Mis on kollageen?

Kas teadsid, et kuni 35 % kõigist kehas leiduvatest valkudest moodustab ühte kindlat tüüpi proteiin? See valk on võtmetähtsusega meie sidekoe jaoks, mida leidub kehas väga laialdaselt. Sidekude seob kokku, hoiab ja tugevdab teisi keha kudesid ning ümbritseb ja kaitseb organeid. Sellest moodustatakse meie ligamendid, kõõlused, nahk, liigesed, kõhred, luud ja isegi soolestiku sisepind, veresooned ja hambad! Seetõttu on tegemiselt KÕIGI meie keha kudede ja organite funktsioneerimise ja  koospüsimise jaoks absoluutselt hädavajaliku komponendiga.


Kollageen

Loomulikult räägime kollageenist. Võib-olla sa oled kollageenist kuulnud näokreemi reklaamide vahendusel, kuid tegelikult on see oluline palju enamate keha funktsioonide jaoks kui pelgalt kortsude ennetamine.

Nagu iga teine valk, koosneb kollageen pika ahelaga aminohapetest. Kollageeni muudab eriliseks kõrge proliini ja glütsiini sisaldus. Kollageeni sünteesil on olulised mitmed vaheetapid ja ensümaatilised protsessid, mille tulemusena moodustatakse kolmedimensiooniline ja väga kohanemisvõimeline struktuur. Need ensüümid, mille abil kollageeni moodustatakse, vajavad toimimiseks C-vitamiini. Ilma piisava C-vitamiini varuta ei toimi need protsessid efektiivselt ja ilma piisava kollageeni varuta jääb meie sidekude nõrgaks, mistõttu tekivad probleemid liigeste, naha ja luudega.

Kõigil meie kudedel, sealhulgas liigestel ja nahal, on veidi erinev struktuur. Mõned on elastsemad ja venivamad (näiteks kõõlused), teised jällegi jäigemad ja tugevamad (näiteks luud). Lisaks kollageenile leidub ka teisi olulisi molekule, mis omavahel seonduvad, moodustades kindlat tüüpi omaduste ja funktsioonidega sidematerjali – näiteks hüaluroonhape, glükoosamiin  ja kondroitiin. Kollageen on justkui alustala, mille külge teised komponendid kinnituvad, näiteks luude puhul seonduvad kollageeniga mineraalid kaltsium, fosfor ja magneesium.
 

Tundemärgid, et sidekude on nõrk või kollageeni süntees on vähenenud:

 • Naha elastsuse vähenemine, lodevus, kortsud, kergesti tekkivad sinikad
 • Probleemid liigestega, näiteks artriit, liigeste jäikus ja valu
 • Sagedased spordivigastused, näiteks ligamentide rebendid
 • Kapillaaride purunemine näos (nn. ämblikveenid)
 • Probleemid luudega– osteopeenia, osteoporoos, mõrad
 • Haruldased seisundid nagu liigeste hüpermobiilsuse sündroom (BJHS) ja Ehlers-Danlosi sündroom, mida tavaliselt põhjustavad geneetilised mutatsioonid, mille tulemused häirub kollageeni tootmine, töötlemine ja struktuur
 • Soolestiku läbilaskvus 
 • Põletikulised seisundid, mille tulemusel on suurem tõenäosus kollageeni kahjustuste tekkeks
 • Kollageeni süntees väheneb vanusega

 

Kõik kollageeni tüübid ei ole võrdsed

Meie keha toodab erinevat tüüpi kollageeni, näiteks 1-, 2-, 3-tüübi kollageen jne. Vaatamata sellele, moodustab kehas toodetud kollageenist kõige suurema osa 1. tüübi kollageen. Kuigi kollageeni on saadaval erinevate toidulisandite ja pulbrite kujul, ei ole sugugi kindel, et meie keha neis leiduvat kollageeni kasutada saab. Kollageeni molekul on küllaltki suur ja see lõhustatakse maos, mis omakorda vähendab selle kasulikkust. Seetõttu on oluline valida õiget tüüpi kollageeni, mille toime on uuringutega tõestatud. Selline on näiteks merekollageen, mis sarnaneb kõige rohkem inimese kehas leiduva kollageeniga, läbides kergesti sooleseina ning jõuades kiiresti kudedesse1,2,3. Merekollageen parandab naha elastsust4, niisukusesisaldust ning vähendab kortse5. Merekollageen parandab kehas glükosaminoglükaanide (GAGs) tootmist, mis on oluliseks komponendiks liigeste, ligamentide ja kõõluste moodustamisel6.


