Immuunsüsteem – kuidas oma organismi kaitsevõimet tippvormis hoida?

Immuunsüsteemi toetamiseks tervisliku toidu valmistamine

Immuunsüsteem – kuidas oma organismi kaitsevõimet tippvormis hoida?

Immuunsüsteem teeb märkimisväärset tööd, et kaitsta meid haiguste eest. Tasakaalustatud, puu- ja köögiviljarohke toidu tarbimine aitab hoida immuunsüsteemi. Siiski on aegu, mil oleme nakkuste suhtes eriti haavatavad.

On rida põhjuseid, miks Sinu immuunsüsteem võib olla hädas. Üheks põhjuseks on näiteks stress, mis on meie kiire elu peamine tagajärg. , Stressil on negatiivne mõju lümfotsüütidele, valgetele verelibledele, mis aitavad infektsioonide vastu võidelda. Mida madalam on lümfotsüütide tase, seda suurem on viirushaigustesse haigestumise, sealhulgas nohu tekkimise ja gripi oht.

Ka suhkru tarbimine nõrgestab ajutiselt valgete vereliblede võimet võidelda infektsioonidega ning seeläbi nõrgeneb ka immuunsüsteem.

Meid kõiki tabavad aeg-ajalt külmetused või nakkused, kuid tähelepanelikumaks võiks muutuda, kui haigused kimbutavad liiga tihti või Sinu kehal on raskusi haigustega võitlemisel. Sel juhul võib immuunsüsteem vajada täiendavat toetust.

Paljud kodus kasutatavad abinõud on ajaproovile vastu pidanud ja köögist leiab mitmeid toiduaineid, millega oma immuunsüsteemi tugevdada ning millega külmetushaiguste ja gripi vastu võidelda. Väga kasulikud on maitsetaimed ja vürtsid. Anname Sulle mõned näited.

Küüslauk kui tuntud immuunsüsteemi toetaja

Immuunsüsteemi tugevdaja küüslauk on tuntud kui “ravim kõige jaoks”. Küüslauku on kasutatud kõigeks alates vererõhu langetamisest kuni gangreeni ravimiseks esimese ja teise maailmasõja ajal.

Traditsiooniliselt on toidus küüslauku lisatud suppidele ja puljongitele, et aidata toetada immuunsüsteemi ja haigustest kiiremini taastuda. Kuid ära küpseta seda üle, kuna kuumus kahjustab selles leiduvat toimeainet allitsiini.

Kuum ingver sidruniga – Sinu immuunsüsteemi toetaja

Ingverit on läbi sajandite kasutatud külmetushaiguste ja muude viiruste ravis ning mao rahustamiseks. Loodusravi praktikud on ingverit kombineerinud sageli sidruniga, mis lisab veidi immuunsusüsteemi toetavat C-vitamiini.

Immuunsüsteemi toetav jook – proovi värsket ingverit riivida kuuma vette, kuhu lisa poole sidruni mahl, lase veidi jahtuda ja lisa teelusikatäis mett.

immuunsüsteemi tugevdaja - kurkum, ingver
Kurkum ja ingver

Immuunsüsteemi toetaja kurkum

Karri ja vürtsikas toit võivad aidata külmetusest vabaneda ja haiguse ajal immuunsüsteemi toetada. Vürtsid on äärmiselt kasulikud kinnise nina leevendamiseks ja põletiku vähendamiseks. Kurkum on nüüdseks väga hästi tuntud tervislik toit, millel on tugevad antioksüdantsed omadused.

Kurkumi tervistavad omadused on samuti laiad – alates liigesevalu vähendamisestkõditava köha leevendamiseni. Nipp – kõditava köha leevendamiseks ja immuunüstseemi toetamiseks sega kurkumit meega.

Muud kasulikud toitained immuunsüsteemi toetamiseks

Oliivileht kui vähetuntud immuunsüsteemi toetaja

Oleme kõik kuulnud oliivide ja oliiviõli kasulikkusest tervisele, kuid enamik meist ei tea oliivilehtede kasutamist meditsiinilistel eesmärkidel. Oliivipuud elavad teadaolevalt üle 100–500 aasta, kuna neil on looduslikud haiguskindlad kemikaalid. Nii on ka oliivilehtedel väga head omadused immuunsüsteemi toetamisel.

