cardiovasc J. 2017; 13(2): 68-72.
15) Golds G et al. Male hypogonadism and osteoporosis: the effects, clinical consequences and treatment of testosterone deficiency in bone health. Int J Endocrinol. 2017. 1-15.
16) NHS. The ‘male menopause’. 2019. Accessed: August 14th 2020. https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/
17) Krieg et al. Effect of aging on endogenous level of 5 alpha-dihydrotestosterone, testosterone, estradiol, and estrone in epithelium and stroma of normal and hyperplastic human prostate. J ClinEndocrinolMetab. 1993 Aug;77(2):375-81.
18) Ellem et al. Treating prostate cancer: a rationale for targeting local oestrogens. Nat Rev Cancer. 2007 Aug;7(8):621-7.
19) Wehr et al. Low free testosterone is associated with heart failure mortality in older men referred for coronary angiography. Eur J Heart Fail. 2011. May;13(5):482-8.
20) Zahid H, Simpson ER, Brown KA. Inflammation, dysregulated metabolism and aromatase in obesity and breast cancer. Curr Opin Pharmacol. 2016; 31: 90-96.
21) DiNicolantonio J & O’Keefe J. Importance of maintaining a low omega-6/omega-3 ratio for reducing inflammation. Open Heart. 2018; 5(2): 946.
22) Chai W et al. Dietary Red and Processed Meat Intake and Markers of Adiposity and Inflammation: The Multiethnic Cohort Study. J Am College Nutr. 2017; 36(5): 378-385.
23) Vivinus-Nebot M et al. Functional bowel symptoms in quiescent inflammatory bowel diseases: role of epithelial barrier disruption and low-grade inflammation. Neurogastroenterology. 2014; 63(5): 744-752.
24) Luboshitsky R et al. Disruption of the nocturnal testosterone rhythm by sleep fragmentation in normal men. J Clin Endocrinol metab. 2001; 86(3):1134-39.
25) Chakravarty et al. Comparison of efficacy and turmeric and commercial curcumin in immunological functions and gene regulation. Int J Pharmacol. 2009; 5(6): 333-45.
26) Safarinejad et al. Relationship of omega-3 and omega-6 fatty acids with semen characteristics, and anti-oxidant status of seminal plasma: A comparison between fertile and infertile men. Clin Nutr. 2010; 29: 100-5.
27) Giugliano D, Ceriello A, Esposito K. The effects of diet on inflammation: emphasis on the metabolic syndrome. J Am Coll Cardiol. 2006; 48 (4): 677-85.
28) Walter M et al. Controlled Study on the Combined Effect of Alcohol and Tobacco Smoking on Testosterone in Alcohol-Dependant Men. Alcohol and Alcoholism. 2007; 42(1): 19-23.
29) Kraemer J et al. Testosterone physiology in resistance exercise and training. 2012; 40: 1037-1053.
30) Prasad A et al. Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults. Nutrition. 1996; 12(5): 344-8.
31) Henkel R et al. Molecular aspects of declining sperm motility in older men .Fertil Steril. 2005; 84(5):1430-7.
32) Yamaguchi S et al. Zinc is an essential trace element for spermatogenesis. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009: 106(26):10859-64.
33) Yang et al. Associations between testosterone, bone mineral density, vitamin D and semen quality in fertile and infertile Chinese men. Int J Androl. 2012 Jun 19; 35(6): 783-92..doi: 10.1111/j.1365-2605.2012.01287
34) Griffin, M.D., Xing, N. and Kumar R. (2003) Vitamin D and its analogs as regulators of immune activation and antigen presentation. Annual Review of Nutrition, 23, 117-145.
35) Bischoff-Ferrari et al. Fracture prevention with vitamin D supplementation: a meta-analysis of randomized controlled trials. JAMA. 2005; 293 (18): 2257-64.
36) Khoraminya N et al. Therapeutic effects of vitamin D as adjunctive therapy to fluoxetine in patients with major depressive disorder. Aust N Z J Psychiatry. 2013; 47(3): 271-5.
37) Pilz S et al Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. HormMetab. Res. 2011 Mar;43(3):223-5.
38) Jensen et al. Vitamin D metabolism, sex hormones, and male reproductive function. Reproduction (2012) 144 135–152.
39) Cornet D et al. Association between the MTHFR-C677T isoform and structure of sperm DNA. J Assist Reprod Genet. 2017; 34 (10): 1283-1288.
40) Boxmeer et al. Low folate in seminal plasma is associated with increased sperm DNA damage. FertilSteril 2009;92 (2):584-56
41) Yang et al. Efficacy of folic acid supplementation in cardiovascular disease prevention: an updated meta-analysis of randomized controlled trials. Eur J Intern Med 2012; 23 (8): 745-54.
42) M Rafi et al. Lycopene modulates growth and survival associated genes in prostate cancer. J Nutr Biochem. 2013; 24(10): 1724-34
43) European Medicines Agency, 2012. Assessment report on Urticadioica L., Urticaurens. L., their hybrids or their mixtures, radix Based on Article 16d(1), Article 16f and Article 16h of Directive 2001/83/EC.
44) Safarinejad, et al Relationship of omega-3 and omega-6 fatty acids with semen characteristics, and anti-oxidant status of seminal plasma: A comparison between fertile and infertile men, Clin. Nutr. 2010, 29, 100-105.
45) Roqueta-Rivera et al. Defiency in the Omega3 Fatty Acid Pathway results in failure of Acrosome BioGenesis in Mice. Biol Reproduction 2011, 85(4):721.
46) Klotz et al. Effectiveness of oral L-arginine in fist-line treatment of erectile dysfunction in a controlled crossover study. Urol Int. 1999;63(4):220-3.
47) Ng et al. Effect of niacin on erectile function in men suffering erectile dysfunction and dyslipidemia. J Sex Med.2011 Oct;8(10):2883-93.
48) Vitali et al. Carnitine supplementation in human idiopathic asthenospermia: clinical results. Drugs Exp Clin Res 1995;21:157–9).
49) Scott et al.The effect of oral selenium supplementation on human sperm motility. Br J Urol 1998;82:76–80).