Me peaksime toetama oma keha võimet kollageeni toota ja takistama selle kahjustumist. Saame oma kehale pakkuda toitaineid, mis toetavad sidekoe tervist.

 • C-vitamiin paradandab kollageeni sünteesi, toetades kofaktorina hüdroksülaasi ensüümide tööd.7,8
 • Rutiin on flavonoid, mis toimib antioksüdandina.9,10 Rutiin toetab vereringet, vähendab veresoonte haprust ja läbilaskvust. Rutiin on oluline toitaine varikoossete veenide korral ning vähendab sinikate teket.11
 • Hesperidiin aitab kollageeni sidekudedesse viia12 ja vähendada põletikke.13
 • Hüaluroonhape on viskoosne aine, mida leidub erinevates sidekudedes, näiteks naha, kõhrede, lihaste ning mõningate organite (aju ja silmade) koostises. Seda leidub ka sünoviaalvedelikus, mis aitab niisutada liigeseid ja vähendada hõõrdumist ning naha epidermises, aidates nahka kaitsta ja niisutada14. Hüaluroonhape võib vähendada kortse ning muuta naha läikivamaks ja pehmemaks15. Kuiva naha korral aitab see parandada naha niiskusesisaldust16 ning hülaluroonhappe pikemaajaline manustamine võib isegi osteoartriidi sümptomeid leevendada.17
 • Kibuvitsamarjad sisaldavad rohkem C-vitamiini kui tsitruselised18 ja neil on tugev antioksüdantne toime.19 Kibuvitsa põletikuvastaste ja antioksüdantse omaduste tõttu on need heaks vahendiks liigeste toetamisel ning osteoartriidi leevendamisel 20, aidates vältida liigeskõhrede lagunemist.21
 • Nukleotiidid on orgaanilised komponendid, mis kuuluvad RNA ja DNA koostisesse. Nukleotiidid on olulised rakkude jagunemise seisukohalt22 ning need aitavad parandada ja uuendada kahjustunud kudesid.22
 • Glükoosamiin (ning sellega seotud teised komponendid nagu kondroitiin) moodustab glükosamiinglükaane, mis aitavad vähendada kollageeni lagunemist ning vabade radikaalide moodustumist.23
 • Antioksüdandid nagu marja- ja kirsiekstrakt ning viinamarjaseemne25- ja männikoore26 ekstrakt aitavad vähendada kollageeni lagunemist.


Need koostisosad üheskoos on palju võimsad kui iga üksik aine eraldi. Kuna kollageeni leidub väga paljudes kehaosades, võib selle tootmise toetamisel olla meie tervisele väga positiivne toime.

kollageeni kompleks


BioCare' laiatoimeline kollageeni kompleks

BioCare’i laiatoimeline kollageeni kompleks sisaldab kehaomast kalast saadud 1. tüübi merekollageeni ja teisi toitaineid, mis toetavad keha võimet toota kollageeni ning takistavad selle kahjustumist. Näiteks on kollageeni kompleksi koostises C-vitamiin, mis soodustab kollageeni tootmist, ning kibuvitsamarjad, millel on tugev antioksüdantne toime. Kibuvitsa põletikuvastased omadused aitavad vältida ka liigesekõhrede kulumist ning on abistav vahend osteoartriidi korral.

Maksimaalse kasuliku toime saamiseks on BioCare kollageeni kompleksis merekollageen kombineeritud hüaluroonhappe ning nukleotiididega. Hüaluroonhape on viskoosne aine, mis aitab nahka toita ja niisutada ning vähendada liigeste hõõrdumist. Nukleotiidid on orgaanilised komponendid, mis aitavad kahjustunud kudesid parandada ja uuendada.

BioCare kollageeni kompleksi  koostisosad on spetsiaalselt valitud, kuna need on üheskoos palju võimsamad kui eraldi ja aitavad märgatavalt tõsta kollageeni tootmist ning imendumist kehas, millel on tervisele rohkelt positiivseid mõjusid.