C-vitamiin ja tugev immuunsüsteem käivad käsikäes

C-vitamiin on üks tuntumaid immuunsüsteemi toetavaid toitaineid ning on hästi teada, et see aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele. Seda on sajandeid laialdaselt kasutatud külmetus- ja gripiravimina ning täiendava C-vitamiini lisamine võib kiirendada haigusest taastumist.

immuunsüsteemi toetaja C-vitamiin
C-vitamiin toetab immuunsüsteemi

Beetaglükaanid aitavad reguleerida immuunsüsteemi

Spetsiifiline beeta-glükaan (täpsemalt beeta-(1,3/1,6)-D-glükaanid) saadakse pagaripärmist ja seentest ning on leitud, et need aitavad reguleerida immuunsüsteemi. Uuringud on näidanud, et beetaglükaanide võtmine võib võrreldes platseeborühmaga vähendada infektsioonide esinemissagedust ja tugevdab immuunsüsteemi.

Tsink toetab immuunsüsteemi tööd

Tsink on oluline mineraalaine, mida leidub koorikloomades, kõrvitsaseemnetes, taises lihas, munades ja seentes. Tsink aitab kaitsta meie rakke vabade radikaalide kahjustuste eest ja on vajalik immuunsüsteemi normaalseks talitluseks. Madal tsingi tase võib põhjustada sagedasemaid infektsioone ja aeglustada haigustest taastumist.

D-vitamiini olulisus immuunsüsteemi toetamiseks

D-vitamiini on meie kehas talvekuudel sageli vähe, sest meie keha toodab D-vitamiini ainult päikese käes olles. Päikese käes aga veedame aega reeglina ajavahemikus aprilli algusest (kui meil veab) kuni septembri lõpuni. Uuringud näitavad, et inimesed, kellel on D-vitamiini puudus, on infektsioonidele vastuvõtlikumad ehk nende immuunsüsteem on nõrgem.

D-vitamiini puudus on suurel määral seotud ka autoimmuunhaigustega (olukord, kus immuunsüsteem hoopis reageerib üle ja ründab rünnaku alla satub hoopis keha). Toitumisjuhised D-vitamiini kohta näevad ette, et kõik peaksid kaaluma D-vitamiini toidulisandi võtmist sügis- ja talvekuudel.

Probiootikumid – immuunsüsteemi toetaja soolestiku kaudu

Probiootikumid, mis ei ole küll toitained, aga väärivad immuunsüsteemist rääkides väljatoomist. Probiootikume nimetatakse sageli “sõbralikeks bakteriteks”. Nad on meie keha esimene kaitseliin infektsioonide vastu. Tavaliselt leidub probiootikume kääritatud toitudes, näiteks jogurtis, hapukapsas ja misos.

Uuringutes on leitud, et bakteritüved Bifidobacterium bifidum ja Lactobacillus aitavad tugevdada organismi loomulikku kaitsevõimet ja immuunsüsteemi ning ja seeläbi säilitavad tervetel inimestel normaalset immuunfunktsiooni ja suurendavad tervena elatud päevade arvu , aidates tugevdada organismi loomulikku kaitsevõimet ja immuunsüsteemi.

Tooted immuunsüsteemi toetamiseks

Via-Naturale-Biocare-Vitamiin-C-pulber-3
Vitamiin C pulber
Alates 17,19
Via-Naturale-Higher-Nature-Vitamiin-D3-2000-iu-3
Vitamiin D3 2000 iu
Alates 11,76
Via-Naturale-Higher-Nature-Immune--3
-50%
Immune +
Alates 4,54
Via-Naturale-Biocare-Vitamiin-D3-vegan-1000-iu-60
Vitamiin D3 vegan, 1000 iu 60 kaps
18,56

Liitu meie uudiskirjaga

0