Kõik, mida pead teadma d-vitamiinist
Talvel, mil igapäevast päikesevalgust on vähe ning viirusnakkuste risk on suurem, on oluline, et hoolitseksime oma D-vitamiini taseme eest kehas.
D-vitamiin on üks olulisemaid vitamiine, mida meie keha suudab ise toota. Kuid selle tootmise protsess on väga keerukas ning vead on kerged tekkima. Piisava minimaalse D-vitamiini sünteesi eelduseks on, et meie nahal oleks piisav kokkupuude päikesevalgusega. Seetõttu pole üllatav, et suurel osal elanikkonnast võib olla D-vitamiini tase puudulik, eriti kui arvestada, et elame põhjapoolkeral, kus päevavalgust on vähe ning viibime palju siseruumides. Seetõttu on väga oluline, et suurendaksime nende jahedamate kuude jooksul oma päevast D-vitamiini tarbimist, et leevendada meie keha vähenenud võimet piisavalt D-vitamiini toota. Siit saategi teada, miks vajate D-vitamiini ja mis on parimad viisid selle tarbimise suurendamiseks.
Mis on D-vitamiin?
See rasvlahustuv vitamiin aitab reguleerida paljude kehasüsteemide tööd ja on seetõttu äärmiselt oluline meie tervise säilitamiseks. D-vitamiin mängib olulist rolli nii immuunsüsteemi (2) kui ka luutiheduse toetamisel, suurendades kaltsiumi ja fosfori imendumist (3).
Kust me saame D-vitamiini?
D-vitamiini peamised vormid on ergokaltsiferool (vitamiin D2) ja kolekaltsiferool (vitamiin D3). Esimesi saame taimsetest allikates nagu seened ja tofu ning teisi peamiselt loomsetest allikatest nagu munad, piimatooted ja rasvased kalad (nt lõhe, sardiin). Kui meie paljas nahk satub õige lainepikkusega päikese UVB-kiirte kätte, muundab meie nahk 7-dehüdrokolesterooli 25-hüdroksüvitamiin D-ks (tuntud ka kui kaltsidiool), mis maksas ja neerudes metaboliseerub lõpuks aktiivseks vormiks, 1,25dihüdroksüvitamiin D-ks (tuntud ka kui kaltsitriool).
Miks on meil D-vitamiini puudus?
D-vitamiini vaegus on üha tavalisem, mida omakorda seostatakse suurenenud immuunsüsteemi ja (4, 5) ja luu-lihaskonna düsfunktsiooni riskiga (6). Tänapäeval tuleneb see peamiselt päikesevalguse puudumisest, eriti istuva eluviisiga siseruumides töötamise ja elamise puhul, mida meist paljud teevad. Lisaks ei saa me tihtipeale ka toidust piisavat D-vitamiini. Vitamiin D madalale tasemele võivad kaasa aidata ka paljud muud tegurid, sealhulgas:
- Rasedus ja imetamine (7)
- Vanadus (8)
- Tume või kaetud nahk (9)
- Rasvumine (10)
- Madal magneesiumitase. D-vitamiini aktiveerimiseks on vajalik magneesium, seega kui teil on magneesiumitase madal ja sellele lisandub kõrge stressitase, võib see mõjutada D-vitamiini taset kehas. (11)
- Mõni meist kannab ka D-vitamiini retseptorit (VDR) kodeeriva geeni variante, mis võib muuta D-vitamiini seondumise sellega ja mitmete erinevate funktsioonide läbiviimise rakus raskemaks (12).
Kui mõni ülaltoodud teguritest kehtib ka sinu puhul, on üsna tõenäoline, et sinu D-vitamiini tase on optimaalsest madalam ning oma tervise toetamiseks on oluline suurendada oma D-vitamiini tarbimist. D-vitamiini osas on oluline olla valmis talvekuudeks!
Euroopa Liidus soovitatav päevane D-vitamiini kogus täiskasvanutele on 5 mcg (200 iu) (13). See annus aga osutub enamiku täiskasvanute jaoks sageli ebapiisavaks, kuna oleme kokku puutunud vähemalt mõne eespool nimetatud riskifaktoriga. Sel põhjusel peetakse 1000 iu-d täiskasvanutele tavaliselt optimaalseks D-vitamiini päevaannuseks. Tõestatud puudujäägi korral vajavad inimesed suuremaid annuseid ja neid juhiseid saab kõige paremini anda tervishoiutöötaja. Väärib märkimist, et D-vitamiini test, mis on tehtud kas perearsti kaudu või eraviisiliselt, on parim viis teada saada, milline igapäevane D-vitamiini lisaannus sobib sinu vajadustele kõige paremini.
BioCare tooted
BioCare D-vitamiini tooteid on ohutu kasutada raseduse ja imetamise ajal vastavalt soovitatud annustele. Need võimaldavad paindlikku annustamist, nii et kui sinu arst või pereõde on soovitanud võtta konkreetne päevane annus D-vitamiini, siis saate seda annust hõlpsasti suurendada, et saavutada sinu vajadustele vastav päevane annus.
