Meeste tervis
Noored mehed tarbivad tavapärasest suuremas annuses rasvu (sh hüdrogeenitud rasvu), soola ja suhkrut ning tihti jääb nende toidulaualt puudu mitmeid olulisi mikrotoitained, mis omakorda võib suurendada erinevate põletike, ülekaalulisuse ja ateroskleroosi riski. Selline protsess võib alata juba küllaltki noores vanuses ning viia mitmete probleemideni vanemas täiskasvanueas. Meestel on tavapärasest suurem valguvajadus ja testosterooni toomine kulutab ära meeste tsingi ja muude toitainete varud. Stressiga kasvab toitainete vajadus veelgi ning kahjuks ei ole paljude meeste toidulaud nii mitmekesine, et katta kogu nende toitainetevajadus.
Kui mehed jõuavad keskikka, muutuvad stressi ja istuva eluviisi mõjud rohkem tuntavaks, millel on omakorda mõju meeste endokriinsüsteemile. Koos kehva toitumisega pole ime, et mitmed kroonilised haigused ja viljatuse probleemid mõjutavad üha suuremat osa mehi.
Meeste hormonaalne tsükkel
Meestel on samuti hormonaalne tsükkel, kuid see on naiste menstruaaltsüklist väga erinev - nimelt toimub meeste hormonaaltsükkel 24 tunni lõikes. Mehed toodavad kümme korda rohkem testosterooni kui naised ja sellel hormoonil on nende tervisele kõige suurem mõju. Testosteroonitase on kõrgeim hommikuti ning see langeb päeva jooksul1. Sama lugu on teise steroidi – kortisooliga (tuntud kui stressihormoon). Mõlemad avaldavad olulist mõju meeste käitumisele ja enesetundele. Võibolla just see ongi põhjuseks, miks peamised meeste terviseprobleemid nagu erektsioonihäired või väsimus ja letargia avalduvad peamiselt õhtuti.
Seetõttu on ka meeste jaoks hormonaaltsükli tasakaalustamine vajalik, kusjuures siinkohal on väga oluline roll füüsilisel aktiivsusel ja toitumisel. Piisav liikumine võib testosterooni/kortisooli taset tasakaalustada ja seeläbi positiivset toimet avaldada2. Samas liiga palju füüsilist koormust võib kaasa tuua ületreenituse sündroomi, mille käigus testosteroonitase langeb ning kortisooli (stressihormooni) tase tõuseb.
Testosterooni ja östrogeeni suhet reguleerivad mitmed mehhanismid, muuhulgas endrokriinsüsteem, geneetiline eelsoodumus, hormoonidega kokkupuude looteeas, närvisüsteem ja luustik3. Kõige enam mõjutab suguhormoonide regulatsiooni aromataas – ensüüm, mis muudab testosterooni östrogeeniks. Aromataasi aktiivsust mõjutab suuresti toitumine. Kõige hiljutisemad uuringud näitavad, et aktiivse luukoe ja testosterooni tootmise vahel on otsene seos – seda mõjutab otseselt hormoon osteokaltsiin. Huvitaval kombel reguleerib osteokaltsiin ka rasvade ja insuliini ainevahetust, mis selgitab asjaolu, et madala testosteroonitasemega isikud on sageli ülekaalulised. Osteokaltsiini retseptoreid aktiveerivad kõige enam tsink, L-arginiin ja L-lüsiin4.
Andropaus
Kui mehed vananevad, toimuvad nende kehas samuti suured hormonaalsed muutused, kuigi need ei pruugi olla nii märgatavad. Andropausi seostatakse eelkõige testosterooni taseme langusega. Üldiselt teatakse, et alates 39. eluaastast väheneb vaba testosterooni ja albumiiniga seotud testosterooni tase 1 % aastas5, kuid prolaktiini, östradiooli ja teiste hormoonide hulk tõuseb.
On leitud, et 90. eluaastaks suureneb 80 % võrra seotud testosterooni hulk, mida hoitakse kehas varuks ning väheneb vaba testosterooni hulk, mida keha saab koheselt kasutada. Selle tõttu muutub ka testosterooni-östrogeeni suhe östrogeeni liia kasuks, mis soodustab prostate- e. eesnäärmevähi6 ja südame-veresoonkonna haiguste riski7.
Nagu ka menopausi puhul on populaarne arvamus, et testosterooni taseme langus on vältimatu ja see viib keskeakriisi ja/või andropausini. Kuid see teooria ei võta arvesse asjaolu, et testosteroonitaseme langus võib tuleneda ebatervislikest eluviisidest ja haigustest.