Seotud tooted

Osteoplex luudele 90

34,73 €Allikad:

[1] De Luca C, et al. Skin Antiageing and Systemic Redox Effects of Supplementation with Marine Collagen Peptides and Plant-Derived Antioxidants: A Single-Blind Case-Control Clinical Study. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:4389410.
[2] Ichikawa, S. et al., 2010, Hydroxyproline-containing dipeptides and tripeptides quantified at high concentration in human blood after oral administration of gelatine hydrolysate. International Journal of Food Sciences and Nutrition, 61 (1):52-60
[3] Shigemura, Y. et al., 2014, Dose-dependent changes in the levels of free and peptide forms of hydroxyproline in human plasma after collagen hydrolysate ingestion, Food Chemistry, 159:328-332
[4] De Luca C, et al. Skin Antiageing and Systemic Redox Effects of Supplementation with Marine Collagen Peptides and Plant-Derived Antioxidants: A Single-Blind Case-Control Clinical Study. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:4389410.
[5] Inoue N, Sugihara F, Wang X. Ingestion of bioactive collagen hydrolysates enhance facial skin moisture and elasticity and reduce facial ageing signs in a randomised double-blind placebo-controlled clinical study. J Sci Food Agric. 2016;96(12):4077-81.
[6] Asserin J, et al. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebocontrolled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015;14(4):291-301.
[7] Murad et al Proc.Natl.Acad.Sci.USA 78(5)
[8] Boyera et al. Effect of vitamin C and its derivatives on collagen synthesis and crosslinking by normal human fibroblasts. Int J Cosmet Sci. 1998; 20 (3): 151-8.
[9] Kostyuk VA, Potapovich AI. Antiradical and chelating effects in flavonoids protection against silica induced cell injury. Arch Biochem Biophys 1998 Jul 1;355(1):43-8
[10] Escarpa A, Gonzalez MC. High performance liquid chromatography with diode-array detection for the determination of phenolic compounds in peel and pulp from different apple varieties. J Chromatogr A. 1998 Oct 9;823(1-2):331-7
[11] Clement D L. Management of venous edema: insights from an international task force. Angiology. 2000; 51:13-17
[12] Balakrishnan, Menon. Effect of hesperidin on matrix metalloproteinases and antioxidant status during nicotine-induced toxicity. Toxicology. 2007; 238 (2-3): 90-8.
[13] Choi et al. Hesperidin inhibits expression of hypoxia inducible factor-1 alpha and inflammatory cytokine production from mast cells. Mol Cell Biochem. 2007; 305: 153-61.
[14] Oe M, et al. Oral hyaluronan relieves knee pain: a review. Nutrition Journal. 2015;15:11.
[15] Oe M, et al O. Oral hyaluronan relieves wrinkles: a double-blinded, placebo-controlled study over a 12-week period. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2017;10:267-273.
[16] Kawada C, et al. Ingested hyaluronan moisturizes dry skin. Nutrition Journal. 2014;13:70.
[17] Tashiro T, et al. Oral Administration of Polymer Hyaluronic Acid Alleviates Symptoms of Knee Osteoarthritis: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study over a 12-Month Period. The Scientific World Journal. 2012;2012:167928.
[18] Roman et al. Bioactive compounds and antioxidant activity of Rosa canina L. biotypes from spontaneous flora of Translyvania. Chem Cent. J. 2013; 7: 73
[19] Tumbas et al. Effect of rosehip (Rosa canina L.) phytochemicals on stable free radicals and human cancer cells. J Sci Food Agric. 2012 Apr; 92 (6): 1273-81
[20] Winther, K, Apel, K, Thamsborg, G., A powder made from seeds and shells of a rose-hip subspecies (Rosa canina) reduces symptoms of knee and hip osteoarthritis: a randomised, double-blind placebo-controlled trial. Scand J Rheumatol. 2005 Jul-Aug; 34 (4): 302-8
[21] Schwager et al. A novel rose hip preparation with enhanced anti-inflammatory and chondroprotective effects. Mediators Inflamm. 2014; 2014: 105710
[22]Hess JR, Greenberg NA. ‘The role of nucleotides in the immune and gastrointestinal systems: potential clinical applications
[23] Verkerk R. ‘Nucleotides: Speculation on lifestyle-Induced Essentiality’. NHD Magazine. 2011: 67:29-32
[24] Tiku et al. Glucosamine prevents in vitro collagen degradation in chondrocytes by inhibiting advanced lipoxidation reactions and protein oxidation. Arthritis Res Ther. 2007; 9 (4) :R76.
[25] Boniface, Robert. Effect of anthocyanins on human connective tissue metabolism in the human. Klin Monbl Augenheilkd. 1996; 209(6): 368-72.
[26] Grimm et al. Inhibition of NF-κB activation and MMP-9 secretion by plasma of human volunteers after ingestion of maritime pine bark extract. Journal of Inflammation. 2006; 3: 1.