Kuidas tulla toime stressi ja kurnatusega?
Kas tunned end stressist kurnatuna, väsinuna, samas suutmatust puhata, sul on raske hommikuti ärgata, aga võimatu lõõgastuda ja uinuda? Kas toetud energia saamiseks kohvile ja magusale toidule, sul on pidevad isud, kas siis soolaste või magusate snäkkide järgi, sind saadavad kehv meeleolu ja motivatsioonipuudus ning oled kimpus kaalu säilitamisega (eelkõige vöökohal)?
Kui tunned end neis punktides ära, peaksid kaaluma oma stressimehhanismide ja -hormoonide toetamist.
Me peaksime ärgates olema erksad ja energilised ning järkjärguliselt õhtuks väsima, et ette valmistuda uinumiseks. Stress on tänapäeva ühiskonnas vältimatu – pidevad teavitused telefonis, suur töökoormus, suhteprobleemid, finantsilised mured, tihe pereelu ja püüd säilitada töö-eraelu tasakaalu. Ei ole oluline mitte kui palju stressiallikaid meil on, vaid pigem see, kuidas me nendega hakkama saame.
Stress ja neerupealised
Neerupealised käituvad kui meie energia tagavara süsteemid. Nende roll on toota hormoone nagu kortisool, aldosteroon, DHEA, androgeensed steroidid, adrenaliin ja noradrenaliin. Need hormoonid aitavad reguleerida ainevahetust, immuunsüsteemi, vererõhku, stressivastust, ärkveloleku tsüklit.
Neerupealised teevad tihedat koostööd närvisüsteemiga, et kiiresti vastata muutustele meie ümber. Kui oleme aktiivsed või stressis on meil aktiivne sümpaatiline närvisüsteem (võitle või põgene) ja neerupealised vabastavad adrenaliini ja noradrenaliini, mis võimendavad valvsust, tähelepanu ja reaktsiooni. Nendele järgnevalt vabastatakse 15-30 minuti jooksul kortisool. See ei ole probleem, kui stress on lühiajaline, sest siis peaksime naasma parasümpaatilisse olekusse (puhka ja seedi), mis võimaldab meil paraneda ja seedida. Kui stress aga muutub krooniliseks, viib see meid tasakaalust välja, põhjustab närvisüsteemi sümpaatilist vastust liiga tihti, ega anna aega puhkamiseks ja paranemiseks. Võime muutuda kortisooli suhtes tundetuks, mis põhjustab madala kortisooli taseme ärkamisel ja kõrge taseme õhtul, jättes meid hommikul voodisse ja õhtul ärkvele. Krooniline stress võib mõjutada viljakust, kilpnäärme tervist, immuunfunktsiooni, seedimist, põletikutaseme tõusu kehas.
Närvisüsteemi toetamine
Kui aga tunned lisaks stressile ja ülekoormusele, et oled pigem rahutu, äkiline ja ärritud kergesti, siis võiksid toetada oma närvisüsteemi. Kui meie närvisüsteem toimib hästi, suudame oma ümbritseva keskkonnaga sobivalt „suhelda“ – meil on hea tuju, oleme motiveeritud ja seltskondlikud, suudame reageerida stressile, samas ka uuesti lõõgastuda ja hästi magada.
Võtmetähtsusega on ka D-vitamiin, sest D-vitamiini retseptoreid leidub üle kogu aju ja eriti meeleoluga seotud piirkondades. Halva meeleolu ja sessoonnse meeleoluhäirega inimestel on leitud kehas madal D-vitamiini tase. Ka kurnatust ja väsimust seostatakse madala D-vitamiini tasemega. Ka päikeserohketel kuudel võib D-vitamiini tase madalaks jääda, kuna tänapäevane eluviis on väga siseruumide-keskne (näiteks töö siseruumides) ja liiga vähesed toidud on D-vitamiinirikkad. Teised madala D-vitamiini taseme riskitegurid on: rasedus ja rinnaga toitmine, kõrge iga, kaetud või tume nahk, ülekaal, madal magneesiumi tase (magneesiumit on vaja D-vitamiini aktiveerimiseks; kui magneesiumi tase on madal, näiteks kõrge stressi korral on keha magneesiumivajadus kõrgem, võib see mõjutada D-vitamiini taset), geneetilised iseärasused, kus D-vitamiini retseptoreid kodeerivates geenides on variatsioon, mis muudab D-vitamiini omastamise raskemaks.
