Kurgirohuõli
Harilikku kurgirohtu (Borago officinalis, inglise keeles starflower) on traditsiooniliselt kasvatatud peamiselt maitsetaimena. Kurgirohi on sinakate tähekujuliste õitega taim, mida on kasutatud juba ligi 1500 aastat. Kurgirohu taimel on värsket kurki meenutav lõhn ja maitse, seda tarvitatakse köögiviljana peamiselt Põhja-Hispaanias, Põhja-Itaalias ja Saksamaal. Keskajal oli tuntud kurgirohust valmistatud tee: Iraanis ja Lõuna-Hispaanias valmistati kurgirohuteed peamiselt külmetushaiguste, gripi ja reumatoidartriidi puhul.
Tänapäeval kasvatatakse kurgirohtu enamasti selle õlirikaste seemnete tõttu, millest saadakse gammalinoleenhapet (GLA). Tegemist on kasuliku oomega-6 rasvhappega, millel on kehas põletikuvastane toime. Kuigi GLA-d leidub teatud määral ka kanepiõlis, kuningakepiõlis ning mustsõstraõlis, sisaldab just kurgirohuõli seda teadaolevalt kõige rohkem (17–28%).
Mis on gammalinoleenhape ja kuidas meie keha seda omastab?
Kurgirohuõlis leiduv gammalinoleenhape (GLA) on oomega-6 rea rasvhape. Selleks, et keha saaks GLA-d toota, on meil vaja piisavalt linoolhapet (oomega-6 rea esimene rasvhape), mida leidub paljudes toitudes, näiteks päevalille-, kõrvisaseemne-, seesamiseemnetes ning nendest pressitud õlides. Ensüümi delta-6-desaturaasi (D6D) toimel muudetakse linoolhape meie kehas GLAks. GLA-st omakorda tehakse põletikuvastasted hormoonilaadsed ühendid prostaglandiinid (PG1), millel on kehas mitmeid olulisi funktsioone. Need prostaglandiinid (PG1) muudavad vere vedelamaks, lõdvestavad veresooni, vähendavad põletikku ja valu, tugevdavad immuunsüsteemi ning toetavad naha tervist. 1
Ainuke probleem siinkohal on see, et ensüüm D6D, mille toimel kehas oomega-6 rasvhapetest GLA-d toodetakse, on aeglase toimega ning hästi tuntud kui „laisk“ ensüüm. DGD võib teha oma tööd aeglaselt ning teatud juhtudel (iseäranis haiguste korral) võib selle tegevus olla sootuks häiritud. On leitud, et isikutel, kellel esineb nahaprobleeme nagu ekseemid, atoopiline dermatiit ning psoriaas, on kehas sageli madal GLA tase ning kõrge linoolhappe tase, mis näitab et vastav ensüüm ei tee oma tööd korralikult. 2 Selle tulemusel väheneb inimese kehas põletikuvastate prostaglandiinide hulk (PG1) ning see omakorda võib kaasa tuua mitmeid probleeme, näiteks nahakuivuse, hormonaalsed probleemid ja liigesepõletikud. Sellisel juhul võib kasuks tulla
, mis on otseseks gammalinoleenhappe allikaks.
Kurgirohuõli kasulikud omadused
Kurgirohuõli kasutatakse toetava vahendina väga paljude terviseprobleemide korral: nahaprobleemid nagu ekseem, dermatiit 3, reumatoidartriit 4, stress, premenstruaalne sündroom 5, ülemiste hingamisteede probleemid 6, erinevad põletikud ning südamehaiguste ennetamiseks.7
Kurgirohuõli võib:
- tasakaalustada hormonaalseid probleeme. On leitud, et PMS-i (premenstruaalse sündroomi) all kannatajate kehas on üldiselt madal GLA tase. Kurgirohuõlist pärit GLA võib aidata menstruatsiooni eel ja selle ajal väheneda võimalikku valu ja kõhukrampe. Kurgirohuõli võib vähendada ka rindade tundlikkust, meeleolukõikumisi ning menopausiga kaasnevaid kuumahooge. Soovitav annus selliste sümptomite korral on 240 mg GLA-d (ca 1000 mg kurgirohuõli) 12 nädala jooksul.