Madalat testosteroonitaset võivad mõjutada:
- Insuliini ainevahetuse häireted. Insuliinresistentsus stimueerib ensüüm aromataasi ja östradiooli toomist, mis omakorda rikuvad ära õige testosterooni-östrogeeni suhte.8
- Neerupealiste kurnatus. Sellega seotud kortisooli taseme tõus mõjub negatiivselt testosterooni tasemele. Stressi tõttu haktakse testosterooni asemel tootma rohkem kortisooli.9
- Kilpnäärme ainevahetuse häired. Kilpnäärme ainevahetuse tasakaalustamine võib normaliseerida ka testosteroonitaseme.10
- Häiritud maksa funktsioon võib viia selleni, et ei toodeta piisavalt androgeenseid prekursoreid (kolesterooli ja skvaleeni), mis on olulised testosterooni tootmisel. Selle tulemusel jäävad muud steroidhormoonid maksas ümber töötlemata, mis omakorda mõjutab testosterooni ja östrogeeni suhet
- Madal vaba testosterooni tase võib tekkida mitmete ravimite manustamisel ja ülekaalulisuse tulemusel11, ksenoöstrogeenidega kokkupuutel (nt plastikkarbid ja toidunõud), anaboolsete steroidide kasutamisel, alkoholi liigtarbimisel ja krooniliste haiguste korral12.
Hormonaalsüsteemi tasakaalustamine
Madala testosteroonitasemega seotud probleemide puhul aitab hästi toitumise muutmine, Meeste puhul tuleks jälgida, et testosterooni ja östrogeeni tase oleks paigas. Selle puhul tuleks kindlaks teha, et veresuhkur on tasakaalus, menüüs oleks normaalselt valku ja rohkelt aedvilju. Vähendada tuleks alkoholi tarbimist ja suitsetamist. Kui ülekaalulisus on probleemiks, tuleks ka sellega tegeleda.
Testosterooni tootmine sõltub paljudest toitainetest. Tsink, B5-vitamiin13, A-vitamiin14 ja magneesium15 toetavad testosterooni tootmist ja õiget fuktsioneerimist kehas. D-vitamiin reguleerib östrodiooli ja testosterooni tootmist teatud kudedes ning alandab ensüüm aromataasi aktiivsust, mis on seotud östrogeeni liiaga.16,17
- Beeta-sitosterool parandab nende meeste elukvaliteeti, kellel on prostate suurenemine ning seda läbi verevoolu parandamise18
- Nõgesejuur vähendab suguhormoone siduva globuliini hulka, vähendab seotud testosterooni hulka ja aromataasi aktiivsust. See omakorda alandab östrogeeni ja tõstab testosterooni taset19
- Tsink kaitseb testosteroonitaseme languse20ning prostatavähi eest21
- GLA (gammalinoleenhape), mida leidub kanepiõlis ja -seemnetes ning kurgirohu- ja kuningakepiõlis, vähendab ensüüm aromataas-5 aktiivsust22
- Stressist tulenev neerupealsete ülekoormatus võib olla üks põhjuseid, miks tekivad endokriinsüsteemi probleemid. Korea ženšenn on tuntud adaptogeen, mis tõstab energiataset, parandab vaimset võimekust, toimetulekut stressiga ning aitab veresuhkrutaset stabiliseerida.23
- Fosfatidüülseriin alandab kortisooli taset ja tõstab testosterooni taset.24
- Jood võib aidata stimuleerida kilpnääret, mis omakorda toetab testosterooli tootmist.
- Lisaks on oluline toetada ka veresoonte ja prostata kudede tervist, mis võivad suguhormoonide taseme kõikumistest kergesti kahjustada saada. Lükopeen25, viinamarjaseemne ekstrakt26 ja E-vitamiin27 on võimsad antioksüdandid, mis neid kudesid kaitsevad.
Meeste viljakus
Meeste viljatuse probleemidel on kolm peamist põhjust:
1. Pretestikulaarsed. Häired munandite fuktsioneerimises võivad endaga kaasa tuua hüpogonadismi – suguelundite aktiivsuse vähenemise, mille tulemusel toodetakse ka vähem suguhormoone.
