Naha tervis
Me kõik loodame säilitada oma nooruslikku sära, eriti aga mõtleme sellele siis, kui hakkame jõudma keskikka. Oma peente joonekeste ja kortsukeste väärtustamine on oluline osa tasakaalustatud vananemisprotsessist, kuid tervislikud valikud, mistahes eluetapis võivad naha enneaegset vananemist vähendada.
Nahaehituse mõistmine
Koosnedes õhemast välimisest kihist, mida nimetatakse epidermiseks ja paksemast sisemisest kihist dermisest, kaitseb nahk meid väliskeskkonna eest. Kollageeni ja elastiini kiudude poolest rikas dermis tagab naha tugevuse ja elastsuse, samal ajal kui epidermises on keratiini tootvaid rakke, mis tihendavad ja tugevdavad nahka.
Toitaineid viiakse dermisesse keeruka veresoonte võrgustiku kaudu, samal ajal kui rakkude jääkained juhitakse koevedeliku kaudu lümfisüsteemi ja tagasi verre, et see sedakaudu eemaldataks. Epidermis, millel puudub otsene verevarustus, sõltub täielikult koevedelikust ja lümfisüsteemist, et see oleks toidetud ja terve.
Meie kehas toodetakse melaniini, mis annab nahale, karvadele ja silmadele värvuse. Nahas toodetakse seda rakkude DNA kaitsmiseks UV-kiirte eest – mida rohkem päikese käes viibida, seda rohkem melaniini toodetakse. Melaniini tootvate rakkude arv sõltub geneetilisest eelsoodumusest – heleda, tedretäppidega nahaga inimestel on neil oluliselt vähem.
Nahale kahjulike tegurite eemaldamine
Suitsetamine, alkohol ja äärmuslikud temperatuurid – need kõik mõjutavad nahka, kuid suurim kahjutegur on päike. Arvatakse, et kuni 90% naha vananemisest on põhjustatud just päikesest. Päikese käes viibimine tekitab DNAd kahjustavaid vabu radikaale, muudab naha õhemaks, kiirendab kollageeni ja elastiini degeneratsiooni ning mõjutab seeläbi naha paranemisvõimet.
Roosades mereandides leiduv võimas karotenoid astaksantiin on hea vabade radikaalide negatiivse mõju vähendaja, aidates kaitsta kollageeni vananemist kiirendavate kahjustuste eest. Lisaks on tõestatud, et see vähendab ka päikese käes viibimise kahjulikku mõju, sealhulgas naha lõtvumist ja kortsude teket. Tugevast päikesest hoidumine on naha kaitsmise võti, kuid ei tasu unustada, et D-vitamiini tootmiseks on nahal tarvis ka teatud määral kokkupuudet päikesega. Seega ära varja end päikese eest pidevalt.
Suhkrust tulenev naha lõtvumine
Nahale mõjub kahjulikult ka suhkru liigne tarvitamine. Suhkrust põhjustatud naha lõtvumine ja kortsude teke on glükatsiooni protsessi lõpptulemus. Selle protsessi käigus seotakse suhkur kollageenis ja elastiinis sisalduvate aminohapetega, mis kahjustab nende struktuuri ja muudab raskemaks nende paranemisvõime.
Magusaisu ohjeldamine on parim viis kollageeni ja elastiinikiudude kahjustuste piiramiseks, kuid uuringute kohaselt võivad seda protsessi pidurdada ka mõned toidud nagu näiteks pune, ingver, küüslauk ja roheline tee.
Naha toetamine seespidiselt
Nahk vajab terve olemiseks ja kahjustuste parandamiseks pidevalt toitaineid. A-vitamiin on ülioluline tagamaks, et nahk ei oleks liiga kuiv ega ka liialt rasune. Lisaks arvatakse, et see kaitseb kollageenikiude UV-kahjustuste eest ning samuti toetab see uue kollageeni tootmist dermises.
C-vitamiin on kollageeni tootmisel ülioluline. Nii A- kui C-vitamiin koos E-vitamiini, seleeni ja tsingiga pakuvad nahale olulist kaitset hävitades vabu radikaale. Muud olulised toitaineid on B2-, B3- ja B5 vitamiinid, vask ja kaltsium, mille rollideks on alates naha parandamisest ja tervendamisest kuni keratiini moodustumiseni.
Samuti võib kasulik olla kollageen ise, kuna keha võime seda toota väheneb koos vanusega. Meie keha toodab erinevat tüüpi kollageeni, näiteks 1-, 2-, 3-tüübi kollageen jne. Vaatamata sellele moodustab kehas toodetud kollageenist kõige suurema osa 1. tüübi kollageen. Kuigi kollageeni on saadaval erinevate toidulisandite ja pulbrite kujul, ei ole sugugi kindel, et meie keha neis leiduvat kollageeni kasutada saab. Kollageeni molekul on küllaltki suur ja see lõhustatakse maos, mis omakorda vähendab selle kasulikkust. Seetõttu on oluline valida õiget tüüpi kollageeni, mille toime on uuringutega tõestatud. Selline on näiteks merekollageen, mis sarnaneb kõige rohkem inimese kehas leiduva kollageeniga, läbides kergesti sooleseina ning jõudes kiiresti kudedesse. Merekollageen parandab naha elastsust, niiskusesisaldust ning vähendab kortse. Täpsemalt oleme kollageeni käsitlenud ka meie blogiartiklist “Mis on kollageen?”.
Keha väävliga (keratiini ehitusplokk) varustamine on suurepärane viis naha, juuste ja küünte toetamiseks. Veel üks kangelane on hüaluroonhape, kuna see suudab hoida veemassi, mis on 1000 korda raskem tema enda raskusest. Seetõttu on naha tervise säilitamiseks oluline tarbida piisavalt vett.
Naha tervise ja elastsuse toetamiseks on olulised ka asendamatud rasvhapped. Seega tarbi piisavalt rasvast kala, linaseemneid, Kreeka pähkleid ja kõrvitsaseemneid.
Hoolda oma nahka
Füüsiline treening aitab säilitada nahatooni, kuid on oluline ka lümfiringe jaoks, tagamaks toitainete jõudmise naharakkudeni ja et jääkained ei kuhjuks. Naha kuivharjamine on suurepärane viis surnud naharakkude eemaldamiseks, see aitab nahal hea välja näha ja toetab ka tervislikku lümfiringet. Pea meeles, et harjata tuleb alati suunaga südame poole.
Ja lõpetuseks, miski ei pane nägu rohkem särama kui naeratus – teaduslikud uuringud näitavad, et naeratavad inimesed näevad välja nooremad ja säravamad. Nii et oma noorusliku sära hoidmiseks ära unusta teha seda, mis paneb Sind naeratama!