- vähendada reumatoidartriidiga kaasnevaid valusid. Pennsylvania ülikooli uurijad on leidnud, et 1,4 g manustamine päevas võib vähendada liigeste paistetust ja valu võrreldes puuvillaseemneõliga, mis ei sisalda üldse GLA-d.9 Ühes teises uuringus leiti, et reumatoidartriidiga patsientidel vähenes põletik tunduvalt peale mitmekuist GLA-d sisaldavate kapslite kuuri võrreldes nende patsientidega, kes said platseebot.10
- vähendada ekseemi ja psoriaasi sümptomeid ning leevendada aknet ja rosaatseat. GLA ja teised asendamatud rasvhapped elustavad nahka, vähendades põletikku ning parandada nahaaluste veresoonte seisundit. Kurgirohu õlis sisalduvad rasvhapped takistavad pooride ummistumist ja akne haiguskollete levikut. Lisaks GLA-le sisaldab kurgirohu õli ka tanniine, mis aitavad nahka paremini pinguldada.1
- leevendada köha ja kurguvalu. Kurgirohu õli on aastasadu kasutatud rahvameditsiinis ülemiste hingamisteede probleemide korral. Lisaks GLA-le sisaldab kurgirohu õli ka geeljat ühendit (mucilage), mis rahustab limaskesti ja leevendab köhaärritust. Ohio ülikoolis läbi viidud uuringus selgus, et need hingamisraskustega patsiendid viibisid haiglas lühemat aega, kellele anti lisaks kala- ja kurgirohuõli.12
- vähendada stressi ja kõrget vererõhku. Loomadega tehtud uuringud näitavad, et kurgirohu õli võib aidata ennetada kõrgvererõhktõve kujunemist. Pole veel täpsemalt teada, kas see toimiks ka inimeste puhul.13 Ühes uuringus, kus jälgiti 10 meest, selgus, et kurgirohu õli vähendas neil stressist tulenevaid vererõhu kõikumisi ning leevendas stressiga seotud pingeid, võimaldades neil tööülesannetega paremini hakkama saada.14
Võimalikud ohud
Kurgirohu lehed ja õied sisaldavad toksilise toimega alkaloide (pyrrolizidine alkaloids), mis võivad pikemaaegsel tarbimisel maksale kahjulikku toimet omada. Tavaliselt sisaldab seemnetest saadud õli neid alkaloide minimaalselt, kui üldse. Siiski soovitatakse rasedatel ja imetavatel emadel kurgirohuõli vältida, kuna täpsemad uuringud selle mõjust raseduse ajal pole teada. Neil, kes soovivad kurgirohuõli tarbida pikema aja jooksul ning suuremas annuses, soovitatakse konsulteerida arstiga ning lasta jälgida maksa näitajaid. Kvaliteetsete kurgirohuõli kapslite toojad on oma toodetest need alkaloidid siiski eemaldanud.
Kui tarbite verd vedeldavad ravimid, konsulteerige kindlasti enne toote tarvitamist arstiga. Kurgirohuõli vähendab vereliistakute kleepumist, seega on sellel verd vedeldav toime.
Seotud tooted
Ole kursis uusimate terviseuudiste ja parimate pakkumistega liitudes meie uudiskirjaga:
Kasutatud allikad
1. Holford, Patrick 2004 New Optimum Nutrition Bible. Borage Oil. Pp 71.-73.
2. Melnick, B and Plewig, G. 1991. "Atopic Dermatitis and Disturbances in Essential Fatty Acid and Prostaglandin E Metabolism" J. Amer. Acad. Dermatol 25:859.
3. Borrek, S., Hildebrandt, A., and Forster, J. Gamma-linolenic-acid-rich borage seed oil capsules in children with atopic dermatitis. A placebo-controlled double-blind study. Klin. Pediatr. 1997; 209(3):100-104.
4. DeLuca P, Rothman D, Zurier RB. Marine and botanical lipids as immunomodulatory and therapeutic agents in the treatment of rheumatoid arthritis.
5. Gupta M., Singh S. Borago officinalis Linn. "An important medicinal plant of Mediterranean region: Review." International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research. 5 (1) (pp 27-34), 2010.
6. Gadek JE, DeMichele SJ, Karlstad MD, et al. Effect of enteral feeding with eicosapentaenoic acid, gamma-linolenic acid, and antioxidants in patients with acute respiratory distress syndrome. Enteral Nutrition in ARDS Study Group. Crit Care Med 1999;27:1409-20.
7. Engler MM, Engler MB, Erickson SK, Paul SM. Dietary gamma-linolenic acid lowers blood pressure and alters aortic reactivity and cholesterol metabolism in hypertension. J Hypertens 1992;10:1197-204.
8. http://www.supplementscompared.com/evening-primrose-and-starflower-oil/
9. Leventhal LJ, Boyce EG, Zurier RB. Treatment of rheumatoid arthritis with gammalinolenic acid. Ann Intern Med. 1993 Nov 1;119(9):867-73.
10. Zurier RB, Rossetti RG, Jacobson EW, et al. Gamma-Linolenic acid treatment of rheumatoid arthritis. A randomized, placebo-controlled trial. Arthritis Rheum. 1996 Nov;39(11):1808-17.
11. Henz BM, Jablonska S, van de Kerkhof PC, et al. Double-blind, multicentre analysis of the efficacy of borage oil in patients with atopic eczema. Br J Dermatol. 1999 Apr;140(4):685-8.
12. Gadek JE, DeMichele SJ, Karistad MD, et al. Effect of enteral feeding with eicosapentaenoic acid, gamma-linolenic acid, and antioxidants in patients with acute respiratory distress syndrome. Enteral Nutrition in ARDS Study Group. Crit Care Med. 1999 Aug;27(8):1409-20
13. Engler MM. Comparative study of diets enriched with evening primrose, black currant, borage or fungal oils on blood pressure and pressor responses in spontaneously hypertensive rats. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 1993 Oct;49(4):809-14.
14. Mills DE, Prkachin KM, Harvey KA, Ward RP. Dietary fatty acid supplementation alters stress reactivity and performance in man. J Hum Hypertens. 1989 Apr;3(2):111-6.