2. Testikulaarsed. Probleemid sperma kvaliteedi ning sperma hulgaga, mis 30 % juhtudest on teadmata põhjusega.28 L-arginiin osaleb sperma produktsioonis29, L-karnitiin mängib olulist rolli nii sperma tootmisel kui ka selle kvaliteedi säilitamisel30. Tsink31,32, seleen33 ja foolhape34 osalevad spermatogeneesis ning mõjutavad sperma liikuvust, struktuuri ja funktioneerimist. D-vitamiini seostatakse seemnerakkude kvaliteediga35 ja oomega-3 rasvhappeid36 sperma hulgaga. Kalaõlis leiduv DHA toetab sperma strukturaalset moodustumist37 . Q-10 vitamiin parandab sperma kontsentratsiooni, liikuvust ja koostist38 . E-vitamiin võib viljakust parandada, vähendades vabade radikaalide kahjustusi spermarakkudele39 .
3. Posttestikulaarsed. Need on seisundid, mis mõjutavad genitaalsüsteemi, näiteks erektsioonihäired, prostatiit ja teised ejakulatsiooniga seotud probleemid. Südame-veresoonkonna probleemid sageli soodustavad ka erektsioonihäireid. L-arginiin40 ja niatsiin41 suurendavad lämmastikoksiidi hulka, mis on abiks erektsioonihäirete puhul. Oomega-3 rasvhapped ja antioksüdandid aitavad vähendada prostatiidiga seotud põletikke.
Kokkuvõte
Seega- kuidas siis hormoonid mõjutavad meeste tervist? Võib öelda, et sageli soodustavad hormonaalsüsteemi häireid teiste elundkondade probleemid, näiteks insuliinresistentsus, madal kilpnäärme aktiivsus, maksa talitluse häired jms. Samas võib ka hormonaalne tasakaalutus ise muude tervisehäirete kujunemist soodustada ja niimoodi tekib justkui surnud ring. Seetõttu on väga oluline läheneda inimesele tervikuna, võttes arvesse toitumist, liikumisharjumusi, vanust ning konkreetse isiku eripärasid.
Seotud tooted
Allikad
1. Diver et al. Diurnal rhythms of serum total, free and bioavailable testosterone and of SHBG in middle-aged men compared with those in young men. ClinEndocrinol. (Oxf) 2003; 58:710–717.
2. Deschenes, et al. Aged men display blunted biorhythmic variation of muscle performance and physiological responses. Journal of Applied Physiology 2002: 92, 2319-2325.
3. Pi et al. Multiligand Specifiity and Wide Tissue Expression of GPRC6A Reveals New Endocrine Networks. Endocrinology. 2012 May; 153(5): 2062–2069.
4. Pi et al. Multiligand Specifiity and Wide Tissue Expression of GPRC6A Reveals New
Endocrine Networks. Endocrinology. 2012 May; 153(5): 2062–2069.
5. Krieg et al. Effect of aging on endogenous level of 5 alpha-dihydrotestosterone, testosterone, estradiol, and estrone in epithelium and stroma of normal and hyperplastic human prostate. J ClinEndocrinolMetab. 1993 Aug;77(2):375-81.
6. Ellem et al. Treating prostate cancer: a rationale for targeting local oestrogens. Nat Rev Cancer. 2007 Aug;7(8):621-7.
7. Wehr et al. Low free testosterone is associated with heart failure mortality in older men referred for coronary angiography. Eur J Heart Fail. 2011. May;13(5):482-8.
8. Rubinow et al. Acute testosterone deprivation reduces insulin sensitivity in men. ClinEndocrinol (Oxf). 2012 Feb;76 (2):281-8.
9. Mehta et al. Testosterone and cortisol jointly regulate dominance: evidence for a dualhormone hypothesis. Horm Behav. 2010 Nov;58(5):898-906.
10. World Health Organization (2007) Iodine defiiency in Europe: WHO.
11. Kelly et al. Testosterone: a metabolic hormone in health and disease. J Endocrinol. 2013. Apr 29;217(3): R25-45.
12. Pantalone KM, Faiman C. Male hypogonadism: more than just a low testosterone. Cleve Clin J Med. 2012 Oct;79(10):717-25.
13. Yamamoto et al. Effects of pantothenic acid on testicular function in male rats. J Vet Med. Sci. 2009 Nov;71(11):1427-32.
14. Livera et al. Regulation and perturbation of testicular functions by vitamin A. Reproduction. 2002 Aug;124(2):173-80.
15. Maggio et al. Magnesium and anabolic hormones in older men.Int J Androl. 2011 Dec;34(6 Pt 2):e594-600
16. Pilz S et al Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. HormMetab. Res. 2011 Mar;43(3):223-5.
17. Jensen et al. Vitamin D metabolism, sex hormones, and male reproductive function. Reproduction (2012) 144 135–152.
18. Klippel et al. A multicentric, placebo-controlled, double-blind clinical trial of ß-sitosterol (phytosterol) for the treatment of benign prostatic hyperplasia.Br J Urol 1997;80:427–32.
