Vaimne heaolu

Kuuluvuse tunne

Seotuse tunne on osaliselt seotud ajukeemiaga. Tunda end rõõmsa ja rahulikuna ning osana milleski suuremast, on kõik seotud neurotransmitterite tasakaaluga. Näiteks madal atsetüülkoliini tase võib põhjustada vaimset kurnatust, madal GABA (mis on samuti üks neurotransmitteritest, gamma-aminobutüürhape) muudab aga ärevaks, madal dopamiinitase jätab alamotiveerituks, samas kui madal serotoniin muudab lihtsalt rõõmutuks. Oluline on ka ümbritsev tugivõrgustik. Oleme loodud sotsiaalseteks olevusteks, mis annab meile kuulumisvajaduse.

Luues rahu, vastupidavust ja head und

GABA paneb meid sõna otses mõttes lõõgastuma. Lisaks sellele, et GABA toimib meie ajus, mõjutab see ka lihaste toonust ja pinget – aidates lihastel end pingevabamalt tunda. Topelt lõõgastus! GABA toodetakse glutamaadist, mille eelühendiks on glutamiin.  Kofeiin pärsib GABA mõju, nii et kui soovid rohkem GABAt, joo vähem kohvi ja kofeiinisisaldusega teed.

Kuid ära unusta magneesiumi.  See imeline mineraalaine suurendab vastupidavust, toetab närvisüsteemi ja vähendab pingeid – see on suurepärane ka hea ööune jaoks. 

Adaptogeenid on samuti väärtuslikud aidates kehal stressiteguritega kohaneda, nii et oleksime vastupidavamad. Üks hea näide neist on Ashwagandha, mis on õigustatult teeninud oma koha ülekoormatud tunnete vähendajana. Ka rodioola on tuntud oma adaptogeensete omaduste poolest.

 

Toitainelised ehitusplokid vaimse heaolu toetuseks

Vaimne hea enesetunne algab samuti põhitõdedest. Oomega-3-rasvhapped, B-vitamiinid,  magneesium ja tsink  on kõik olulised tegurid aju toimimiseks ja heaks meeleoluks. Täiusta oma toitumist rasvase kala, täisteraviljade, pähklite ja seemnetega ja rohke roheliste lehtviljadega ning köögiviljadega. 

Kui tarbid neid toite vähe või üldse mitte, siis aitab puudujääke korvata näiteks kalaõli lisand, multivitamiin  ja magneesium.

 

Põletik, mikrobioota ja Sinu vaimne tervis

Kõrged põletikumarkerid on seotud madala meeleoluga. Sellest järeldub, et põletikuvastane dieet on hea viis vaimse tervise toetamiseks. Oomega-3-rasvhapped  on siin taas elutähtsad, moodustades hormoonitaolisi aineid, mis aitavad vähendada põletikku. Oluline on süüa rohkelt köögivilju ja puuvilju, mis annavad antioksüdantseid fütotoitaineid - lisa rohkelt kurkumit ja ingverit, vürtse, mis on tuntud oma põletikuvastase toime poolest.

See mõjutab ka soolestiku mikrobiootat, suurendades heade bakterite mitmekesisust ja arvukust, mis, nagu me teame, mängivad rolli nii meeleolu kujunemises, kui ka ärevuse ja stressi korral. Söö igapäevaselt „elus“ jogurtit, keefiri ja/või teisi fermenteeritud toiduained, mis on rikkad elusate bakterite poolest, nagu kimchi ja hapukapsas, et oma mikrobioota mitmekesisust turgutada. Kui neid aga ei tarbi regulaarselt, tasub oma organismi turgutada aegajalt probiootikumidega.  

 

Valik tooteid närvisüsteemi toetuseks -20% kuni 31. maini

HN B kompleks 30 kaps

15,82 €

12,65 €

HN Supermagneesium 90 kaps

32,74 €

26,20 €