Nõuanded stressiga toimetulekuks ja keha toetamiseks
Kui Sul on energiapuudus või vastupidi, närvid on ülemääraselt pingul, saad end aidata tehes korrektuure elustiilis ja toitumises.
Me saame aidata oma närvisüsteemil optimaalselt toimida, et meie vaimne tervis oleks korras, meil oleks hea olla ning oleksime produktiivsed ja loovad, meie energiatase optimaalne, vähendada stressi ja tunda end ka puhanuna. Jagame Sinuga mõningaid kasulikke nõuandeid oma keha toetamiseks nii toidulisandite abil kui ka läbi elustiili muudatuste.
- Proovi välja selgitada, mis tekitab Sinus stressi – kirjuta need üles või räägi neist.
- Muuda oma mõtteviisi – õpi olema rohkem siin ja praegu ja hindama lihtsaid asju elus. Pea igapäevaselt tänupäevikut, kirjutades üles kolm asja, mille üle oled sel päeval kõige tänulikum.
- Loo hea õhtu- ja unerežiim. Leia rutiin ja proovi magada öösel 7-9 tundi. Korralik välja puhkamine säilitab energiat järgmiseks päevaks. Maga jahedas ja pimedas toas.
- Suurenda kokkupuudet valgusega päevasel ajal (mine jalutama, vaata tööl olles aknast välja) ja vähenda sinise valgusega kokkupuudet õhtusel ajal (kasuta öörežiimi elektroonilistel seadmetel, või proovi sinist valgust blokeerivaid prille).
- Püüa leida iga nädal aega tegevusteks, mis sulle rõõmu pakuksid ja sind lõõgastaksid. Eriti kasulik oleks, kui see hõlmaks ka sinu meeli – muusika kuulamine, kuum vann eeterlike õlidega.
- Too liikumine oma igapäeva osaks: kõnni, tee joogat, jookse, mängi pallimänge, valikuid on palju. Treening võib Sinu vaimsele seisundile kasu tuua endorfiine vabastades ja pingeid leevendades.
- Kontrolli oma D-vitamiini taset ja viibi päevavalguse käes vähemalt 20 minutit päevas.
- Proovi mediteerimist või tee lihtsaid hingamisharjutusi: hinga neljani lugedes sisse, hoia neljani lugedes hinge kinni ja hinga välja neljani lugedes – võta iga päev 5-10 minutit aega, et keskenduda sügavale hingamisele. Hingamisel on otsene mõju meie parasümpaatilisele närvisüsteemile.
- Hoia oma veresuhkru tase stabiilsena, et vältida energia kõikumisi – regulaarsed toidukorrad, mis sisaldavad ka valguallikaid (kvaliteetne linnuliha, muna, kaunviljad, lahjad piimatooted, maheda päritoluga liha) ja köögivilju, vähem süsivesikuterikkaid toiduaineid, töödeldud toitu ja suhkruid.
- Kontrolli oma stimulantide kasutamist – mitte rohkem kui üks tass hea kvaliteediga kohvi hommikusöögiks. Suuna end rohkem jooma taimeteesid, nagu kummel, sidrunhein, roheline tee.
- Võta eesmärgiks süüa kaks-kolm portsjonit rasvast kala (nt lõhe, sardiinid, heeringas) nädalas või võta vetikatest saadud oomega-3 lisandit kui oled vegan. Oomega-3-rasvhapped on olulised ka selleks, et rakumembraanid (sealhulgas närvirakkude) oleks terved.
- Suurenda roheliste lehtviljade tarbimist – spinat, lehtkapsas, brokoli – milles on rikkalikult energia tootmiseks ja närvisüsteemi toetamiseks vajalikku folaati ja magneesiumit. Minimaalselt üks portsjon päevas.
