Kuidas tõsta immuunsust ja peletada pisikuid?

Sügis- ja talvekuudel muutume teadlikumaks enda ümber ringi liikuvate viirushaiguste suhtes ja hakkame muretsema, kas meie immuunsüsteem on ikka piisavalt tugev, et nakkuste eest kaitset pakkuda. Seda eriti praegusel kogu maailma jaoks raskel ajal, kui alles proovime leida neid õigeid ja efektiivseid meetodeid, et ennast koroonaviiruse eest kaitsta. Üritame vältida seda kohutavat ebamugavust, mida haigus endaga kaasa toob, rääkimata sellest, et haigestumine rikub meie igapäevaelu rütmi.

Me puutume igapäevaselt kokku miljonite erinevate mikroobidega (bakterite ja viirustega) ning teiste võõrkehadega. Nende eesmärk on ellu jääda ning meid peremeesorganismina kasutada –  kinnitudes meie rakkude külge või elades meie kudedes, tuues endaga kaasa korraliku segaduse. Õnneks on kehas olema väga kompleksne ja intelligentne süsteem – immuunsüsteem, mis on meie keha enda kaitsejõud. Immuunsüsteemi ülesanne on kindlaks teha, mis ei kuulu keha juurde, seda uurida ja seejärel otsustada, kas see on kehale kahjulik. Viimasel juhul üritab immuunsüsteem sissetungijat tappa või neutraliseerida. Immuunsüsteem on väga paindlik ja võib muutuda, kohanedes ümbritseva keskkonna ja oludega.


Kuidas oma immuunsüsteemi toetada?

Parim viis kuidas nakkusi vältida, on oma kehas heade bakterite taset tõsta. Ühe uuringu raames anti lastele iga päev probiootikume koos natukese C-vitamiiniga ning selgus, et lapsed jäid harvemini köhasse ja külmetushaigustesse. Isegi kui lapsed haigestusid, ei olnud sümptomid nii tõsised ja seega ei vajanud nad kuigi palju ravi. Samuti ei pidanud need lapsed nii kaua koolist puuduma[1] Edasised uuringud on näidanud, et bakteritüvi Lactobacillus rhamnosus GG on efektiivne hingamisteede nakkuste korral, vähendades haigestumiste hulka, haiguse tõsidust ja kestust lastel[2],[3] Probiootikum, sealhulgas L. rhamnosus GG , võib olla parim asi, mida talve jooksul võtta, et ennetada köhasse ja külmetushaigustesse jäämist.  

Teised toitained, mis mängivad olulist rolli külmetushaiguste ennetamisel:

 • Vitamiin D parandab immuunsüsteemi võimet haigusetekitajaid ära tunda ja nende vastu võidelda, eriti mis puudutab gripiviirust, tuberkuloosi ja hingamisteede nakkusi.[4] Praeguseks on teada ka see, et D-vitamiini madala tase veres seostub koroonaviirusest tingitud haiguse tõsisema kulu, kõrgema haiglasse sattumise ja suremuse riskiga.[18] Peamine looduslik D-vitamiini allikas on päike. Kuna sügis- ja talvekuudel on päikest väga vähe, on oluline D-vitamiini toidulisandina manustada, et vältida D-vitamiini vaegust ja immuunsüsteemi tugevdada
 • Vitamiin A on oluline soolestiku sisepinna tugevdamiseks, mis kaitseb meid erinevate patogeenide eest. A-vitamiin aitab ka immuunrakkude tööd ergutada. [5],[6]
 • Tsink on oluline immuunrakkude aktiivsuse tagamiseks.[7] Samuti seostatakse tsingi madalat taset veres kroonaviiruse raskema kulgemisega.[19]
 • Antioksüdandid on molekulid, mis kaitsevad meie rakke ja kudesid ning vähendavad põletikke. Lisaks teatud vitamiinide ja mineraalainetele kuuluvad antioksüdantide hulka kuuluvad erinevad fütotoitained (flavonoidid), mida leidub näiteks kibuvitsamarjades, mustikates ja teistes marjades. Head antioksüdandid on ka rutiin ja hesperidiin, mida leidub looduslikult tsitrusviljades

Kuigi ülalpoolmainitud toitaineid võib kasutada ennetava vahendina, mis aitavad kaitsta viirushaiguste  eest, võib nendest toitainetest olla kasu ka haiguse ajal. Kui olete juba nakatunud, on kasulik immuunsüsteemile täiendavat toetust pakkuda järgnevate toitainetega:

 • Vitamiin C  parandab immuunrakkude funktsioone ja vähendab viirushaiguste kestust [8]
 • Must leeder sisaldab fütotoitaineid, mis nüristavad viirustuste jätkeid ja takistavad neil rakkudesse sisenemast. [9] Must leeder  tõstab ka immuunsüsteemi aktiivsust gripiga võitlemisel.[10]
 • Salvei takistab bakterite kasvu [11] , sealhulgas tuberkuloosi, nahainfektsioone ja toidumürgitust tekitavate bakterite vohamist.[12]
 • Lüsiin  takistab teatud viiruste (näiteks herpese) paljunemist [13]  ja tõstab immuunsust[14]
 • Beetaglükaanid on looduslikud suhkrud, mida leidub teatud tüüpi seentes. Beetaglükaanid aktiveerivad immuunrakke[15]  ja vähendavad hingamisteede haiguste sümptomite tõsidust ja kestust vanemaealistel[16] ja lastel[17]

  Mida haiguse ajal süüa

Mida haiguse ajal süüa?