19. European Medicines Agency, 2012. Assessment report on Urticadioica L., Urticaurens. L., their hybrids or their mixtures, radix Based on Article 16d(1), Article 16f and Article 16h of Directive 2001/83/EC.
20. Kilic M et al. Effect of fatiguing bicycle exercise on thyroid hormone and testosterone levels in sedentary males supplemented with oral zinc. NeuroEndocrinolLett. 2007 Oct;28(5):681-5.
21. Wei et al. Differential expression of metallothioneins (MTs) 1, 2, and 3 in response to treatment in human prostate normal and malignant cells and tissues.Mol Cancer. 2008 Jan 21;7:7.
22. Liang et al. “Inhibition of steroid 5 alpha-reductase by specifi aliphatic unsaturated fatty acids” Biochem J 1992 Jul 15;285 ( Pt 2):557-62.
23. Mucalo et al. Effect of American ginseng (Panaxquinquefolius L.) on glycemic control in type 2 diabetes.CollAntropol. 2012 Dec;36(4):1435-40.
24. Starks et al. The effects of phosphatidylserine on endocrine response to moderate intensity exercise. J IntSoc Sports Nutr. 2008 Jul 28;5:11.
25. Rao et al. Role of antioxidant lycopene in cancer and heart disease.J Am CollNutr. 2000 Oct;19(5):563-9. Review.
26. Packer et al Antioxidant activity and biologic properties of a procyanidin-rich extract from pine bark Free RadicBiol Med 1999 Sep; 27(5-6): 704-24.
27. Salonen et al. Antioxidant supplementation in atherosclerosis prevention (ASAP) study: a randomized trial of the effect of vitamin E and C on 3-year progression of carotidatherosclerosis. J Intern Med 2000;248:177–86.
28. Cavallini. Male idiopathic oligoasthenoteratozoospermia.Asian J Androl. 2006 Mar;8(2):143-57. Mroueh A. Effect of arginine on oligospermia.FertilSteril 1970:21:217–9).
29. Costa M, Canale D, Filicori M, et al. L-carnitine in idiopathic asthenozoospermia: a multicenter study. Andrologia 1994;26:155–9.
30. Vitali et al. Carnitine supplementation in human idiopathic asthenospermia: clinical results. Drugs Exp Clin Res 1995;21:157–9).
31. Abd –Allah et al, Proinflmmatory and oxidative stress pathways which compromise sperm motility and survival may be altered by L-Carnatine. Oxid Med Cell Longv. (2009) April-June 2(2):73-81.
Henkel R et al. Molecular aspects of declining sperm motility in older men. FertilSteril.2005 Nov;84(5):1430-7.
32. Yamaguchi et al. Zinc is an essential trace element for spermatogenesis. ProcNatlAcadSci U S A. 2009 Jun 30;106(26):10859-64.
33. Scott et al.The effect of oral selenium supplementation on human sperm motility. Br J Urol 1998;82:76–80).
34. Boxmeer et al. Low folate in seminal plasma is associated with increased sperm DNA damage. FertilSteril 2009) Aug.;92 (2):584-56.
35. Yang et al. Associations between testosterone, bone mineral density, vitamin D and semen quality in fertile and infertile Chinese men. Int J Androl. 2012 Jun 19.doi: 10.1111/j.1365-2605.2012.01287
36. Safarinejad, et al Relationship of omega-3 and omega-6 fatty acids with semen characteristics, and anti-oxidant status of seminal plasma: A comparison between fertile and infertile men, Clin. Nutr. 2010, 29, 100-105.
37. Roqueta-Rivera et al. Defiency in the Omega3 Fatty Acid Pathway results in failure of Acrosome BioGenesis in Mice. Biol Reproduction 2011, 85(4):721.
38. Safarinejad. The effect of coenzyme Q(10) supplementation on partner pregnancy rate in infertile men with idiopathic oligoasthenoteratozoospermia: an open-label prospective study. International Urology and Nephrology (2012 Jun;44(3):689-700).
39. Bayer. Treatment of infertility with vitamin E. Int J Fertil 1960;5:70–8.
40. Klotz et al. Effectiveness of oral L-arginine in fist-line treatment of erectile dysfunction in a controlled crossover study. Urol Int. 1999;63(4):220-3.
41. Ng et al. Effect of niacin on erectile function in men suffering erectile dysfunction and dyslipidemia. J Sex Med.2011 Oct;8(10):2883-93.