- Toeta metülatsiooni – Lisa menüüsse B12 ja B- vitamiinide rikkad toidud (peamiselt liha ja mereannid). Kui oled taimetoitlane, soovitame tarbida B12 lisandit.
- Võta eesmärgiks saada oma toidust kätte järgmised toitained:
- B-vitamiinid: avokaado, täisteraviljad, maks, marjad, roheline lehtvili, pähklid, munad, brokoli, lillkapsas, redis, seened, lõhe, liha, piimatooted.
- Magneesium: rohelised lehtviljad, kõrvits, kõrvitsaseemned, spinat, maasikad, vaarikad, tomatid, kinoa, mustad oad, India pähklid, päevalilleseemned, redis, kakao
- C-vitamiin: tsitruselised, kiivi, mango, papaia, ananass, maasikad, vaarikad, tomatid, kartulid, kapsas, paprika, lehtkapsas, brokoli, tšilli, petersell.
Kui Sul on vaja vähendada rahutust, ärrituvust ja pinges olekut, toetada närvisüsteemi, vaimset tervist ja heaolu, ajutegevust, lõõgastumist ja head und, siis soovitame rahuliku meele kompleksi. Rahuliku meele kompleks on ainulaadne kombinatsioon sidrunmelissist, L-teaniinist, pühast basiilikust ja magneesium bisglütsinaadist toetamaks vaimset tervist ja heaolu, lõõgastumist ja head und.
- Sünergiline koostis – spetsiaalselt valitud ürtide ja toitainete segu, mis toetab närvisüsteemi eelkõige stressi, murede ja ärevuse korral
- Tõhus – närvisüsteemi toetuseks ja väsimuse ning kurnatuse vähendamiseks sisaldab magneesiumi hästi imendavas glütsinaadi vormis.
- Optimaalne tugi – sidrunmeliss, teaniin ja püha basiilik aitavad vähendada stressi, toetavad ajutegevust, lõõgastumist ning vaimset ja füüsilist tervist, samuti und. Sidrunmeliss aitab vähendada rahutust, ärrituvust ja pinges olekut.
- Uudne – sisaldab kontsentreeritud sidrunmelissi ja püha basiiliku ekstrakti, mis on tugevad antioksüdandid.
Kui tunned, et stress, ületöötamine või läbipõlemine on Sind energiast tühjaks teinud ja vaimne tervis vajab toetust, siis võib energiakompleks olla Sulle toetuseks. Energiakompleks on unikaalne kombinatsioon energia tootmise ja vaimse tervise toetamiseks vajalikest toitainetest.
- Sünergiline koostis – eelkõige stressi, ületöötamise ja läbipõlemise tulemusel vähenenud energia taastamiseks spetsiifiliselt valitud taimed ja toitained.
- Tõhus – Vitamiinid C ja B6 toetavad energiatootmist ja aitavad vähendada väsimust ja kurnatust, kroom aitab hoida veresuhkrutasakaalu.
- Uudne – sisaldab vitamiini B5 vaimse tervise ja steroidhormoonide (mida toodavad neerupealised) ainevahetuse toetamiseks.
- Optimaalne tugi – vaimse tervise ja heaolu toetamiseks on lisatud ka adaptogeenseid taimi lagrits, Siberi ženšenn, Rhodiola ja Reishi seen koos magneesiumiga.
Kui Sinu D-vitamiini tase kehas on madal, siis meie populaarseim vitamiin on Biomulsion D-vitamiin, milles on vitamiin D3 kergesti imenduvas vedelas vormis. Lisaks on hea maitsega ja lihtne tarbida. Miks on Biomulsion D-vitamiin parem? Selles lisandis on D-vitamiin emulgeeritud kujul, mis muudab D-vitamiini kõrgelt biokättesaadavaks ja eriti kasulikuks neile, kes on kimpus seedevaevustega või imenduvushäiretega (näiteks mis on seotud sapipõie probleemidega või kui see on üldse eemaldatud).
On palju faktoreid, mis võivad mõjutada energiataset, kuid toetada oma keha õigete toitainetega ja kohendada oma elustiili harjumuse võib anda tulemusi.