Biomulsion D (sobib taimetoitlastele)
See on meie enimmüüdud D-vitamiini toode, mis on vedelas vormis, väga hästi imenduv D3-vitamiin, mis tagab kõrge päevase annuse. See maitseb hästi ja on mugav kasutada. Üks tilk annab 1000 iu D3-vitamiini. Veelgi parem, see on emulgeeritud D-vitamiin, mistõttu on see biosaadav ja eriti kasulik neile, kel on probleeme seedetrakti või D-vitamiini omastamisega. Vedelik on loodusliku sidruniõli maitsega ja seda on meeldiv otse suhu tilgutada, samuti saab seda lisada vette, mahla või smuuti sisse. Pudelist jätkub 6-kuuks, kui võtta soovitatav annus, seega on see väga ökonoomne ning sobib kogu perele.
Tarvitamisjuhised: 1–3 tilka päevas otse keele alla tilgutatuna või koos joogi või toiduga.
Vitamiin D3 1000 iu (vegan)
Meil on hea meel, et BioCare saab pakkuda vegan D3-vitamiini. Selles sisalduv vitamiin D3 on hangitud samblikust, mis on uuenduslik tooraine. Üks kapsel sisaldab 1000 iu, mis teeb selle mugavaks igapäevaselt kasutamiseks ja sobib ideaalselt neile, kes eelistavad kapslit või on täistaimetoitlased ehk veganid.
Tarvitamisjuhised: 1 kapsel päevas koos toiduga või kõrgem annus vastavalt tervishoiuspetsialisti soovitusele.
Nutrisorb® vitamiin D3 400 iu (sobib taimetoitlastele)
See on madalama tugevusega vedel D3-vitamiin, mis annab 400 iu päevas. See hüpoallergeenne (allergiaohutu) vedelik on mõeldud neile, kes soovivad oma toidulisandi võtmisega alustada „madalast annusest ja aeglaselt“ ning pakub paindlikke doseerimisvõimalusi. Seda saab ideaalselt perega jagada, kuna sobib igas vanuses inimestele ja on meeldiva maitsega. Ideaalne reisile kaasa võtmiseks või kotti panemiseks, kuna toodet ei pea külmikus hoidma. Parimaks kasutamiseks tilguta otse keele alla, lisa oma smuutile või jogurtile hommikusöögi ajal.
Tarvitamisjuhised: 4 tilka päevas otse keele alla tilgutatuna, ideaalis võtta koos toiduga.
Nutrisorb® D3 ja K2 (vegan)
See on BioCare silmapaistev vedel D3-vitamiini ja K2 toode. See sisaldab 1000 iu vitamiin D3 koos 75 mcg sojavaba vitamiin K2 (eelistatud vormis, MK-7 (menakinoon)). See vitamiinide kompleks sobib eriti hästi inimestele, kellel on raskusi tablettide või kapslite neelamisega, seedimis- ja imendumisraskustega inimestele ja/või neile, kes vajavad luude ja immuunsuse toetuseks terapeutilist tuge.
Tarvitamisjuhised: 6 tilka päevas otse keele alla tilgutatuna koos toiduga või vastavalt tervishoiuspetsialisti juhendile.
Kuidas on lood lastega?
D-vitamiin on eluliselt vajalik immuunsüsteemi ning tugevate luude ja hammaste arenguks. D-vitamiini taseme optimeerimine on seega väga oluline ka imikute ja laste puhul, et nende tervist toetada.
Lastele soovitame esimese eluaastal Nutrisorb® vitamiin D3 annuses 400 iu. Alates esimesest eluaastast soovitame annustada D-vitamiini lastele vastavalt vajadusele 600 – 1000 iud (Nutrisorb® vitamiin D3 1 tilk 100 iu-d või Biomulsion D3 1000 iu).
Seotud tooted
Allikad
2 Martineau A & Forouhi N. Vitamin D for COVID-19: a case to answer? 2020; 8(9): 735-736.
3 Feskanich D, Willett WC, Colditz GA. Calcium, vitamin D, milk consumption, and hip fractures: a prospective study among postmenopausal women. Am J Clin Nutr. 2003;77(2): 504-511
4 Erkkola et al. Maternal vitamin D intake during pregnancy is inversely associated with asthma and allergic rhinitis in 5-year-old children. Clin Exp Allergy. 2009; 39 (6): 875-82
5 Simpson et al. Latitude is significantly associated with the prevalence of multiple sclerosis: a meta-analysis. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2011; 82 (10): 1132-41.
6 National Institutes of Health (2011) Vitamin D. [Online] Available at: http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/ [Accessed 2nd April 2014].
7 Hollis BW et al. Vitamin D Supplementation during pregnancy; Double-blind, Randomised Clinical Trial of Safety and Effectiveness. J Bone and Mineral Research. 2011; 26 (10): 2341-57
8 Lips P. Worldwide status of vitamin D nutrition. Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, 2010; 121 (1-2): 297-300
9 Hatun S et al. 2005. Subclinical vitamin D is increased in adolescent girls who wear concealing clothing. J Nutr 135 (2):218-22
10 Carrelli A et al. J Bone Miner Res. 2017. Vitamin D storage in Adipose Tissue of obese and normal weight women. 32 (2): 237-242
11 Uwitonze AM, Razzaque MS. 2018. Role of Magnesium in Vitamin D Activation and Function J Am Osteopath Assoc. 118 (3): 181-189
12 Tizaoui K et al. Lung. 2014 Association of vitamin D receptor gene polymorphisms with asthma risk: systematic review and updated meta-analysis of case-control studies; 192 (6): 955-65
13 O’Connor A, Benelam B. An update on UK Vitamin D intakes and status, and issues for food fortification and supplementation. Nutrition Bulletin. 2011; 36: 390-6.