Kui sa oled haige, siis tõenäoliselt oled väga väsinud, keha võib valutada ja sul võib olla palavik. See on märk, et su keha üritab võidelda nakkustega ja sind puhkama sundida. Selle asemel, et lihtsalt sümptomitega võidelda ning järjekordse ravimipaki järele haarata, on parem oma keha loomulikke kaitsemehhanisme toetada – rohkem puhata, juua piisavalt vedelikke ning tarbida õigeid toitaineid. Võiksid oma menüüsse lisada järgnevad toidud:

 • Looduslikud põletikuvastased ühendid– küüslauk, ingver, kurkum, salvei, värskelt pressitud sidrunimahl koos sooja vee ja meega (eelistatult kohalik mesi, mida ei ole kuumutatud).
 • Kondipuljongid – kasuta mahekana või veisekonte ning lisa aedvilju, näiteks porgandit, porrut, sibulat ja ürte. Lase sellisel puljongil mõned tunnid madalal tulel podiseda, seejärel kurna. Sellist puljongit tarbi haiguse ajal igapäevaselt.
 • Juurviljamahlad – kui sul ei ole eriti isu, on värsked aedviljamahlad heaks toitainete ja antioksüdantide allikaks.
 • Probiootilised toiduained– hapukapsas, kimchi, miso, maitsestamata jogurt, keefir ja kombucha.
 • Asendamatud rasvhapped – rasvased kalad nagu sardiinid, makrell ja metsik lõhe ning erinevad seemned nagu lina-, chia- ja kanepiseemned.
 • Kookosvesi– kehas vee- ja elektrolüütide tasakaalu taastamiseks.Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga: 

 

Sulle võivad huvi pakkuda ka need artiklid:


Seotud tooted

Nutrisorb D3 ja K2 15ml

25,28 €

Nutrisorb® BioMulsion D 15 ml

14,75 €

11,80 €

Immune Intensive 70 g

23,41 €

EIAllikad

[1] Garaiova I et al. Probiotics and vitamin C for the prevention of respiratory tract infections in children attending preschool: a randomised controlled pilot study. European Journal of Clinical Nutrition. 2015; 69 (3): 373-9.
[2] Hojsak I et al. Lactobacillus GG in the prevention of gastrointestinal and respiratory tract infections in children who attend day care centres: A randomised, double-blind, placebo controlled trial. Clinical Nutrition. 2010; 29 (3): 312-6.
[3] Kumpu M et al. The use of the probiotic Lactobacillus rhamnosus GG and viral findings in the nasopharynx of children attending day care. J Med Virol. 2013; 85:1632-8.
[4] Yamshchikov et al. Vitamin D for treatment and prevention of infectious diseases: a systematic review of randomized controlled trials. Endocrine Practice. 2009; 15 (5): 438-49.
[5] Hall et al. The role of retinoic acid in tolerance and immunity. Immunity 35 (1), 13-22
[6] S. van de Pavert et al. “Maternal retinoids control type 3 innate lymphoid cells and set the offspring immunity,” Nature, doi:10.1038/nature13158, 2014
[7] Encyclopaedia of Human Nutrition. Caballero B, Allen L, Prentice A (eds.). Academic Press, San Diego, 447-454
[8] Douglas et al. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev 2000;(2):CD000980.
[9] Mumcuoglu. 1995. Sambucus nigra (L), Black Elderberry Extract: A breakthrough in the treatment of influenza. RSS Publishing.
[10] Kong. Pilot Clinical Study on a Proprietary Elderberry Extract: Efficacy in Addressing Influenza Symptoms. J Pharmacol Pharmacokin. 2009; 5: 32-43.
[11] Jesus et al. Antimicrobial Activity of Oleanolic and Ursolic Acids: An Update” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.2015; 2015: 620472.
[12] Jesus, Jéssica A. et al. “Antimicrobial Activity of Oleanolic and Ursolic Acids: An Update.” Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM 2015 (2015): 620472. PMC. Web. 21 Aug. 2015.
[13] Rubey. Could lysine supplementation prevent Alzheimer’s dementia? A novel hypothesis. Neuropsychiatric Disease and Treatment. 2010; 6: 707-10.
[14] Liu Y et al. Histone lysine methyltransferase Ezh1 promotes TLR-triggered inflammatory cytokine production by suppressing Tollip. J Immunol. 2015 Mar 15;194(6):2838-46
[15] Goodridge et al. β-glucan recognition by the innate immune system. Immunological Reviews. 2009; 230: 38-50.
[16] Fuller R et al. Yeast-derived beta 1,3/1,6 glucan, upper respiratory tract infection and innate immunity in older adults. Nutrition, 2017;39-40:30–35.
[17] Meng F (2016) Baker’s Yeast Beta-Glucan Decreases Episodes of Common Childhood Illness in 1 to 4 Year Old Children during Cold Season in China. J Nutr Food Sci 6:518.
[18] The relationship between serum 25-hydroxyvitamin D levels and the severity of COVID-19 disease and its mortality. Maryam Vasheghani et.al., Scientific Reports volume 11: 17594 (2021), 02 September 2021
[19] Low Zinc Levels at Admission Associates with Poor Clinical Outcomes in SARS-CoV-2 Infection, by Marina Vogel-González et.al , Nutrients 2021, 13(2), 562